Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z przebudową pasażu na ul. 3 Maja w Dąbrowie Górniczej. Plany są ogromne, ale mija już 5 lat, kiedy zobaczyliśmy projekt

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak ma wyglądać po gruntownych zmianach ul. 3 Maja, a tak prezentowała się w ostatnich latach. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak ma wyglądać po gruntownych zmianach ul. 3 Maja, a tak prezentowała się w ostatnich latach. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM DG/PAS/Dariusz Nowak
Ulica 3 Maja w Dąbrowie Górniczej miała przejść całkowitą metamorfozę. Czekają na nią od wielu lat mieszkańcy, handlowcy i przedsiębiorcy. Plan i projekt został ustalony, poznaliśmy także wizualizacje tych rewolucyjnych zmian. Pierwsze prace w terenie miały się zacząć w 2019 roku. - Mamy 2023 rok i nic się nadal nie dzieje. Czyżby tak już miało zostać. Tak nijak, po staremu? – pytają dąbrowianie.

Handel, ławki, fontanna… potem samochody, kryzys i COVID-19

Ulica 3 Maja w Dąbrowie Górniczej mieści się w samym centrum miasta. Przed 1989 rokiem tętniła życiem. Tu mieszkańcy robili zakupy, wypoczywali na ławkach. W kolejnych latach zamiast deptaka zaczęły tu królować samochody. Kierowcy jeździli, parkowali, był jeden chaos, a handel upadał dzień za dniem. Zamiast kupna butów, sukni czy cukru można było co najwyżej obstawić zakład u bukmachera albo wybrać ofertę jednego z kilku banków.

Miasto postanowiło działać, by to miejsce znów wypełniło się spacerowiczami, by mogły się tu odbywać uliczne eventy, a co najważniejsze, by oferta handlowa pozwalała funkcjonować przedsiębiorcom, a dąbrowianie mieli jeszcze lepszy wybór. W 2019 i 2020 roku to wszystko miało się zmienić w ramach projektu “Żywa Ulica”.

– Jesteśmy zdeterminowani, by ul. 3 Maja oddać mieszkańcom i ludziom, którzy tam się pojawiają, czy to jako klienci sklepów, czy spacerowicze. Jak pokazują badania ankietowe, większość dąbrowian opowiada się za zmianami – mówił w 2017 roku Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Udało się w 2018 roku wymienić na ul. 3 Maja oświetlenie, pojawiły się też nowe aranżacje zieleni. Znalazło się także więcej przestrzeni dla spacerowiczów. W marcu 2018 roku zobaczyliśmy zapowiadające gruntowne zmiany wizualizacje. Wszystko zapowiadało się naprawdę ciekawie. Nowe place, przebudowany całkowicie odcinek od ul. Bandrowskiego do Górniczej, mnóstwo drzew i zieleni robiły wrażenie. W 2019 roku realizacja projektu nie ruszyła jednak z miejsca, potem pojawił COVID-19, a miasto rozpoczęło wiele nowych inwestycji, związanych z budową nowego układu komunikacyjnego w niemal całej Dąbrowie Górniczej.

Takich rozwiązań jeszcze w Zagłębiu nie ma

Co zatem miało zmienić się na ul. 3 Maja, by przywrócić jej handlową funkcję, a przy okazji zachęcić dąbrowian do tego, by to właśnie tu czuli się dobrze i spędzali wolny czas?

Na odcinku ul. 3 Maja pomiędzy ulicami: Sobieskiego i Kadena–Bandrowskiego zaplanowana została realizacja pierwszego w regionie woonerfu – rozwiązania urbanistycznego charakteryzującego się wysokim poziomem bezpieczeństwa ruchu oraz walorami estetycznymi i użytkowymi. Dostęp samochodów zostanie ograniczony tylko do niezbędnego zakresu, a ruch pieszy zostanie tu potraktowany priorytetowo. Dodatkowym wyróżnikiem terenu ma być infrastruktura rekreacyjna dla mieszkańców, której brakuje w gęstej zabudowie śródmiejskiej.

