Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co Polacy wiedzą o powstaniach śląskich? Zaskakujące wyniki badania pracowni IBRIS. Jak wypadliśmy w sondażu?

Teresa Semik
Katowice, 5 lipca 2021, konferencja prasowa: podsumowanie wystawy  „Powstania śląskie 1919–1921”Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Katowice, 5 lipca 2021, konferencja prasowa: podsumowanie wystawy „Powstania śląskie 1919–1921”Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE karina trojok
Co prawda większość Polaków (80 proc.) coś słyszała o powstaniach śląskich z lat 1919-1921, ale jedynie co piąty rodak potrafi połączyć te walki z postacią Wojciecha Korfantego, dowódcą III Powstania Śląskiego. Co więcej, zdecydowana większość badanych nie wie, gdzie rozegrała się najważniejsza z bitew. Na Górę św. Anny wskazało zaledwie 13 procent najmłodszych respondentów, w wieku 18-19 lat.

W poniedziałek, 5 lipca, w Katowicach odbyła się konferencja inaugurująca wystawę przedstawiającą przebieg III Powstania Śląskiego i jego bohaterów. Zaprezentowano także wyniki sondażu opinii publicznej dotyczącego wiedzy o tym wydarzeniu. wydarzeniach.

Badania opinii publicznej przeprowadziła pracownia IBRiS w drugiej połowie czerwca br., na zlecenie Tauronu. Firma energetyczna włączyła się w popularyzację wiedzy o powstaniach śląskich, m.in. okolicznościową wystawą plenerową.

Z sondażu wynika, że 36 proc. Polaków nie potrafi powiedzieć, w czym przodowało województwo śląskiego w okresie międzywojennym, po przyłączeniu tych ziem do Polski w 1922 roku.

– Górny Śląsk, sto lat temu, stał się motorem rodzącej się II Rzeczpospolitej. Zapewniał surowce i fundusze na budowę niepodległego państwa. Potencjał gospodarczy Polski wzrósł dzięki temu ponadtrzykrotnie – przypomina Paweł Strączyński, prezes Tauronu.

Po ciężkich walkach III Powstania Śląskiego, 5 lipca 1921 roku doszło do zawieszenia broni i do podpisania rozejmu przez stronę polską i niemiecką. Wspomnienie tego dnia stało się też okazją do podsumowania wydarzeń, które już towarzyszyły setnym rocznicom powstań śląskich.

W stolicy po raz drugi odsłonięto pomnik Korfantego.

Pomnik Korfantego w Warszawie odsłonięty po raz drugi. Na po...

Na początek był imponujący koncert na Stadionie Śląskim z muzyką laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka: „Rapsodia Śląska”, a na finał – zawody balonowe. Zasłużone zaszczyty spotkały Wojciecha Korfantego, lidera Górnoślązaków. Został patronem portu lotniczego w Katowicach Pyrzowicach, a w Warszawie odsłonięto jego pomnik.

W związku z ogłoszeniem 2019 Rokiem Powstań Śląskich właśnie w Katowicach, w dniu Święta Wojska Polskiego, odbyła się doroczna defilada pod hasłem: „Wierni Polsce”. Świętowaliśmy ten dzień z prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim.

Defiladę uświetnił przejazd 185 maszyn wojskowych w tym czołgów, transporterów wojskowych i artylerii. W defiladzie udział wzięło niemal 2600 żołnierzy różnych formacji oraz 60 statków powietrznych. Nie zabrakło sojuszników, którzy niemniej dumnie prezentowali swój sprzęt oraz żołnierzy.

Defilada wojskowa w Katowicach: Ponad 200 tys. ludzi zobaczy...

– Były działania edukacyjne skierowane i do nauczycieli, i do uczniów na temat wiedzy o powstaniach śląskich – dodaje Beata Białowąs, członek Zarządu województwa śląskiego. – Naszą intencją jest kontynuowanie obchodów aż do czerwca 2022 roku, do setnej rocznicy połączenia części Górnego Śląska z Polską.

Jakimi imprezami spektakularnymi władza nas wówczas zaskoczy? – jeszcze nie zdradza. Nie wiadomo też, gdzie i wzorem jakiego klucza zawiśnie sto tablic dla uczczenia powstań śląskich, które do Katowic przywiózł prezydent Andrzej Duda.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera