Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Fryzjerka strzygła klienta na ławce w parku, bo salon zamknięty podczas lockdownu. Zapytaliśmy prawnika, czy to jest legalne

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Fryzjerka z Częstochowy ostrzygła klienta na ławce w parku
Fryzjerka z Częstochowy ostrzygła klienta na ławce w parku Rafał Rafi Pośpiech - Facebook
Zdjęcia fryzjerki strzygącej klienta na ławce w parku w Częstochowie kilka dni temu zrobiły furorę w sieci. Przeciwnicy obostrzeń wprowadzanych przez rząd pieją z zachwytu, ale zaradność kobiety chwalą również ci, którzy zakazów przestrzegają. O to, czy strzyżenie pod chmurką i na trawie jest zgodne z prawem, zapytaliśmy mecenasa Marka Grzesiaka z Katowic.

Zdjęcia fryzjerki strzygącej klienta na ławce w parku w Częstochowie lotem błyskawicy obiegły internet. Niecodzienną scenę sfotografował świadek strzyżenia w Parku Lisiniec: klient okryty fryzjerską peleryną, fryzjerka co prawda nie w fartuchu, ale w rękach - fryzjerski sprzęt, a wszystko to na parkowej ławce.

Fotografie trafiły na Facebooka i szybko zrobiły furorę w mediach społecznościowych. Przeciwnicy obostrzeń wprowadzanych przez rząd pieją z zachwytu i gratulują kreatywności, ale zaradność kobiety chwalą również ci, którzy zakazów przestrzegają, a pandemii nie kwestionują, natomiast żal im wszystkich tych, w których lockdown uderza. Pytanie jednak czy to legalne...

***

Czy strzyżenie w plenerze i na trawie jest zgodne z prawem? Pytamy mecenasa Marka Grzesiaka z Katowic.

Czy fryzjerka z Częstochowy złamała prawo i obowiązujące obostrzenia, czy sprytnie obeszła przepisy?
Rozporządzenie, które obecnie reguluje obostrzenia wprowadzone w związku z sytuacją epidemiczną, ustanawia zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z fryzjerstwem, nie wskazując gdzie dana działalność ma być prowadzona - czy w centrum handlowym czy w salonie fryzjerskim, albo właśnie w parku miejskim. Przepisy w tym przypadku zakazują prowadzenia przez przedsiębiorców pewnej działalności jako takiej, a nie prowadzenia jej w konkretnym miejscu.

Natomiast kwestią budzącą spory jest to, czy przepisy wprowadzone przez rządowe rozporządzenie są w 100 procentach zgodne z obowiązującymi normami konstytucyjnymi. Występuje rozbieżność jeśli chodzi o orzecznictwo sądów administracyjnych w tym zakresie.

Czy zatem fryzjerzy, którzy wezmą przykład z koleżanki po fachu z Częstochowy, narażają się na konsekwencje i grzywnę?
Prowadzenie działalności przez przedsiębiorców wbrew obostrzeniom może skutkować nałożeniem kary pieniężnej w wysokości nawet do 30 tysięcy złotych, co wynika z ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r.o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.  

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera