Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czad może zabić również w ciepłe dni. Strażacy ostrzegają przed zagrożeniem

Patryk Drabek
Czujniki tlenku węgla wciąż są zbyt mało popularne
Czujniki tlenku węgla wciąż są zbyt mało popularne sławomir kowalski
Strażacy ostrzegają: tlenek węgla, potocznie nazywany czadem, może być dla nas groźny także wiosną i latem. Uczą się już o tym najmłodsi

W sezonie grzewczym 2015/2016 (od października 2015 roku do końca marca tego roku) strażacy odnotowali na terenie naszego województwa 2170 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. Zginęło 14 osób. Jeśli jednak sądzicie Państwo, że czad jest groźny tylko, gdy mamy do czynienia z niskimi temperaturami, to jesteście w błędzie. Od kwietnia do początku tego miesiąca strażacy - w związku z tlenkiem węgla - interweniowali 116 razy. Jedna osoba zginęła (78-letnia kobieta w Zabrzu), a 45 osób, w tym 10 dzieci, zostało podtrutych.

- Zagrożenie istnieje praktycznie przez cały rok, a czad jest groźny także wtedy, gdy jest nieco cieplej. Przyczyny to głównie zła wentylacja, niedrożność przewodów kominowych oraz przepływowe podgrzewacze wody w łazienkach. Na szczęście mamy też sporo przypadków, gdy zadziałał czujnik tlenku węgla. W sezonie wiosennym odnotowano ponad 50 takich zdarzeń - podkreśla st. kpt. Aneta Gołębiowska, rzeczniczka prasowa śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP. By zapobiec tragediom, strażacy przeprowadzają wiele działań. Już od 2010 roku trwa ogólnopolska kampania „NIE dla czadu”, w ramach której co roku przypominane są przyczyny zatruć tlenkiem węgla oraz przedstawiane są sposoby, dzięki którym czad nie zagrozi nam, ani naszej rodzinie. W tych mieszkaniach, w których stwierdzono obecność czadu, strażacy rozdają ulotki i propagują montowanie czujników tlenku węgla. Szkoleni są policjanci (głównie dzielnicowi) i strażnicy miejscy. Nowym pomysłem jest z kolei program edukacyjny skierowany do najmłodszych, który został objęty patronatem wojewody śląskiego. Opracowano i wydrukowano - we współpracy z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - pakiet edukacyjny składający się z podręcznika metodycznego dla nauczyciela i karty pracy dla ucznia „Mądre rady Żarka - psa strażaka”. Podręcznik wprowadzono w wybranych szkołach podstawowych w Katowicach i Bytomiu. To właśnie w tych miastach w ostatnich 4 latach odnotowano najwięcej zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. Programem objęto ponad 1000 uczniów klas III, a projekt będzie kontynuowany w następnym roku szkolnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!