Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Wystawa plenerowa „Historia dokumentem pisana”

Anna Przewoźnik
Anna Przewoźnik
Archiwum Państwowe w Częstochowie
Na Starym Rynku w Częstochowie oglądać można wystawę plenerową pt. „Historia dokumentem pisana”, która jest efektem współpracy 33 Archiwów Państwowych tworzących polską sieć archiwalną.

Na Starym Rynku w Częstochowie oglądać można wystawę plenerową pt. „Historia dokumentem pisana”, która jest efektem współpracy 33 Archiwów Państwowych tworzących polską sieć archiwalną. Jej otwarcie odbyło się 15 listopada.

Wystawa zwiedziła już niemal całą Polskę. Była prezentowana w dużych miastach jak Warszawa, Koszalin, ale i mniejszych miejscowościach jak Mława. Ostatnio można było ją oglądać w Piotrkowie Trybunalskim. Wśród prezentowanych na niej dokumentów znajduje się najstarsza księga przechowywana w zasobie Archiwum Państwowego w Częstochowie. Są to akta chrztów Parafii Rzymskokatolickiej w Mstowie z lat 1615-1677.

– Na wystawie znajdują się między innymi najstarsze dokumenty z 33 Archiwów Państwowych współpracujących w przygotowaniu wystawy, w tym również z Archiwum Częstochowskiego. Nasz dokument nie dotyczy jednak bezpośrednio Częstochowy, ale Mstowa. Chcemy przede wszystkim poprzez tego typu wystawę promować zasoby Archiwów Państwowych, bo większość ludzi nawet nie wie, że istnieją instytucje o tak starych i ciekawych dokumentach – mówi Ewa Dubaj, kierownik Oddziału Ewidencji, Opracowania i Zabezpieczenia Zasobu Archiwalnego.

Do najciekawszych eksponatów należą średniowieczne dokumenty papieskie, królewskie, klasztorne, miejskie i cechowe, sygnowane przez takie osobistości jak Hadrian IV, Celestyn III, Grzegorz IX, Jan XXII, Bolesław I Wysoki, Bolesław Wstydliwy, Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, czy Zygmunt August. Są na niej także dokumenty sądowe, hipoteczne i rodzinne. Najstarszy z nich, dotyczący fundacji klasztoru cystersów przez Zbiluta w Łeknie, powstał w 1153 roku. Najmłodszy, przekazujący władzę Józefowi Piłsudskiemu po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – w 1918 r.

Wystawę można oglądać do 29 listopada br.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera