Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cieszyn: Koniec Zamkowej 1, czyli pomoc potrzebna od zaraz. Organizacje pozarządowe szukają lokum

Andrzej Drobika
Świetlica Krytyki Politycznej ma już nowy lokal, brakuje tylko pieniędzy na dokończenie remontu
Świetlica Krytyki Politycznej ma już nowy lokal, brakuje tylko pieniędzy na dokończenie remontu Krytyka Poliityczna
W Cieszynie trwa wyprowadzka pozarządowych organizacji z budynku na brzegu Olzy. Część z nich ma już nowe lokum, ale inne potrzebują wsparcia finansowego.

Prawie wszystkie cieszyńskie organizacje pozarządowe opuściły już budynek przy ul. Zamkowej 1. Obiekt przy granicy, który do niedawna był jednym z cieszyńskich centrów kultury, dzisiaj stoi już właściwie pusty. Ze względu na jego zły stan techniczny z Zamkowej 1 musiało się wyprowadzić kilkanaście organizacji. Część z nich ma już nowe lokale, część ciągle stara się o sfinalizowanie przeprowadzki, a jeszcze inne czekają na systemowe rozwiązanie problemu lokali dla trzeciego sektora w Cieszynie. Największą przestrzeń opuszcza cieszyńska Krytyka Polityczna, która przy granicy prowadziła swoją świetlicę.

Osoby zaangażowane w działalność na granicy nie kryją rozgoryczenia.

Przeprowadzka będzie kosztowna

- Czujemy, że cały proces komunikacji z władzami miasta pozostawia wiele do życzenia. Dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie wszystkich osób, które były razem z nami w walce o ten budynek i ideę - poinformowali w oświadczeniu działacze z Zamkowej 1. Obecnie większość organizacji znalazła już lokale zastępcze, a część skorzystała z zaoferowanych do wynajmu lokali miejskich. Do kamienicy na Górnym Rynku przeniosła się spółdzielnia socjalna Parostatek, na ulicę Przykopa trafiło Stowarzyszenie Serfenta. Najbardziej problematyczna przeprowadzka czeka jednak Krytykę Polityczną, która na Zamkowej 1 prowadziła świetlicę. Organizacja znalazła już miejsce w Cieszyńskiej Wenecji, a razem z nią przeprowadza się tam kilka innych podmiotów.

Jak podają działaczki świetlicy Krytyki Politycznej, przeprowadzka ma być zakończona do 30 listopada, ale nowa przestrzeń - choć duża i z potencjałem - wymaga od nowych najemców zrobienia remontu za nawet 60 tys. złotych. Minimum nakładów finansowych, które umożliwi zrealizowanie podstawowych prac remontowych, to 20 tys. złotych. W tym celu rozpoczęto zbiórkę pieniędzy, która odbywa się na stronie internetowej Krytyki Politycznej, a pomagać można nawet najmniejszymi wpłatami.

- 20 tysięcy złotych to minimum potrzebne na remont, musimy dostosować nowe pomieszczenia dla potrzeb dzieci - mówi Joanna Wowrzeczka z Krytyki Politycznej.

Bezdomne kobiety kreatywne

Inaczej do sprawy podchodzi Klub Kobiet Kreatywnych.

- Nie zamierzamy płacić za kolejny lokal, w którym przechowujemy dokumenty. Uważamy, że jedyny sposób to zmiana polityki miasta i zorganizowanie przestrzeni, z której wiele podmiotów mogłoby korzystać nieodpłatnie. Obowiązkiem gminy jest zapewnienie możliwości rozwoju, a to się w Cieszynie nie dzieje - mówi Roma Rojowska, prezeska Klubu Kobiet Kreatywnych w Cieszynie. Jak twierdzi, szukanie nowego lokum, robienie remontu i płacenie za czynsz nie jest rozwiązaniem problemu. - Na razie pozostajemy bezdomne - mówi Rojowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!