Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza i Czeladź wysoko w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego. Co złożyło się na sukces po zbadaniu 15 wskaźników?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Ogłoszenie wyników Rankingu Gmin Województwa Śląskiego. Na którym miejscu znalazły się poszczególne gminy? Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ogłoszenie wyników Rankingu Gmin Województwa Śląskiego. Na którym miejscu znalazły się poszczególne gminy? Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE FB Z. Szaleniec
Czeladź i Dąbrowa Górnicza znalazły się wysoko w ogłoszonym 16 listopada Rankingu Gmin Województwa Śląskiego. To wyjątkowy, miarodajny ranking. Jego podstawą są bowiem dane Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczące kryteriów zrównoważonego rozwoju.

Ranking Gmin Województwa Śląskiego 2021

Opracowanie przygotowała Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej – Ośrodek Kształcenia Samorządu Terytorialnego w Katowicach im. Waleriana Pańki we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym w Katowicach. Analizowany był poziom rozwoju gmin w wymiarze gospodarczym i społecznym z poszanowaniem środowiska i przestrzeni.

Ocenie poddane zostały wszystkie gminy województwa śląskiego w trzech kategoriach: miasta na prawach powiatu, miasta powyżej 20 tysięcy mieszkańców oraz gminy o liczbie mieszkańców poniżej 20 tysięcy. O miejscu w rankingu zdecydował wynik wyliczony w oparciu o wskaźniki mierzące potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminę.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Zobacz także

Wyniki rankingu

W kategorii miast powyżej 20 tysięcy mieszkańców pierwsze miejsce zajęły Tarnowskie Góry, drugie Cieszyn, a trzecie Mikołów. Tuż za podium, na czwartym miejscu sklasyfikowana została Czeladź.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z miejsca, które zajęliśmy w Rankingu Miast Województwa Śląskiego w kategorii miast powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Ranking oparty jest na wielu obiektywnych, opracowanych przez GUS wskaźnikach, dlatego wysoka w nim pozycja pokazuje, że nasze miasto rozwija się w szybko i co najważniejsze zachowując zasadę zrównoważonego rozwoju – mówi Jakub Kubasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Czeladzi.

Nie przeocz

- Dodatkowo rangę i znaczenie tego rankingu podnosi fakt, że patronuje mu wojewoda oraz marszałek województwa śląskiego. Wysokie czwarte miejsce nie jest przypadkiem, to efekt wieloletniej ciężkiej pracy naszych pracowników, przedsiębiorców, a także mieszkańców, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni. Ponadto miejsce tuż za podium motywuje nas do tego, aby podjąć działania, dzięki którym znajdziemy się na nim w kolejnych edycjach rankingu – dodaje.

Piąte miejsce zajęły Czechowice-Dziedzice, szóste Lubliniec, siódme Jasienica, ósme Łaziska Górne, dziewiąte Zawiercie, dziesiąte Żywiec.

W kategorii miast na prawach powiatu zwyciężyła Bielsko Biała, wyprzedzając Katowice i Rybnik. Kolejne miejsca zajęły: Gliwice, Tychy, Żory, Dąbrowa Górnicza, Jastrzębie-Zdrój, Częstochowa oraz Jaworzno.

- Pracując w samorządzie każdego dnia działamy, aby podnosić poziom jakości życia w naszych miastach. Cieszę się, że inicjatywy, które podejmujemy w Dąbrowie Górniczej przynoszą efekty, co pozwoliło nam znaleźć się w gronie najlepszych gmin w Rankingu Samorządów Województwa Śląskiego – przyznał Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

W kategorii gmin do 20 tys. mieszkańców najlepsze okazały się: Goczałkowice-Zdrój, Buczkowice i Wilkowice. Kolejne miejsca zajęły: Imielin, Lubomia, Szczyrk, Chybie, Przyrów, Kornowac, Kozy.

Musisz to wiedzieć

Lista wskaźników badanych podczas ustalania pozycji gmin w rankingu:

  • Średnioroczne dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2018–2020
  • Średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2018–2020
  • Średnioroczny wskaźnik zadłużenia budżetów gmin w latach 2018–2020
  • Wydatki bieżące budżetów gmin na administrację publiczną na 1 mieszkańca w 2020 r. 5. Średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2018–2020
  • Liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON na 1000 ludności w wieku produkcyjnym w 2020 r.
  • Wyniki egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2020/2021 – średni wynik w %
  • Saldo migracji na 1000 ludności w 2020 r.
  • Wydatki budżetów gmin na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (z wyłączeniem wydatków majątkowych inwestycyjnych) na 1 mieszkańca w 2020 r.
  • Udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach bieżących budżetów gmin w 2020 r.
  • Wydatki budżetów gmin na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu na 1 mieszkańca w 2020 r.
  • Odsetek korzystających z sieci kanalizacyjnej w 2020 r.
  • Przyrost naturalny na 1000 ludności w 2020 r.
  • Udział powierzchni objętej obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego w powierzchni ogółem gminy w 2020 r.
  • Wydatki bieżące na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 3 na 1 mieszkańca w wieku przedprodukcyjnym w 2020 r.
  • Udział nakładów na szkolenia pracowników rad i urzędów gmin w wydatkach bieżących budżetów gmin na administrację publiczną w 2020 r.
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera