Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Stowarzyszenie Rodzin Więźniarek Ravensbrück uczciło na Jasnej Górze pamięć tysięcy kobiet, które zginęły w obozie

Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
Ofiarami brutalnego traktowania w obozie Ravensbrück było, według szacunków, ok. 130 tys. kobiet. Na Jasnej Górze uczczono ich pamięć.
Ofiarami brutalnego traktowania w obozie Ravensbrück było, według szacunków, ok. 130 tys. kobiet. Na Jasnej Górze uczczono ich pamięć. Jasna Góra
Jasna Góra. Stowarzyszenie Rodzin Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück po raz kolejny udało się do Kaplicy Cudownego Obrazu, aby uczcić pamięć ofiar. Inicjatorzy dbają o to, aby pamięć o ówczesnych zbrodniach nigdy nie umarła.

Jasna Góra. Stowarzyszenie Rodzin Więźniarek Ravensbrück uczciło pamięć ofiar obozu

To już kolejny razy, kiedy Stowarzyszenie Rodzin Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück udało się na Jasną Górę, aby w Kaplicy Cudownego Obrazu uczcić pamięć ofiar jednego z obozów koncentracyjnych na terenie Niemiec. Działał on od 1939 do 1945 roku. Szacuje się, że bestialskiemu traktowaniu poddawano tam 130 tys. kobiet.

Tak portalowi Częstochowskie24 powiedziała w zeszłym roku prezes stowarzyszenia, Elżbieta Kuta:

- Nasze matki nie chciały mówić o tym, co się wydarzyło. Dlaczego? Trudno nam dzisiaj odpowiedzieć. Prawdopodobnie nie chciały wracać do tych wspomnień, bądź też nie chciały nas tym obarczać. Każdy z nas chciał się jednak dowiedzieć prawdy, dlatego korzystaliśmy z literatury oraz dostępnych wspomnień. Każdego dnia zastanawiamy się nad tym, jak można było przeżyć taki dramat.

Elżbieta Kuta jest córką jednej z więźniarek, Jadwigi Kuty.

Jasna Góra. Stowarzyszenie Rodzin Więźniarek Ravensbrück uczciło pamięć
Jasna Góra

W kaplicy odprawiono mszę za kobiety więzione niegdyś w Ravensbrück. Główną misją Stowarzyszenia Rodzin Więźniarek jest przede wszystkim kultywowanie pamięci o okropieństwach, które dotknęły więźniarki.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera