Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa i Śląsk mogą być partnerami KIERUNEK ŚLĄSKIE 3.0 [ZDJĘCIA]

Janusz Strzelczyk
Spotkanie w ramach programu Kierunek Śląskie 3.0
Spotkanie w ramach programu Kierunek Śląskie 3.0 Janusz Strzelczyk/Dziennik Zachodni
- Może kiedyś będzie inny podział administracyjny, ale teraz spróbujmy zrobić coś razem, razem budować - mówił podczas spotkania w Częstochowie poświęconego kierunkowi rozwoju województwa śląskiego, marszałek Wojciech Saługa PROGRAM KIERUNEK ŚLĄSKIE 3.0.

Częstochowa jest dzisiaj miejscem jednego z pięciu spotkań organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w ramach dyskusji nad projektem “Kierunek Śląskie 3.0. Program Rozwoju Wewnętrznego Województwa Śląskiego do 2030 roku”. Spotkania takie odbywają się w subregionach województwa. Były już w Dąbrowie Górniczej, Rybniku, kolejne będzie w Bielsku-Białej. W spotkaniach biorą udział samorządowcy, przedsiębiorcy, działacze kultury, radni wojewódzcy.

– Liczymy, że ta dyskusja będzie uwzględniona w planach strategicznych i całe województwo będzie wiedziało o subregionie częstochowskim, tym więcej tu powędruje środków unijnych – mówił Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa wyjaśnił skąd wziął się pomysł na organizowanie takich spotkań- konsultacji. Pomysł zrodził się półtora roku temu, gdy premier Ewa Kopacz mówiła o programie dla Śląska.

–Wiem, że połowa województwa Śląskiego nie jest Śląskiem – mówił marszałek. – Może kiedyś będzie inny podział administracyjny, ale teraz spróbujmy zrobić coś razem, razem budować.

Moderator spotkania, fundacja “Stocznia” zaproponował uczestnikom dyskusji przedstawienie marzeń. Okazało się, że marzenia nie są oderwane od życia. Piotr Grzybowski, naczelnik wydziału funduszy europejskich w Urzędzie Miasta w Częstochowie nie krył, że chciałby powstania województwa częstochowskiego.

– Ale teraz chodzi o partnerstwo w ramach województwa śląskiego – podkreślał Piotr Grzybowski. – Chodzi o współdecydowanie. My tutaj, w rejonie częstochowskim takie współpartnerstwo zbudowaliśmy.

O partnerstwie, ale publiczno-prywatnym mówili przedsiębiorcy. Dzisiaj samorządy nie palą się do takiej współpracy. Ktoś zażąrtował, że z obawy o kontrole CBA, czy ABW. Gminy jurajskie chciałyby stać się ośrodkami turystycznymi o znaczeniu ogólnoposkim. Takie ambicje ma wójt podczęstochowskiego Olsztyna, Tomasz Kucharski. Z pomocą województwa to może się szybko udać, gdyby np. były pieniądze na budowę geotermii jurajskich.

Z kolei Jarosław Lasecki, właściciel zamków w Bobolicach i Mirowie mówił o rekonstrukcji Szlaku Orlich Gniazd. I przypomniał, że turystyka to też gospodarka. Wiele miejsca zajmowały w dyskusji sprawy infrastruktury komunikacyjnej. Chodzi o budowę austostrady A1 na odcinku od Częstochowy do Pyrzowic i do Tuszyna. Potrzebne są kolejne inwestycje drogowe w mieście, jak np,. budowa wiaduktu w ulicy Bugajskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!