Woonerf ma powstać na ul. 3 Maja pomiędzy ulicami Sobieskiego i Kadena-Bandrowskiego. Na całym odcinku ulicy utrzymana ma zostać zmieniona organizacja ruchu, wprowadzona oznakowaniem zakazu wjazdu od strony ul. Sobieskiego oraz strefy zamieszkania. Nawierzchnia ma być wymieniona, a pośrodku ulicy pojawić się mają „ zielone wyspy”, czyli trawniki z drzewami w szpalerze. Przestrzeń ma zostać oświetlona przez słupy umieszczone w części pieszej (latarnie) i na trawnikach. W sąsiedztwie obiektów zabytkowych zainstalowane mają zostać tablice informujące o ich historii i wartościach.

Po przebudowie plac przed Resursą ma stać się najważniejszym miejscem na ul. 3 Maja. Na co dzień może być wykorzystywany rekreacyjnie przez mieszkańców sąsiadujących terenów. Dlatego ma pojawić się też szpaler drzew, oddzielający zasadniczą część placu od pasa drogi, a skwer pomiędzy budynkami przy ul. 3 Maja nr 11 i 11a ma zostać częściowo utwardzony, mają pojawić się na nim meble miejskie.

Dzięki przekształceniu w park, plac między budynkami 3 i 5 ma zyskać nową funkcję. W jego centrum mają powstać kwartały z niską roślinnością i drzewami, a każdy z nich będzie przecięty dwoma przejściami pomiędzy budynkami nr 3 i 5. Istniejąca fontanna w formie rzeźby zostanie zastąpiona przez sztuczny strumień, wkomponowany w przestrzenie z zielenią.

Pasaż centrum ma zachować swoją funkcję handlową. Jego rozbudowa ma służyć rozwiązaniu problemu dostaw, który był szeroko omawiany w trakcie spotkań z przedsiębiorcami. Równocześnie uporządkowane ma zostać otoczenie pasażu.

Droga lokalna ma powstać na odcinku od ul. Kadena-Bandrowskiego do ul. Górniczej. Wskazany odcinek będzie drogą klasy lokalnej. Jezdnia zostanie wyesowana w związku z wprowadzeniem zieleni oraz zgrupowań miejsc postojowych w układzie równoległym i skośnym.

Czy miasto wróci do projektu?

Od przedstawienia tych rewolucyjnych propozycji mija już 5 lat. Nic więc dziwnego, że część dąbrowian już zapomniała o tym, że ulica 3 Maja ma się całkowicie zmienić.

- Coś tam pamiętam. Były jakieś plany, ale nic się nie dzieje, więc myślałam, że to już nie jest aktualne. A przydałoby się faktycznie zmienić to wszystko, bo wygląda to dokładnie tak, jak 20-30 lat temu – mówi pani Agata, mieszkanka śródmieścia.

Podobne zdanie ma Józef Król: - Mieszkam niedaleko stąd. Kiedy na początku XX wieku ulica się zmieniła, to było wydarzenie. Ławki, zieleń, nowa fontanna. Potem sklepy się zamykały, ludzie tylko tędy przemykali. Faktycznie to miejsce straciło nieco swój charakter, ale szczerze powiedziawszy nie wiem, czy jakieś kolejne zmiany coś tu pomogą – przyznaje dąbrowianin.

Czy miasto powróci więc do projektu z 2018 roku? Okazuje się, że cały czas podtrzymuje taką wolę.

- Rewitalizacja ul. 3 Maja to wyzwanie, z którym planujemy się zmierzyć po zrealizowaniu prac związanych z projektem „Zielonej Mobilności”. Zgodnie z harmonogramem prace te na ul. Sobieskiego zakończą się na początku 2024 roku. Jesteśmy przekonani, że modernizacja i przebudowa linii tramwajowej oraz głównej osi miasta, zastąpienie uciążliwej kładki dla pieszych wygodnym wyniesionym przejściem, przeniesienie przystanków tramwajowych w bezpośrednie sąsiedztwo ul. 3 Maja i jej późniejsza rewitalizacja pozytywnie wpłynie na wizerunek tej części miasta i spowoduje, że mieszkańcy chętniej będą z niej korzystać – tłumaczy Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Jeśli nic się więc nie zmieni, to w budżecie miejskim na 2024 rok powinny się znaleźć fundusze, które pozwolą na rozpoczęcie gruntownych zmian na ulicy 3 Maja.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera