Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: MPK chce wynająć 15 autobusów elektrycznych, aby zawrzeć porozumienie z NFOŚiGW w sprawie hybryd

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Autobusy hybrydowe wciąż nie wróciły do kursowania
Autobusy hybrydowe wciąż nie wróciły do kursowania ARC
Częstochowskie MPK chce wynająć piętnaście 12-metrowych autobusów elektrycznych, aby uzyskać porozumienie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie 40 autobusów hybrydowych. Pojazdy z powodu licznych awarii, a także pożarów, do których dochodziło, zostały wycofane z użytku, przez co miasto nie mogło uzyskać efektu ekologicznego i mogło być zmuszone do oddania 66 milionów zł dotacji otrzymanej na zakup autobusów hybrydowych z napędem gazowo-elektrycznym.

MPK w Częstochowie ogłosiło przetarg na wynajem piętnastu 12-metrowych autobusów elektrycznych. Według przetargu, który został ogłoszony 26 listopada autobusy miałyby zostać dostarczone najpóźniej do 15 września 2020 roku.

Wynajem miałby obejmować siedem lat, a MPK jednocześnie w zamówieniu zapisało konieczność dostarczenia infrastruktury do ładowania – 8 ładowarek po 120 kW (2 x 60kW).

MPK chce rozwiązać problem autobusów hybrydowych

Wynajęcie autobusów elektrycznych ma być jednym z elementów, które doprowadzi do zawarcia ugody i porozumienia z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie 40 hybryd. Pojazdy od ponad dwóch i pół roku stoją w zajezdni. Hybrydy szwankowały i były wycofywane z tras.

Zobaczcie koniecznie

Pomoc techniczna przewidziana w gwarancji jednak szybko się skończyła, bo firma Solbus ogłosiła upadłość. MPK udało się odzyskać co prawda część kar umownych z gwarancji bankowych, ale zostały one wykorzystane na zakup części do pojazdów. W trasy codziennie wyruszało góra 22-25 pojazdów, zamiast wszystkich 40.

Na dodatek w autobusach dochodziło do pożarków. 28 kwietnia 2017 roku na ulicy Legionów jedna z hybryd spłonęła doszczętnie, a MPK po tym wydarzeniu wycofało pojazdy z ruchu aż do czasu wyjaśnienia przyczyn pożaru. Od tego czasu minęło ponad półtora roku, a MPK sporządziło nawet wspólnie z gronem fachowców, specjalny raport, hybrydy nie wróciły do kursowania.

MPK pozyskało na ich zakup dotację w wysokości 66 milionów zł z programu "Gazela". Brak kursowania pojazdów oznaczał jednak, że nie uzyskano zakładanego w programie efektu ekologicznego i było zagrożenie koniecznością oddania dotacji.

MPK dąży jednak do podpisania ugody z NFOŚiGW i rozwiązania problemów. Jednym z elementów porozumienia ma być wynajem autobusów elektrycznych, a drugim usprawnienie pojazdów, dzięki modyfikacjom układu napędowego. Na tym problemem MPK pracuje razem z firmą Autosan.

Nie przegapcie

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera