Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytelnicy pytają o prawidłowość zawieranych umów z pracodawcą

Redakcja
Michał Olesiak, prawnik z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach
Michał Olesiak, prawnik z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach Arkadiusz Gola
Dwie kolejne konsultacje DZ - 16 i 23 kwietnia - poświęciliśmy przepisom prawa pracy, m.in. dotyczącym podpisywania umów o pracę, urlopów, czasu pracy. Przy naszym redakcyjnym telefonie zasiadł Michał Olesiak, prawnik z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach, który udzielał porad w ramach kampanii informacyjnej Państwowej Inspekcji Pra-cy "Zanim podejmiesz pracę". Dziś publikujemy wybrane pytania, które zadawali nasi Czytelnicy, i odpowiedzi na nie.

Pracuję w firmie ochroniarskiej. W dniu 31 marca 2013 r. mój kierownik dał mi do podpisania kolejną umowę-zlecenie na okres do końca sierpnia 2013 r. Była to już czwarta umowa z rzędu, licząc od stycznia 2012 roku. Ile umów-zleceń z rzędu można podpisać?
Kodeks pracy ogranicza maksymalną liczbę umów o pracę na czas określony, które kolejno mogą być zawierane z pracownikiem. Do umów-zleceń oraz o dzieło nie stosuje się postanowień Kodeksu pracy, lecz postanowienia Kodeksu cywilnego, który nie wprowadza limitu umów-zleceń lub o dzieło, które mogą być zawierane z jedną osobą. Tym samym z jedną firmą można podpisać kilka lub kilkanaście umów-zleceń z rzędu.

Pracodawca przyjął mnie do pracy w połowie września ubiegłego roku, ale pierwsze dwa tygodnie pracowałem na bezpłatnym okresie próbnym. Umowę o pracę dostałem dopiero od października 2012 roku. Czy mogę się domagać wypłaty wynagrodzenia za dwa tygodnie września?
Prawo pracy nie dopuszcza możliwości nieodpłatnego zatrudnienia na podstawie u-mowy o pracę w celu wypróbowania pracownika. Jeśli zatem przed podpisaniem umowy o pracę pracownik wykonuje pracę - przysługuje mu za ten czas wynagrodzenie, i to niezależnie od tego, czy umowa o pracę została zawarta pisemnie, czy tylko ustnie. Osoba, która będzie się domagała wynagrodzenia za przepracowany okres, powinna pamiętać, że w takim przypadku okres przedawnienia wynosi
3 lata.

Pracodawca dał mi trzecią z rzędu umowę o pracę na zastępstwo nieobecnego pracownika. Czy takie działanie jest zgodne z przepisami?
Kodeks pracy przewiduje, że co do zasady, trzecia umowa o pracę zawierana bezpośrednio po dwóch kolejnych umowach o pracę na czas określony, powinna być zawarta na czas nieokreślony. Do limitu umów nie wlicza się jednak ani umów o pracę na zastępstwo nieobecnego pracownika, ani umowy o pracę zawieranej na okres próbny. A zatem osoba, z którą zawarto dwie umowy o pracę na zastępstwo z rzędu, nie musi otrzymać kolejnej na czas nieokreślony.

Jestem w trzecim miesiącu ciąży, nie poinformowałam jeszcze o tym fakcie dyrektora urzędu, gdzie pracuję. W urzędzie, w związku z oszczędnościami planowane są redukcje stanowisk. Czy pracodawca może mnie zwolnić z pracy? Dodam, że jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Pracodawca, co do zasady, nie może wypowiedzieć umowy o pracę kobiecie w ciąży. Bez znaczenia przy tym jest, czy kobieta przed otrzymaniem wypowiedzenia poinformowała, że jest w ciąży. Jeśli zdarzyło się, że pracownica otrzymała wypowiedzenie, a pracodawca nie miał świadomości, że spodziewa się ona dziecka, to przyszła matka powinna niezwłocznie poinformować kadry o tym, że jest w ciąży. Jeśli pracodawca nie wycofa wypowiedzenia, to należy złożyć pozew do sądu pracy o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne. Kodeks pracy wymaga, aby odwołanie od wypowiedzenia złożyć w ciągu 7 dni od otrzymania pisma wypowiadającego umowę o pracę.

Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony do końca 2013 r. Jaki obowiązuje mnie okres wypowiedzenia umowy, jeśli nic na ten temat nie jest wpisane w umowie o pracę?
Jeśli w treści umowy o pracę na czas określony nie wskazano, że może być ona rozwiązana za wypowiedzeniem, to zwolnienie pracownika za wy-powiedzeniem może nastąpić tylko w przypadku upadłości lub likwidacji zakładu pracy lub wtedy, gdy firma będzie redukowała zatrudnienie na podstawie ustawy z dnia 13 marca 2003 o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych). Strony umowy o pracę będzie wtedy obowiązywał dwutygodniowy okres wypowiedzenia, który powinien kończyć się w sobotę. Natomiast zawsze taką umowę można rozwiązać za porozumieniem stron, czyli za obopólną zgodą pracodawcy i pracownika. JJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!