MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: małżeństwo Beliców kolekcjonuje pisanki z różnych stron świata [ZDJĘCIA]

Adrian Heluszka
Adrian Heluszka
Małżeństwo Beliców z Częstochowy posiada ponad 1000 pisanek. Wśród nich eksponaty m.in. z Wyspy Bali, Indii, Nepalu, czy Japonii.
Małżeństwo Beliców z Częstochowy posiada ponad 1000 pisanek. Wśród nich eksponaty m.in. z Wyspy Bali, Indii, Nepalu, czy Japonii. archiwum Arkadiusza Belicy
Arkadiusz Belica z Częstochowy wraz ze swoją małżonką, Aleksandrą, posiadają kolekcję pisanek z różnych stron świata. Zgromadzili już ponad 1000 eksponatów.

Małżeństwo z Częstochowy już 20 lat gromadzi pisanki z najdalszych zakątków naszego globu. W swojej kolekcji posiadają m.in. pisanki z Wyspy Bali, Indii, czy Nepalu. Małżeństwo Beliców w poszukiwaniu nowych eksponatów udaje się na wystawy międzynarodowe, przede wszystkim do Niemiec. Sami też tworzą pisankarskie dzieła.

– Pisanki z Wyspy Bali, czy Indii wykonywane są na potrzeby turystyki. Na Bali mieszka malarz, który wpadł na pomysł, by zamiast płótna, czy deski, wykorzystać powierzchnię jaja kurzego lub gęsiego – mówi Arkadiusz Belica.

Najdalszy egzemplarz, którym dysponuje małżeństwo Beliców, pochodzi z Japonii. Arkadiusz Belica przyznaje, że podczas międzynarodowych wystaw, ceny niektórych pięknie zdobionych pisanek oscylują nawet w granicach 250 euro.

– Wszystko zależy od tego, w jaki sposób wykonana jest pisanka, a ludzie wykonują naprawdę przedziwne rzeczy – mówi Belica.
Twórcy faktycznie puszczają wodzę fantazji przy tworzeniu pisanek. Metod ich tworzenia jest mnóstwo. – Na jaja można naklejać różne rzeczy, są to tzw. techniki aplikacyjne. Do niektórych przykręcane są różne elementy, można również stworzyć kompozycje z kilku jajek naraz. Można także wywiercać w nich różne misterne wzorki, czy jak w przypadku pisanek z Indii – wykonanych w technice emalii komórkowej, gdzie sproszkowane minerały z pigmentem wypala się na miedzianym jaju w wysokiej temperaturze – opowiada Arkadiusz Belica.

W naszej tradycji pisanki kojarzone są głównie z Wielkanocą. W Europie na jajkach nie dominują jednak wzorce religijne, można także spotkać pisanki m.in. z portretami kobiet. Tworzeniem wielkanocnych pisanek zajmuje się mnóstwo osób w Niemczech, Słowacji, Czechach, Rumunii, Ukrainie i na Węgrzech.


*Hit internetu. Złap kurczaka i zajączka. Interaktywna zabawa na święta wielkanocne. [SPRÓBUJ]

*Wielkanoc: W których sklepach jest najtaniej? SPRAWDZILIŚMY Zobacz raport
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!