Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym jest Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa i jak wpłynie na region, a także naszą gminę?

mat. prasowy
Rozmowa z Agnieszką Związek, prezes spółki SIM Śląsk Północ, o planach inwestycyjnych firmy i ich znaczeniu dla rozwoju mieszkalnictwa w regionie częstochowskim.

Pani prezes, czym w istocie jest Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa?

Agnieszka Związek: Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, czyli SIM, to spółka non profit realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Śmiało można stwierdzić, że to przełom na rynku mieszkaniowym w naszym kraju i wielka szansa na zaoferowanie przystępnych cenowo lokali mieszkańcom również stosunkowo niewielkich gmin. SIM ma zadanie stworzyć zaplecze, by osoby, których nie stać na kredyt i wygórowane ceny mieszkań czy wynajmu, miały szansę zamieszkać we własnym lokum, opłacać spokojnie czynsz, a z czasem dojść także do własności takiego mieszkania. Umowa z SIM może jedynie obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do 30 proc. kosztów budowy lokalu mieszkalnego. SIM- y to przykład dobrej współpracy rządu z samorządem.

Nie będą to więc mieszkania komunalne czy też socjalne?

A. Związek: Absolutnie nie. Osoba ubiegająca się o mieszkanie będzie musiała wykazać tzw. zdolność czynszową. SIM przeznaczony jest dla osób, których dochody są zbyt wysokie, by przyznano im lokal komunalny. Wykazane dochody muszą być więc na tyle duże, by najemcy mogli wywiązywać się z zobowiązania i regularnie opłacać ustaloną kwotę czynszu. Ten natomiast będzie dużo bardziej konkurencyjny, liczymy, że niższy jak kwoty, które należy uiszczać na rynku komercyjnym, wynajmując dla przykładu mieszkanie od prywatnej osoby czy firmy. Oferta, jaką proponujemy, jest więc alternatywą na obecne, trudne czasy na rynku kredytów i mieszkalnictwa.

Czy są jeszcze jakieś dodatkowe kryteria?

A. Związek: Tak, ustawa przewiduje, że by ubiegać się o mieszkanie w SIM nie można mieć tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości. Ponadto pierwszeństwo najmu będą miały osoby wychowujące przynajmniej jedno własne lub przysposobione dziecko, jak również osoby starsze, które ukończyły 60. rok życia.

Jaki jest obszar działania spółki, którą Pani zarządza?

A. Związek: SIM Śląsk Północ z siedzibą w Lublińcu to podmiot, który został powołany do życia 28 lutego br. przez Krajowy Zasób Nieruchomości oraz przedstawicieli trzynastu samorządów z województw śląskiego i opolskiego.

W gronie wspólników przedsiębiorstwa:

  • woj. opolskie powiat strzelecki – gmina Zawadzkie i Kolonowskie;
  • woj. śląskie powiat tarnogórski - gmina Zbrosławice, gmina Tworóg, gmina Krupski Młyn
  • powiat gliwicki – gmina Toszek, gmina Pyskowice
  • powiat lubliniecki – gmina Kochanowice, gmina Lubliniec, gmina Woźniki i gmina Pawonków
  • powiatu częstochowskiego – Gmin Koniecpol
  • powiatu kłobuckiego – gmina Miedźno

Spółka 3 sierpnia została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zatwierdzona została strategia działalności i za nami są już także pierwsze wniesienia aportów nieruchomości do spółki przez wspólników. Głównym celem, który przyświeca tym samorządom, jest zapewnienie, szczególnie młodym ludziom, tanich mieszkań. Jak są mieszkania i zapewnione warunki bytowe dla mieszkańców, to w konsekwencji wprost to się przekłada na rozwój gmin. To są dla nas największe obecnie wyzwania.

Ile właściwie mieszkań ma powstać?

A. Związek: Obecnie wolumen obejmuje ich blisko siedemset w całej spółce. W przypadku gmin mamy opracowane wizualizacje i koncepcje architektoniczno-budowlane oraz jesteśmy na etapie opracowania projektów budowlanych. W ramach inwestycji projektowane są zarówno mieszkania jedno-, dwu-, jak i trzypokojowe, od 35 m² do 68 m², zlokalizowane w niewysokich od parterowych do czterokondygnacyjnych kameralnych budynkach. Osiedla charakteryzuje nowoczesny design, będą przyjazne i ekologiczne, wykorzystujące odnawialne źródła energii i myślę, że przez to bardzo atrakcyjne.

Kiedy można spodziewać się startu tych inwestycji, przysłowiowego wbicia pierwszej łopaty?

A. Związek: Pracujemy, by proces inwestycyjny wystartował jak najszybciej.

Czy inne gminy, spoza obecnego grona, mogą jeszcze przystąpić do SIM Śląsk Północ?

A. Związek: Tak. Kilka miesięcy temu, z inicjatywy Arkadiusza Urbana, prezesa KZN-u, nastąpiła nowelizacja, zmiana ustawy o KZN w zakresie możliwości udzielania gruntowych poręczeń przez KZN dla SIM-ów oraz dołączania nowych gmin do już istniejących SIM-ów. Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa ofiaruje każdej z gmin 3 mln zł na objęcie udziału w spółce. Oprócz tych 3 mln zł jest do dyspozycji, w ramach Funduszu Dopłat z Banku Gospodarstwa Krajowego i Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, do 35 i do 10 proc. wartości inwestycji. SIM mogą ponadto korzystać ze specjalnego kredytu SBC z BGK na inwestycje. Korzyści, oprócz wspomnianych wcześniej dla samych mieszkańców, także dla gmin są wymierne.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera