Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy nieletni mogą łatwo kupić alkohol? Miasto zorganizuje prowokację, żeby się tego dowiedzieć

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Miasto chce sprawdzić, które sklepy i bary sprzedają alkohol nieletnim. W tym celu użyje „tajemniczego klienta”, a konsekwencją dla sprzedawcy lub właściciela punktu „przyłapanego” na sprzedaży będą szkolenia i instruktaże. Wg policji natomiast interwencji związanych z kupne alkoholu przez nieletnich nie przybywa.
Miasto chce sprawdzić, które sklepy i bary sprzedają alkohol nieletnim. W tym celu użyje „tajemniczego klienta”, a konsekwencją dla sprzedawcy lub właściciela punktu „przyłapanego” na sprzedaży będą szkolenia i instruktaże. Wg policji natomiast interwencji związanych z kupne alkoholu przez nieletnich nie przybywa. zdj. ilustracyjne
Miasto chce sprawdzić, które sklepy i bary sprzedają alkohol nieletnim. W tym celu użyje „tajemniczego klienta”, a konsekwencją dla sprzedawcy lub właściciela punktu „przyłapanego” na sprzedaży będą szkolenia i instruktaże. Wg policji natomiast interwencji związanych z kupnem alkoholu przez nieletnich nie przybywa.

Tajemniczy klient sprawdzi, czy we Wrocławiu nieletni mogą łatwo kupić alkohol. Badania społeczne realizowane na zlecenie urzędu miejskiego prowadzone będą w sklepach i punktach usługowych sprzedających napoje alkoholowe.

W wybranych punktach sprzedaży tajemniczy klient, czyli osoba kupująca, w rzeczywistości będzie prowadziła badanie. Takim klientem będzie odpowiednio przeszkolona osoba, która niedawno skończyła 18 lat. Jej wygląd i zachowanie mają „budzić uzasadnione wątpliwości dotyczące jej pełnoletniości”, jak czytamy w warunkach konkursu na wykonanie badań. Zrobienie zakupów przez podstawioną osobę ma pomóc zebrać dane oraz pozwoli podjąć dalsze działania.
W tych punktach, w których sprzedawca nie poprosi tajemniczego klienta o okazanie dowodu i będzie chciał sprzedać alkohol, zostaną przeprowadzone szkolenia i instruktaże dla personelu.

Oprócz tego organizacja pożytku publicznego, która otrzyma dotację na przeprowadzenie całej akcji, będzie musiała opracować program szkoleń grupowych dla właścicieli i pracowników sklepów i restauracji sprzedających alkohol oraz przeprowadzić je. Udział w szkoleniach zostanie potwierdzony certyfikatem. Opracowane także zostaną materiały graficzne o zakazie sprzedaży alkoholu młodzieży poniżej 18 roku życia.

Celem całego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na zagrożenia dla zdrowia związane ze spożywaniem alkoholu. Natomiast u sprzedawców alkoholu ma zostać zbudowane poczucie odpowiedzialności społecznej i prawnej.
Akcja będzie prowadzona od 16 września do 31 października. Dotacja, jaką przekaże miasto wyłonionemu wykonawcy wyniesie 20 000 zł. Oferty można składać do 27 sierpnia.

Sprzedaż alkoholu nieletnim „premiowana” jest nie tylko szkoleniem i instruktażem. Sprzedający napoje alkoholowe osobom niepełnoletnim może być ukarany m.in. grzywną lub karą więzienia do 2 lat.
- W kompetencjach straży miejskiej jest podejmowanie takich interwencji. Przyjmujemy zgłoszenia zarówno w sprawie sprzedaży alkoholu nieletnim, jak i sprzedaży wyrobów tytoniowych – mówi Grzegorz Muchorowski z wrocławskiej straży miejskiej i dodaje, że dalsze czynności w takich sprawach prowadzi policja.

- Nie ma żadnego wzrostu liczby spraw związanych z kupowaniem alkoholu przez nieletnich i nie ma wielu takich interwencji. Od początku tego roku mamy zarejestrowanych 50 spraw, których sprawcami są osoby nieletnie. Są to czyny takie jak: bójki, rozboje, kradzieże, kradzieże samochodów, uszkodzenie mienia – informuje st. sierż. Dariusz Rajski. – Biorąc pod uwagę, że to są dane od stycznia, nie jest to duża liczba. Szczególnego problemu z osobami nieletnimi nie ma – dodaje Rajski.

Gdzie na Dolnym Śląsku dochodzi do największej liczby przestępstw? Główny Urząd Statystyczny zebrał i ujawnił dane za I półrocze 2019 roku, pochodzące z 380 powiatów i miast na prawach powiatu w całym kraju. Ogółem w Polsce w tym czasie doszło do 423 455 przestępstw, co daje 110 tego typu zdarzeń na 10 tys. mieszkańców. GUS wziął pod uwagę wszystkie tzw. przestępstwa stwierdzone, czyli takie, które zostały potwierdzone przez policję w zakończonych postępowaniach oraz oficjalnie uznane za przestępstwa. Chodzi zarówno o występki przeciwko życiu, zdrowiu, jak i przeciwko mieniu. Przypomnijmy za Kodeksem karnym z 1997 roku, że przestępstwo jest to zbrodnia lub występek ścigany z oskarżenia publicznego lub z oskarżenia prywatnego, zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym - jest to przestępstwo skarbowe. Z danych GUS wynika, że wskaźnik przestępczości na 10 tys. mieszkańców waha się w Polsce od 30 w powiecie kolbuszowskim do 614 w Nowym Sączu. Aż w 15 dolnośląskich powiatach,  przekracza średnią krajową czyli 110.  Na kolejnych slajdach prezentujemy 10 powiatów, w których w pierwszym półroczu tego roku, najczęściej łamano prawo. W rekordowym powiecie nawet ponad trzykrotnie częściej niż średnia dla całej Polski.

Siedliska zbrodni i występku na Dolnym Śląsku. Oto powiaty w...

Zobacz też:
Woda z kranu czy z butelki?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Czy nieletni mogą łatwo kupić alkohol? Miasto zorganizuje prowokację, żeby się tego dowiedzieć - Gazeta Wrocławska