Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza. Całe miasto w przebudowie. Drogowcy budują ronda, chodniki, drogi rowerowe. Finał prac coraz bliżej

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej trwa przebudowa głównych dróg, prowadzących przez miasto: ul. Piłsudskiego, Sobieskiego i Królowej Jadwigi Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Dąbrowie Górniczej trwa przebudowa głównych dróg, prowadzących przez miasto: ul. Piłsudskiego, Sobieskiego i Królowej Jadwigi Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej do finału zmierza przebudowa całego układu komunikacyjnego na głównych drogach, prowadzących przez miasto. Kierowcy muszą uważać, bo wciąż układana jest nowa nawierzchnia, powstają nowe chodniki i ścieżki rowerowe, co skutkuje zwężeniami na jezdniach, a także zmianami w organizacji bieżącego ruchu.

Inwestycje drogowe w Dąbrowie Górniczej: nowe ronda i wspólne przystanki autobusowo-tramwajowe

Cześć wyremontowanych dróg, głównie od strony dzielnicy Gołonóg, została już otwarta, ale nadal kierowcy i piesi trafiają na liczne utrudnienia w ruchu. Ciężki sprzęt pracuje niemal na wszystkich głównych ulicach, prowadzących przez miasto. Całkowicie przebudowywany jest bowiem odcinek od ul. Sobieskiego, przez Królowej Jadwigi i Piłsudskiego aż do ronda Budowniczych Huty Katowice. Co udało się wykonać dotychczas?

- Zakończona została przebudowa kanalizacji i infrastruktury podziemnej. Na większości odcinków ułożona została wierzchnia warstwa ścieralna asfaltu, na pozostałych odcinkach obecnie układane są krawężniki drogowe, w tym geometrie rond na skrzyżowaniach z ulicą Kościuszki, aleją Róż, Wojska Polskiego oraz aleją Majakowskiego. Jednocześnie wykonywane są drogi pieszo-rowerowe oraz oświetlenie drogowe. Na ukończonych odcinkach drogowych wprowadzane jest docelowe oznakowanie – mówi Piotr Purzyński, p.o. rzecznika prasowego Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Całkowitą nowością dla kierowców oraz pasażerów komunikacji miejskiej będą dwa wspólne przystanki autobusowo-tramwajowe. Pierwszy z nich powstał na wysokości osiedla Manhattan w dzielnicy Gołonóg na ul. Piłsudskiego, a drugi w dzielnicy Reden, na ul. Królowej Jadwigi, tuż za rondem, łączącym tę ulicę z aleją Róż.

Inwestycje drogowe w Dąbrowie Górniczej: prace mają zakończyć się w 2023 roku

Obecnie największe utrudnienia dla kierowców oraz pieszych czekają na ul. Królowej Jadwigi, na odcinku od ronda z al. Róż do al. Majakowskiego, gdzie z ruchu wyłączona jest droga w stronę dzielnicy Gołonóg i byłej Huty Katowice, a także w ścisłym centrum miasta oraz na ul. Sobieskiego. Tam powstaje m.in. nowa droga rowerowa oraz chodniki.

- Do wykonania zostały prace drogowe związane z układaniem krawężników i wierzchnich asfaltowych warstw jezdni, a także - na niektórych odcinkach - wykonanie oświetlenia i docelowego oznakowania – wyjaśnia Piotr Purzyński.

Czy zatem w listopadzie planowane są jakieś zmiany w organizacji ruchu dla kierowców?

- W najbliższym czasie ruch samochodowy w kierunku byłej Huty Katowice na odcinku od Wojska Polskiego do alei Majakowskiego zostanie przełożony na jezdnię południową. W kolejnym etapie na jezdnię południową planuje się przełożenie ruchu od skrzyżowania z aleją Róż. Większość pozostałych prac drogowych w listopadzie i grudniu będzie prowadzona przy utrzymaniu zawężenia jezdni – przyznaje Piotr Purzyński.

Wszystkie roboty budowlane, zgodnie z zapowiedziami władz lokalnych, mają się zakończyć jeszcze w tym roku. Jest też szansa, że w połowie grudnia, jeszcze przed Bożym Narodzeniem, do miasta wrócą tramwaje. Nie kursowały tutaj ponad dwa lata, bowiem Tramwaje Śląskie wymieniały na odcinku prawie 5 kilometrów, całe torowisko, biegnące środkiem ul. Piłsudskiego, Królowej Jadwigi i Sobieskiego, aż do ronda Budowniczych Huty Katowice.

Koszt całej inwestycji po stronie miasta (osobne koszty związane z przebudową torowiska tramwajowego ponoszą Tramwaje Śląskie) to 116 mln 414 tysięcy 746,37 zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 87 mln 833 tys. 468,20 zł.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera