Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa weźmie ćwierć miliarda złotych pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Pieniądze mają być przeznaczone na inwestycje

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
ARC
Częstochowa zamierza zaciągnąć kredyt w wysokości 250 milionów złotych w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Kredyt będzie zaciągany w latach 2021-2024, a urząd zacznie go spłacać w 2026 roku. Ostatnia transza zostanie spłacona w 2038 roku. - Jest to jedynie limit, do którego może być zaciągany kredyt. Jest to otwarcie linii kredytowej i nie oznacza konieczności ciągnienia tego zobowiązania w całości - podkreśla w uzasadnieniu uchwały wiceprezydent miasta, Ryszard Stefaniak.

Częstochowa sięga po ogromny kredyt w Europejskim Banku Inwestycyjnym

Częstochowa zamierza zaciągnąć kredyt w wysokości 250 milionów złotych w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały o zaciągnięciu kredytu, "inwestycje, które planowane są do sfinansowania z kredytu EBI zostały umieszczone w Wieloletniej Prognozie Finansowej, i tylko takie zadania Bank przyjmuje do realizacji z kredytu".

Miasto chce pozyskać kredyt na lata 2021-2024 w Europejskim Banku Inwestycyjnym w łącznej kwocie 250 000 000 zł z przeznaczeniem na sfinansowanie zadań inwestycyjnych ujętych w zaktualizowanej Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Nie przeocz

Proponowane do zaciągnięcia w Europejskim Banku Inwestycyjnym kwoty kredytu w poszczególnych latach przedstawiają się następująco:

  • w roku 2021: 28 577 000 zł (kwota wynikająca z Uchwały budżetowej na rok 2021),
  • w roku 2022: 73 800 000 zł,
  • w roku 2023: 73 800 000 zł,
  • w roku 2024: 73 823 000 zł.

Jak podkreślają władze Częstochowy, urząd korzysta ze środków kredytowych Europejskiego Banku Inwestycyjnego od 2006 roku, współfinansując zadania inwestycyjne w mieście.

- Ze sporządzonej prognozy długoterminowej na lata 2021–2038 wynika, że kredyt nie powinien wpłynąć negatywnie na płynność finansową miasta, a wymagane ustawą o finansach publicznych wskaźniki utrzymywać się będą na ustawowym poziomie - informuje w uzasadnieniu uchwały wiceprezydent Ryszard Stefaniak.

Kredyt ma być spłacany w latach 2026-2038. Największą część spłaty kredytu (po 25 milionów zł rocznie) zaplanowano na lata 2029-2035.

- Przedstawiając państwu powyższe założenia oraz wielkość zaciąganego kredytu, uprzejmie informuję, że jest to jedynie limit, do którego może być zaciągany kredyt. Jest to otwarcie linii kredytowej i nie oznacza konieczności ciągnienia tego zobowiązania w całości.
W zależności od rozstrzygnięć poprzetargowych harmonogramów realizacji zadań, kwoty te będą dostosowywane do rzeczywistych potrzeb na dany rok budżetowy - podkreśla w uzasadnieniu uchwały Ryszard Stefaniak.

Zobacz koniecznie

Częstochowa przeznaczy środki na inwestycje

Jak podkreśla Urząd Miasta w Częstochowie, wieloletnie analizy oraz potrzeby inwestycyjne naszego Miasta na najbliższy czteroletni okres wskazują potrzebę zasilenia budżetu dodatkowymi środkami. Z uwagi na preferencyjne warunki kredytowania jakie Europejski Bank Inwestycyjny oferuje, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest pozyskanie kredytu właśnie w tym banku, jako źródła finansowania inwestycji miejskich.

- Środki uzyskane w ramach kredytu zostaną w całości przeznaczone na inwestycje, bo tylko na to możemy je przeznaczyć. Przychody miasta spadają ze względu na pandemię koronawirusa, ale również ze względu na mniejsze środki z PIT, które wpływają do kasy miejskiej. Poza tym mimo nieznacznego wzrostu subwencji oświatowej, nadal na oświatę trzeba będzie przeznaczać znaczne środki - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.

Radni będą głosowali w sprawie uchwały o zaciągnięciu kredytu podczas sesji Rady Miasta w Częstochowie, która odbędzie się w czwartek, 18 lutego. Uchwała powinna zostać przegłosowana, bo w Radzie Miasta prezydent Krzysztof Matyjaszczyk ma stabilną większość.

Zaciągnięcie kredytu krytykuje jedyna opozycja w radzie, czyli klub PiS. Radny Piotr Wrona zwrócił uwagę w mediach społecznościowych, że podobna uchwała o kredycie była głosowana w 2017 roku, a środki z kredytu miały trafić m.in. na budowę nowej linii tramwajowej na Parkitkę, o której dzisiaj mało kto mówi i która prawdopodobnie nie dojdzie do skutku.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera