Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwony Kapturek bierze narkotyki: bielscy seniorzy przestrzegają dzieci

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Spektakl terapeutyczny Grupy Teatralnej Panaceum
Spektakl terapeutyczny Grupy Teatralnej Panaceum Łukasz Klimaniec
Bielscy seniorzy z Grupy Teatralnej Panaceum odgrywają dla dzieci spektakle, w których przestrzegają je przed narkotykami i uzależnieniami. W cyklu "Bajki z innej bajki" pokazują historię Czerwonego Kapturka, który bierze narkotyki od wilka.

Wilk w tej bajce nie jest nachalny. Sprytnie mami Czerwonego Kapturka wizjami fantastycznych doznań, jakie można mieć zjadając „wiedźmopoziomki”. I Czerwony Kapturek z ciekawości próbuje...

Taką niecodzienną interpretację słynnej bajki zaproponowali aktorzy-amatorzy z Grupy Teatralnej Panaceum, jaka działa przy Akademii Seniora w Bielsku-Białej. W ramach projektu „Seniorzy dzieciom - międzypokoleniowe działania teatralne” na podstawie Czerwonego Kapturka i Kopciuszka odgrywają w szkołach „Bajki z innej bajki” przestrzegając dzieci przed zagrożeniami, jakie niesie zażywanie narkotyków i palenie papierosów.

W miniony wtorek gościli w SP nr 2 im. Mikołaja Reja w Bielsku-Białej, prezentując spektakl szóstoklasistom. Wraz z uczniami spektakl oglądali szkolni pedagog i psycholog, którzy po zakończeniu sztuki omawiali z dziećmi problem uzależnień.

Bajki terapeutyczne adresowane dla dzieci to kolejny projekt bielskich seniorów z Grupy Teatralnej Panaceum, którzy w minionym roku w bielskich szkołach z powodzeniem wystawiali sztukę związaną z Chrztem Polski. Teraz zdecydowali się poruszyć tematykę uzależnień

- Wielu seniorów ma wnuki w tym wieku. Troszczymy się o nie i chcielibyśmy dać im dobre wskazówki na życie. Uważamy, że spotkanie z taką bajką wywrze większe wrażenie na dziecku niż to, co usłyszy na lekcji wychowawczej. Być może właśnie taki spektakl uchroni dziecko przed niewłaściwym krokiem - wyjaśnia Maria Kuczyńska z Grupy Teatralnej Panaceum.

Henryka Radziejowska koordynatorka „Akademii Seniora”, reżyserka i pomysłodawczyni przedstawień przyznaje, że najpierw obejrzeli je seniorzy, nauczyciele i pedagodzy.
- Chcieliśmy upewnić się, że zrobiliśmy to właściwie i odbiór będzie dostosowany do dzieci, ich wieku oraz możliwości percepcji i uczestnictwa - wyjaśnia Henryka Radziejowska.

Majowa premiera wywołała jednak dyskusję wśród nauczycieli i pedagogów. Między inny dotyczącą odbiorców spektaklu - dla dzieci z których klas przedstawienie powinno być adresowane? Ostatecznie zdecydowano się, by pokazywać spektakl uczniom starszych klas (klasy szóste), choć nie brak opinii m.in. terapeutów, którzy uważają, że o takich problemach warto z dziećmi rozmawiać jak najwcześniej.

Pod wpływem dyskusji aktorzy-amatorzy z Grupy Teatralnej Panaceum zdecydowali się także zmienić zakończenie spektaklu - Czerwony Kapturek nie umiera, ale trafia do szpitala, gdzie zostaje uratowany, a następnie naprawia swoje relacje z mamą i obiecuje, że już nigdy więcej nie będzie zażywał takich substancji i stanowczo odmawiał, gdy ktoś go nimi poczęstuje.

ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!