Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: III aleja Najświętszej Maryi Panny zamienia się w ART.erię

Janusz Strzelczyk
Od dzisiaj częstochowska III aleja Najświętszej Maryi Panny zamienia się w ART.erię. Jeśli wybierasz się tam na spacer, przygotuj się na dużą dawkę sztuki. A jeśli nie planowałeś odwiedzić III al. NMP, to zmień plany i koniecznie tam się wybierz. Już od godz. 10 zacznie się wielkie artystyczne wydarzenie.

- Artyści z Częstochowy, a także między innymi Krakowa, Łodzi, a także innych miast, pokażą sztukę współczesną - mówi Tomasz Kosiński, który z Martą Frej jest inicjatorem akcji. - Od ponad roku o tym myślimy.

Oboje wymyślili Kulturoholizm, który - jak zapewnia Tomasz Kosiński - potrwa póki starczy im sił. Kulturoholizm to uzależnienie od sztuki. Używka bezpieczna i niezakazana. Do akcji wciągają przyjaciół, znajomych i nieznajomych.

Tomasz przyjechał do Częstochowy z Warszawy półtora roku temu i postanowił udowodnić, że to nieprawdziwa opinia, że pod Jasną Górą nic się nie dzieje.

- Trzeba chcieć - opowiada Tomasz Kosiński. - Nie patrzeć na innych, ale działać. Zmieniać to, co się nie podoba.

On jest logistykiem, na niego spada ciężar organizacji imprezy. Marta Frej jest artystką malarką. Poza nią w ART.erii wezmą udział tacy artyści młodego pokolenia jak: Szymon Motyl, Anna Biernacka, Anna Wójcik, Katarzyna Szewczyk, Sławomir Kuśmierz, Iwona Denko, Bartek Jarmoliński, Artur Trojanowski, Paulina Poczęta, Iza Cieszko, Grzegorz Piotrowski.

Co pokażą ? Będą instalacje, rzeźby, malarstwo, fotografia, happening, performance oraz działania parateatralne.

Szczegóły dopiero na miejscu. Chcesz wiedzieć jakie - przyjdź w III aleję Najświętszej Maryi Panny.
Dla uspokojenia osób o tradycyjnym, czy nawet konserwatywnym podejściu do sztuki: w akcji nie chodzi o szokowanie czy zawstydzanie "strasznych mieszczan", ale o zachęcanie do zainteresowania się sztuką nowoczesną.

Założeniem głównym akcji jest wprowadzenie sztuki - zjawiska niekomercyjnego - w przestrzeń wybitnie komercyjną: witryny sklepów, gastronomię, kawiarnie, a przez to przybliżenie do ludzi, ułatwienie przeżywania sztuki w wygodnych i bardziej naturalnych dla nich warunkach, nie w murach muzeum, teatru, itp. "Sztuka się nie obraża. Jest uparta i pewna siebie" - głoszą kulturoholicy.

III aleja Najświętszej Maryi Panny zamieni się w bezpłatną galerię, prezentującą wszystkie barwy sztuki nowoczesnej. Galeria będzie czynna przez tydzień. Ale po 10 września będą to wystawy prac w witrynach sklepów i restauracji.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!