Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Parkomaty okazały się prawdziwą żyłą złota

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Miejski Zarząd Dróg i Transportu oszacował, że w 2013 roku wpływy z opłat parkingowych wyniosą ok. 2 mln zł, czyli aż o 500 tysięcy złotych więcej niż rok temu i szybko postanowił, że jeszcze w tym roku na częstochowskich ulicach przybędzie 15 parkomatów. Na razie jest ich w mieście 100.

Nowe urządzenia zostaną zainstalowane w w I alei Najświętszej Maryi Panny (przy donicach w linii słupków: przy posesji nr 6, przy granicy z nr 8, między numerami 10 i 12, przy nr 7 i 11: apteka), na ulicy Mirowskiej - narożnik przy nr 7, na ul. Focha - odcinek między ulicami Śląską i Nowowiejskiego, w al. Wolności - odcinek między ulicami Waszyngtona i Kopernika, na ul. Orzechowskiego - parking przed wejściem do budynku dworca PKS, na ul. Jasnogórskiej, przy posesji nr 38, na ul. Dąbrowskiego, między kamienicami nr 42 i 44, na ul. Tuwima, na parkingu, na ul. Szymanowskiego - odcinek między ulicami Stryjeńskiej i Pułaskiego, oraz na skwerach Sokołów i Druha Łęckiego.

- Staramy się zagęszczać sieć parkomatów - przyznaje Stanisław Sosnowski, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu.

Kierowcy rozwiązanie z parkomatami bardzo sobie cenią, dlatego z radością przyjmują informacje o postawieniu nowych urządzeń. - Już na dobre zapomnieliśmy o problemach z kupnem karty parkingowej w kiosku - mówi Jerzy Nowak z Częstochowy.
Parkomaty stoją w odległości mniej więcej 100 metrów od siebie. 100 parkomatów kosztowało prawie 1,8 mln zł.

Przetarg na montaż parkomatów wygrała firma Hectronic z siedzibą w Częstochowie, która jako jedyna przystąpiła do przetargu. Dwa urządzenia tej firmy były testowane w III al. Najświętszej Maryi Panny i nadal tam stoją.

Urządzenia są tanie w użytkowaniu, ponieważ są zasilane energią słoneczną, więc nie trzeba doprowadzać do nich instalacji elektrycznej.

Po przeprogramowaniu urządzeń nie trzeba już wystukiwać na klawiaturze numeru rejestracyjnego samochodu. - Wprowadziliśmy tę zmianę na życzenie, głównie starszych kierowców - mówi Stanisław Sosnowski, zastępca dyrektora MZDiT.

Wprowadzono jeszcze jedno udogodnienie, którego nie było w pierwotnej wersji oprogramowania parkomatów. Urządzenie wyda bilet parkowania już nawet o piątej rano, ale opłata i tak zacznie obowiązywać od dziesiątej, to znaczy od godziny obowiązywania płatnej strefy parkowania. Jest to ważne szczególnie w okolicach dworca kolejowego. Wiele osób zostawia tam auta wcześnie rano, przed podróżą pociągiem.

Bez zmian pozostaje system opłat. Urządzenie nie wydaje reszty. Trzeba mieć odliczoną gotówkę w monetach. Zmiana na system z wydawaniem reszty byłaby bardzo droga. Nie sprawdził się za to w Częstochowie system opłat parkingowych za pomocą sms-ów. Niewielu kierowców korzysta z tej metody.



*Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
*KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!