Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czego boi się podczas porodu Polka, a czego Włoszka?

Agata Pustułka
To było już trzecie tego typu spotkanie przyszłych mam
To było już trzecie tego typu spotkanie przyszłych mam arkadiusz gola
Wielka akcja prozdrowotna w Chorzowie. Polskie mamy chcą wiedzieć jak zdrowo urodzić dziecko i nie cierpieć podczas porodu.

Około stu przyszłych mam pojawiło się w sobotę w Chorzowie na zorganizowanej przez Śląski Instytut Matki i Noworodka konferencji z inicjatywy prof. Krzysztofa Sodowskiego, ginekologa i położnika promującego naturalne, fizjologiczne porody, bo odsetek cesarskich cięć przekroczył w woj. śląskim 40 proc.

Co najbardziej interesuje przyszłe mamy? - Oczywiście, na pierwszym miejscu jest troska o zdrowie swojego dziecka. Pod tym względem Polki są takie jak Niemki i Holenderki, bo np. temperamentne Włoszki zdecydowanie najbardziej boją się, że podczas porodu nie zapanują nad emocjami - mówił dr Krzysztof Nowosielski, który przygotował specjalną prelekcję na temat warunków zdrowego dla mamy i dziecka porodu. Jak stwierdził polskie mamy są niezwykle dobrze wyedukowane i niezwykle świadomie przeżywają ciążę.

- Wiele pytań jak zwykle dotyczyło bólu porodowego i metod jego uśmierzania. Pojawił się też problemem anonimowości na sali porodowej. Dlatego tak ważne jest, by uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia oraz utrzymywać bliskość ze swoją położną, bo ona przy fizjologicznym porodzie odgrywa najważniejszą rolę - wyjaśniał dr Nowosielski.

Przypomniał też o jednym z najważniejszych badań jakie trzeba wykonać między 35 a 37 tygodniem ciąży. Chodzi o wykazanie, czy przyszła mama nie jest nosicielką paciorkowców, grupy B, które nie wykryte mogą zaszkodzić dziecku i wywołać posocznicę. - 30 proc. kobiet ma wyniki dodatnie, lecz nie trzeba wpadać w panikę. Podajemy wtedy odpowiedni antybiotyk i już jest po sprawie. Nie można jednak absolutnie zlekceważyć tego badania - mówi dr Nowosielski.

Część pań pytała o możliwości zajścia w ciążę po poronieniu, a część, czy możliwe jest urodzenie naturalnie dziecka, jeśli pierwsze przyszło na świat za pośrednictwem cesarskiego cięcia. - To już trzecie takie spotkania, wcześniejsze odbywały się w Tychach oraz Dąbrowie Górniczej. Trzeba ich jak najwięcej, by przekonać Polki do naturalnych porodów i zerwać z mitem, że cesarskie cięcie jest lepsze dla dziecka - mówi prof. Sodowski.

- Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy. To moje pierwsze dziecko i o pewnych sprawach nie wiedziałam, jak o tych badaniach na nosicielstwo paciorkowców grupy B - powiedziała nam pani Ewelina, która za pięć miesięcy zostanie mamą.
Najcenniejszy dla pań, był kontakt z doświadczonymi lekarzami i położnymi, którzy podczas kuluarowych spotkań odpowiadali na szczegółowe pytania dotyczące m.in. pierwszej pomocy, karmienia piersią. - Chociaż czytam mnóstwo książek na temat ciąży to i tak najwięcej można dowiedzieć się od praktyków - stwierdziła pani Alicja, która na konferencję wybrała się mężem.

*Niesamowite oświadczyny na dachu Spodka w Katowicach ZDJĘCIA
*Takie wyposażenie samochodów naprawdę ułatwia życie
*Słynna restauracja Kryształowa w Katowicach będzie zamknięta
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!