Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Ogród Japoński w Parku Śląskim jest japoński? Woda, wiśniowy sad i tematyczna roślinność

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Ogród Japoński w Parku Śląskim jest japoński? Co sprawia, że nowa inwestycja w chorzowskim parku jest namiastką ogrodów Kraju Kwitnącej Wiśni? Oto kilka podpowiedzi. Sprawdźmy, jaka występuje tu roślinność oraz w jakim stylu wybudowano ten popularny w Parku śląskim ogród. Dodajmy, że Ogród Japoński zaprojektowała dr inż. Elżbieta Myjak-Sokołowska, a inwestycję wykonała firm Garden Designers z Lublina.

Park Śląski. Ogród Japoński jest japoński?

Ogród Japoński w Parku Śląskim już jest otwarty. Od pierwszego dnia obiekt przyciąga tłumy. Ludzie chcą zobaczyć nową inwestycję. Oglądają ogród z tarasu widokowego, robią sobie zdjęcia przy skałach w ogrodzie żwirowym Zen oraz spacerują przy sztucznej rzece, który spływa do dużego zbiornika wodnego. I wszyscy wiedzą, że jest to Ogród Japoński. Ale właściwie dlaczego on jest japoński? Zobaczymy co takiego japońskiego jest w Ogrodzie Japońskim Parku Śląskiego.

- Od 13 lipca można przenieść się ciałem i duchem do fragmentu Kraju Kwitnącej Wiśni, który po 50 latach w końcu odzyskuje swój blask. Modernizacja Ogrodu Japońskiego, która jest częścią programu Jessica, szczęśliwie dobiegła końca. Trasa spacerowa po asymetrycznych kamieniach, tematyczna roślinność i relaksujący szum wody pozwolą na wyciszenie i kontemplację - zaznacza Dagmara Piskorz, rzeczniczka Parku Śląskiego.

Ogród położony jest pomiędzy Halą Wystawa „Kapelusz” a Rosarium. Zachował on swoje historyczne granice, które zawierają się w 2 hektarach. Pomysł wybudowania Ogrodu Japońskiego w Parku Śląskim pojawił się w ubiegłym wieku. Budowę ogrodu, według projektu Edwarda Bartmana, rozpoczęto w 1967 roku, jednak inwestycja nigdy nie zostało dokończona. Mało kto wiedział, że w Parku Śląskim są zaledwie zalążki ogrodu japońskiego.

- Wykreowano miejsce, które będzie się kojarzyć nie tylko z historycznymi ogrodami japońskimi, ale także z współczesnymi nurtami sztuki wschodniej. Ważnym aspektem było również wyjątkowe potraktowanie dotychczasowej flory rosnącej w ogrodzie oraz nawiązanie do autorskiej wizji ogrodu prof. Bartmana, który brał udział w pracach koncepcyjnych - podkreśla Dagmara Piskorz, rzeczniczka Parku Śląskiego.

Po 54 latach, ogród japoński powrócił do Parku Śląskiego. Ale czy rzeczywiście jest on japoński? Sprawdźmy.

Ogród Japoński w Parku Śląskim powstał w stylu Tsukiyama. Szczególnie istotnym elementem ogrodów japońskich jest woda, dlatego, jako osnowę w aranżacji, zaprojektowano rozbudowany układ wodny, składający się ze zbiornika wodnego, wodospadu oraz strumienia. Całość systemu wodnego w obiegu zamkniętym, zaprojektowano z wykorzystaniem istniejącego ukształtowania terenu. Wzniesiono także kaskadę wodną, nad którą góruje taras widokowy z nowoczesną altaną. Wodospad został wykonany z ostro ciosanych bloków piaskowca z lokalnych kamieniołomów.

Uzupełniającym elementem systemu wodnego jest strumień. Jego dno wykonano ze zróżnicowanych bloków piaskowca, po których spływa woda. U podnóża kaskady znajduje się duży, dwupoziomowy zbiornik wodny oraz przejście z bloków kamiennych, stanowiące miejsce widokowe na kaskadę wodną.

Ogród żwirowy i tematyczna roślinność

Kolejnym miejscem do relaksu jest ogród Zen, położony w pobliżu tarasu widokowego. W tym miejscu można podziwiać nieregularne głazy i roślinność, które są otoczone odnowionymi murami. Wejście na teren ogrodu podkreślają bramy, wkomponowane w ażurowe ogrodzenie. Teren jest ogrodzony, ale można tutaj wejść.

Ogród Japoński jest czynny od godziny 8.00 do 23.00. Wejście na teren ogrodu jest bezpłatne.

Musisz to wiedzieć

- Zgodnie z założeniami ogrodów japońskich, w tego typu miejscach roślinność jest zróżnicowana, choć tematyczna. Pod drzewami nasadzone zostały rododendrony, azalie, paprocie, trawy oraz funkie. Korekty florystyczne, których dokonano w czasie modernizacji ogrodu pozwoliły na wyróżnienie charakterystycznych roślin, które można spotkać w Japonii. Różaneczniki, hortensje, kalie, magnolie Soulangeana, jodły koreańskie, krzewy pierisa, jałowców oraz irgi błyszczącej to tylko część flory, którą mogą podziwiać zwiedzający - wymienia Dagmara Piskorz z Paku Śląskiego.

Naprzeciw wodnej kaskady znajduje się nienaruszone przez ponad 50 lat przepiękne, nieregularne i majestatyczne drzewo wiśniowe, które będzie zdobić pobliski staw spadającymi płatkami kwiatów dojrzewającej wiśni. Już dziś charakterystyczna wiśnia budzi zainteresowanie parkowych gości.

Japońska roślinność, harmonia w ogrodzie żwirowym czy dominująca w ogrodzie woda - to te elementy nadają japońskiego charakteru Ogrodowi Japońskiemu w Parku Śląskim. A co Wy myślicie? Ogród Japoński jest japoński?

Nie przeocz

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera