Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Odsłonięto tablicę upamiętniającą wybitnego dowódcę gen. Stanisława Maczka

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Na budynku dawnego dowództwa 7 Dywizji Piechoty przy al. NMP 47 w Częstochowie umieszczono tablicę upamiętniającą bohatera II wojny światowej generała Stanisława Maczka
Na budynku dawnego dowództwa 7 Dywizji Piechoty przy al. NMP 47 w Częstochowie umieszczono tablicę upamiętniającą bohatera II wojny światowej generała Stanisława Maczka Katarzyna Gwara
Na budynku dawnego dowództwa 7 Dywizji Piechoty przy al. NMP 47 w Częstochowie umieszczono tablicę upamiętniającą bohatera II wojny światowej generała Stanisława Maczka.

Uroczystość związana z tym wydarzeniem odbyła się w piątek, 23 września. To właśnie w tym roku przypadła 130. rocznica urodzin generała broni Stanisława Maczka. Wszystko rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Głównym punktem programu było jednak odsłonięcie tablicy upamiętniającej służbę ówczesnego płk. dypl. Stanisława Maczka, gen. broni, legendarnego twórcy i dowódcy 1. Polskiej Dywizji Pancernej, który pełnił służbę w Częstochowie na stanowisku dowódcy piechoty 7. Dywizji Piechoty. Stacjonowało ono w okresie międzywojnia w zabytkowej kamienicy przy al. NMP 47 – i właśnie w tym miejscu została zamontowana tablica przypominająca lata służby płk. dypl. Stanisława Maczka w Częstochowie. Tablicę ufundował zarząd Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków (FOPP).

- Dzięki tej tablicy każdy przechodząc obok będzie mógł niejako "dotknąć" tej postać, która w dziejach naszego państwa tak wiele znaczyła i znaczy nadal. Generał Maczek wpisuje się w grono wybitnych patriotów i wielkich oficerów Wojska Polskiego, którzy z naszym miastem byli związani - podkreślał Ryszard Stefaniak, zastępca prezydenta miasta.

W programie wydarzenia była także m.in. konferencja popularnonaukowa poświęcona pułkownikowi i częstochowskiej dywizji, która odbyła się w Sali Reprezentacyjnej Ratusza w Muzeum Częstochowskim. Jednym z głównych prelegentów był Adam Kurus, historyk wojskowości, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Wydarzenie zorganizowali: Federacja Organizacji Polskich Pancerniaków, z inicjatywy członkini zarządu Małgorzaty Kaczyńskiej – mieszkanki Częstochowy, córki żołnierza 1. Polskiej Dywizji Pancernej plut. Wacława Musiała oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Patronat nad wydarzeniem sprawowali Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, prezydent miasta Częstochowy, 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej oraz Muzeum Częstochowskie.

Stanisław Maczek był generałem dywizji Wojska Polskiego, prekursorem polskiej broni pancernej, a także kawalerem Orderu Orła Białego. Walczył zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej wojny światowej. Podczas kampanii wrześniowej dowodzona przez niego jednostka zadała ciężkie straty niemieckiemu XXIII Korpusowi Pancernemu. Dowodzona przez Maczka 1 Dywizja Pancerna przeszła szlak bojowy przez Francję, Belgię, Holandię i Niemcy. W 1944 brała udział w inwazji sił alianckich w Normandii, największej operacji desantowej w historii. Dywizja odegrała znaczącą rolę w bitwie pod Falaise, zamykając okrążenie wokół niemieckich 7 Armii i 5 Armii Pancernej w tzw. kotle. Uczestniczył także w wyzwalaniu Bredy oraz zdobyciu Wilhelmshaven.
Stanisław Maczek był wybitnie uzdolnionym dowódcą i autorem wielkich zwycięstw, którymi nie zdołał jednak zapobiec tragedii ojczyzny...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera