18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cieszyn: Zespół Szkół Technicznych otrzymał imię płk. Gwidona Langera [ZDJĘCIA]

Katarzyna Koczwara
Cieszyn: Zespół Szkół Technicznych otrzymał imię płk. Gwidona Langera
Cieszyn: Zespół Szkół Technicznych otrzymał imię płk. Gwidona Langera Katarzyna Koczwara
Cieszyn świętował rozpoczęcie roku szkolnego w Zespole Szkół Technicznych. To właśnie ta szkoła, jako jedyna w Polska, od dziś nosi imię pułkownika Gwidona Langera. Uroczystość miała miejsce dokładnie w rocznicę urodzin pułkownika. - Niech to będzie kolejny krok na drodze do upowszechniania wiedzy o tym wybitnym Polaku, oficerze, człowieku niezwykłym, który do końca dochował wierności najwyższym wartościom - mówił Jan Stanisław Ciechanowski kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

Rok szkolny w Zespole Szkół Technicznych w Cieszynie rozpoczął się nieco inaczej niż dotychczasowe inauguracje. Wszystko za sprawę uroczystości nadania szkole imienia, pochodzącego ze Śląska Cieszyńskiego, pułkownika Gwidona Langera. - Nasza stulatka otrzymała imię wielkiego Polaka, dla młodzieży to wielka postać, godna naśladowania i wielki autorytet - przyznała Bożena Cholewa, dyrektorka placówki.

Propozycja upamiętnienia pułkownika do Cieszyna przyszła z Warszawy z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Urząd ten ufundował także sztandar dla szkoły. - W imieniu uczniów dziękujemy za dar sztandaru. Obiecujemy, że ponadczasowe wartości reprezentowane przez pułkownika, takie jak miłość do Boga i ojczyzny, obowiązek, pracowitość, solidarność i troska o dobro społeczne, będą towarzyszyły nam w codziennym życiu - powiedział Paweł Kuboszek, reprezentujący samorząd uczniowski.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Plan lekcji do wydrukowania na biurko [ROK SZKOLNY 2013/2014]
Rok szkolny 2013/2014: W poniedziałek rozpocznie się nowy rok szkolny. Uczniów coraz mniej!
Rok szkolny 2013 2014: Kalendarz roku szkolnego [ZOBACZ WAŻNE DATY]
Rok szkolny 2013/2014: Najważniejsze zmiany w nowym roku szkolnym [PRZEDMIOTY PO NOWEMU, OPŁATY]

Wybór patrona był doskonale przemyślany. - Ten patron dla szkoły technicznej to jedyny możliwy, który mógłby być na Ziemi Cieszyńskiej. Bez przygotowania technicznego, z zaledwie zacięciem technicznym, potrafił pokazać polską myśl techniczną i wykazać, że była w swoich czasach, w latach 30-tych XX wieku, na najwyższym poziomie w całej Europie. To żadnemu innemu zespołowi kryptologów nie udało się przełamać szyfru enigmy. Ta myśl przejawia się także w sposobie zarządzania. Każdy kto ma okazję zarządzać zespołem ludzi, wie jak jest to trudne. To Gwidonowi Langerowi udało się pozyskać grupę ludzi z różnych środowisk i wojskowych, i naukowych po to, by stworzyć zespół, najlepszy w Europie - mówił Jerzy Nogowczyk, starosta cieszyński.
Postać płk Gwidona Langera wciąż jest niedoceniana. - Wśród historyków toczy się spór na temat tego, jaka jest rzeczywista wartość sukcesu grupy kryptologów pracującej pod kierownictwem płk. Langera. Niektórzy twierdzą, że był on kluczowym elementem dla zwycięstwa aliantów w II wojnie światowej. To bardzo daleko idące twierdzenie. Okazałoby się, że ci ludzie, których ślady spotykamy od czasu do czasu w naszym kraju byli właściwymi autorami tego zwycięstwa, być może jest to prawda. Ale nawet ci najbardziej ostrożniejsi wśród naszych kolegów historyków zgadzają się co do tego, że sukces Polaków w zmaganiach z Enigmą skrócił II wojnę światową o dwa do trzech lat. W ciągu całej II wojny światowej ginęło rocznie około 10 milionów osób. Dwa do trzech lat to dwadzieścia do trzydziestu milionów istnień ludzkich ocalonych, dzięki sukcesowi grupki matematyków, nie walczących bagnetem, nie szturmujących schronów nieprzyjaciela, lecz walczących w bardzo nowoczesny sposób - ołówkiem, piórem, a przede wszystkim umysłem. Umysłem wykształconym na polskich uczelniach. Płk Langer doceniał wiedzę wykształcenia, dlatego mógł dobrze kierować podległym sobie zespołem, dlatego jest dobrym patronem szkoły, której wychowankowie mają być zwróceni w przyszłość - zauważył Marek Grajek, autor książki "Enigma - bliżej prawdy".

Tylko dziś w szkole można obejrzeć egzemplarz enigmy. - Ta maszyna przyjechała na ten jeden dzień z Muzeum Wojska Polskiego. Tworzymy Izbę Techniki, gdzie w przyszłości egzemplarz enigmy znajdzie się na stałe. Obecnie jesteśmy na etapie zbierania eksponatów. Za rok może będzie okazja na otwarcie izby - przyznała dyrektorka szkoły.

W uroczystości wzięła udział także rodzina pułkownika z jego córką Hanną Kublicką-Piottuch na czele.



*Wybory Miss Mokrego Podkoszulka w Sosnowcu - ZOBACZ ZDJĘCIA PIĘKNYCH DZIEWCZYN
*Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Śląski Air Show w Katowicach - Samoloty F-16 w akcji [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*18 września otwarcie Galerii Katowickiej - ZOBACZ, JAKIE TAM BĘDĄ SKLEPY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!