Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas na program „Klimatyczne Katowice”. Edukacja jest kluczem do zmiany nawyków

KL
Wideo
od 12 lat
W Katowickim Pałacu Młodzieży w czwartek, 18 stycznia, odbyła się uroczysta inauguracja Miejskiego Programu Edukacji Klimatycznej pod nazwą „Klimatyczne Katowice”.

Czas na program edukacyjny „Klimatyczne Katowice”

Miejski Program Edukacji Klimatycznej „Klimatyczne Katowice” został opracowany dla uczniów siódmych klas szkoły podstawowej w sześciu szkołach na terenie miasta. Podczas specjalnych lekcji młodzież zrozumie wpływ degradacji środowiska przyrodniczego oraz rozszerzy swoją wiedzę środowiskową.

– Zmiany klimatyczne są faktem. Tego doświadczamy na co dzień, widzimy to, jest to potwierdzone wielkimi badaniami naukowymi. (…) Dzieje się źle z całym naszym światem, naszą przyrodą i otoczeniem. Musimy temu przeciwdziałać. (…) Poprzez edukację można nauczyć pewnych nawyków, które będą sprzyjały poprawie klimatu. Program „Klimatyczne Katowice” powstał w tym kierunku, aby młodych ludzi przekonywać do tego, że trzeba działać proekologicznie, by kolejne pokolenia mogły żyć w czystym środowisku – powiedział w rozmowie z DZ prezydent Katowic Marcin Krupa.

– Edukacja jest kluczem do zmiany nawyków. Przez dziesiątki lat, setki, czy tysiące naukowców publikowały systematycznie coraz bardziej druzgocące raporty na temat stanu klimatu, jego zmian i coraz bardziej mrocznej przyszłości – mówił podczas uroczystości rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Inauguracja Miejskiego Programu Edukacji Klimatycznej „Klimatyczne Katowice”.
Inauguracja Miejskiego Programu Edukacji Klimatycznej „Klimatyczne Katowice”. Marzena Bugała-Astaszow

– Naukowcy zrobili swoje, zdiagnozowali sytuacje, opracowali modele naprawcze, czyli powiedzieli, jaka jest prawda i ona nie działa, a na pewno nie działa w wystarczający sposób. Konsekwencją impactu i tego, że prawda nie jest sprawcza, stały się programy edukacyjne – dodał rektor.

O część dydaktyczną projektu zadbali nauczyciele, metodycy, naukowcy, a także pracownicy Uniwersytetu Śląskiego. Wspólnie stworzyli oni katalog treści omawiający problematykę zmian klimatu w czterech obszarach tematycznych: antropogeniczne zmiany klimatu, bioróżnorodność, krytyka konsumpcjonizmu oraz transformacja energetyczna.

– Nasz projekt dotyczy klimatu. Chcemy pokazać, że jest to temat, o którym możemy mówić na każdych zajęciach – powiedziała DZ nauczycielka Joanna Helman, dodając również, że projekt być inspiracją dla uczniów.

Nauczyciele różnych przedmiotów – biologii, j. polskiego, a nawet religii, czy matematyki – będą mieć dostęp do gotowych scenariuszy lekcji, które będą mogli wykorzystać w nauce o środowisku. Intencją autorów jest by program realizowany był w korelacji interdyscyplinarnej poprzez ścieżki międzyprzedmiotowe.

Inauguracja Miejskiego Programu Edukacji Klimatycznej „Klimatyczne Katowice”.
Inauguracja Miejskiego Programu Edukacji Klimatycznej „Klimatyczne Katowice”. Marzena Bugała-Astaszow

Podczas inauguracji podkreślano, że wpływ na nasz klimat i Ziemię mają nie tylko najmłodsi, ale także starsze pokolenia. Specjaliści dodali, że chcieliby rozszerzyć program edukacji klimatycznej na szkoły średnie, a także uniwersytety.

Inauguracja Miejskiego Programu Edukacji Klimatycznej „Klimatyczne Katowice”.

Czas na program „Klimatyczne Katowice”. Edukacja jest klucze...

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera