Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Krzyże Wolności i Solidarności dla tych, co walczyli o wolną Polskę [ZDJĘCIA]

PAS
Dąbrowa Górnicza: Krzyże Wolności i Solidarności dla tych, co walczyli o wolną Polskę
Dąbrowa Górnicza: Krzyże Wolności i Solidarności dla tych, co walczyli o wolną Polskę Maciej Gapiński
W piątek w ramach obchodów 35. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej odbyła się ceremonia wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej w PRL. Aktu dekoracji dokonał prezes IPN dr Łukasz Kamiński.

Oto lista osób odznaczonych:

Józef Bocian
Zofia Krystyna Brodzka
Andrzej Bobola Czuma
Alfred Józef Gilner
Krzysztof Jan Gosiewski
Czesław Franciszek Grabis
Józef Gulczyński
Dorota Małgorzata Huras
Stanisław Leszek Janik
Stefan Jarząbek
Bożena Grażyna Kawenczyńska
Stanisław Antoni Kiermes
Zbyszek Marian Klich
Barbara Jadwiga Kowalczyk
Ewa Urszula Kozłowska
Stanisław Kruszyński
Maciej Kazimierz Kudła
Leszek Roman Lodowski
Andrzej Lorencki
Radosława Małgorzata Misiołek
Jan Tadeusz Mogielski
Franciszek Ignacy Noras
Janina Danuta Pillardy–Kozarzewska
Stanisława Przytocka
Anna Jadwiga Rakocz
Maria Rosińska–Ganszyniec
Andrzej Ryszard Rozpłochowski
Marianna Rzepczyńska
Jerzy Adam Sienicki
Jadwiga Katarzyna Szterk
Iwona Świętochowska
Andrzej Tadeusz Tomaszewski
Janina Turek
Anna Łucja Walisko–Brysch
Stanisław Wieczorkowski
Krzysztof Witek
Czesław Krzysztof Zbroja
Sławomir Wawrzyniec Bugajski

- To wy będziecie odpowiedzialni za swoje miasto, za swoją małą ojczyznę, ale będziecie tak samo odpowiedzialni za Polskę. I trudno Wam będzie znaleźć lepsze wzory niż właśnie takie, jakie prezentowali ludzie dzisiaj odznaczeni. Bo to jest kolejny niezwykły aspekt Krzyża Wolności i Solidarności – zwrócił się do młodzieży uczestniczącej w uroczystości dr Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. – To jest tak naprawdę odznaczenie za postawę. Za umiejętność dokonywania właściwego wyboru w czasie trudnym. Stanięcia po właściwej stronie, kiedy cena była nieraz bardzo wysoka. Patrzcie na postawę tych, którzy zostali dziś odznaczeni, którzy zostali odznaczeni wcześniej i będą odznaczeni w przyszłości. A wszystkich dziś odznaczonych bardzo proszę, nie tylko składając gratulacje, abyście dla tych młodych ludzi byli przewodnikami. Abyście im pokazywali, co to znaczy być wolnym, solidarnym – dodał.

Wojewoda śląski Piotr Litwa: - To dla mnie kolejna lekcja historii. Lata 2014-2015 to lata kolejnych jubileuszów. 25 lat samorządności, wolności, 15 lat w NATO, 10 lat w Unii Europejskiej. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie działalność osób, które zostały tu dziś docenione i odznaczone. Wyrazy uznania, szacunku. Dziękuję w imieniu własnym, mieszkańców woj. śląskiego, za to co zrobiliście na rzecz naszego kraju. Nie wiedziałem o tym, że wśród odznaczonych będzie moja nauczycielka z liceum, pani profesor Pillardy–Kozarzewska. Była nauczycielem fizyki, była jedną z najbardziej sympatycznych nauczycielek w naszym liceum w Katowicach. Proszę pani profesor przyjąć ode mnie podziękowania za lata spędzone w szkole. W takich okolicznościach za to, że mogłem poznać taką osobę jak pani, jeszcze raz chciałem podziękować.

Alojzy Pietrzyk, działacz związkowy, poseł na Sejm I kadencji. – Taka sama uroczystość miała miejsce 3 września w Jastrzębiu. To są szczególne uroczystości. Jest okazja, żeby się spotkać, porozmawiać. I ciekawe, że zawsze mówimy, że się tak młodo spotykamy. Bo my jesteśmy duchem mocni, komuna nas zahartowała, jesteśmy silni psychicznie. Pomimo tego, że wiek niesie ze sobą różnego rodzaju dolegliwości, słabości, ale zawsze się cieszymy, jak mamy możliwość każdego roku się spotkać. Patrzy się, o jest! To dużo znaczy. Gratuluję kolegom i koleżankom. Widzę Was, którzy przeszliście przez te ciężkie nieludzkie czasy z podniesioną głową. To jest bardzo ważne. Wielu się załamało, poszło na współpracę z naszym wrogiem, przeciwnikiem. To była wojna. Myśmy walczyli o wolność. W 1980 jeszcze gdzieś tam daleko, nieśmiało, ale potem już bardzo zdecydowanie. Jestem podwójnie szczęśliwy, bo akurat mnie się zdarzyło być i przewodniczącym podziemnej Solidarności Śląsko-Dąbrowskiej, i legalnej Solidarności Śląsko-Dąbrowskiej. Walczyć i potem przygotowywać struktury do nowego działania. Jesteśmy zwycięzcami. Mamy mechanizmy demokratyczne. Mamy wybory. Zmieniajmy to.

Podczas uroczystości miał także miejsce koncert Pawła Piekarczyka.

W programie ponadto znalazła się konferencja edukacyjna dla młodzieży oraz zaproszonych gości, podczas której była niepowtarzalna okazja do spotkania z uczestnikami wydarzeń sprzed trzydziestu pięciu lat. W dyskusji wzięli udział doradcy MKZ Katowice: Piotr Andrzejewski, Andrzej Czuma, mec. Jan Łopuszański i Adam Gessler – twórca „Tragedii Romantycznej”. Prowadzenie: dr Jarosław Neja (IPN Katowice). W drugiej części – spotkanie z działaczami MKZ Katowice: Andrzejem Rozpłochowskim, Jackiem Jagiełką, Zbigniewem Kupisiewiczem, Janem Cegielskim, Eugeniuszem Karasińskim, Jadwigą Chmielowską, Stanisławem Kruszyńskim. Prowadzenie: dr Katarzyna Wilczok (ŚCWiS).

Podczas konferencji została także zaprezentowana wystawa „Zapomniane Porozumienie Katowickie – wkład MKZ Katowice NSZZ Solidarność w dorobek kulturowy regionu”.


*Złoty pociąg odnaleziony! Już rozpala wyobraźnię ZŁOTY POCIĄG MEMY
*Gala BCC Katowice, czyli rewia luksusu i przepychu ZOBACZ ZDJĘCIA
*Tak policja z Katowic zatrzymuje handlarza dopalaczami ZDJĘCIA + WIDEO z zatrzymania
*Tak się bawią Katowice! Koncert na 150-lecie Katowic URODZINY KATOWIC ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!