Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: mieszkańcy poznają dzielnicowych. Problemów jest wiele [ZDJĘCIA]

PAS
Spotkanie z mieszkańcami w klubie osiedlowym Krąg
Spotkanie z mieszkańcami w klubie osiedlowym Krąg PAS
W środę o godz. 17.00 w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej przy ul. 3 Maja 30 odbędzie się trzecia odsłona nowej akcji pod hasłem „Bezpieczne miasto, dzielnica, ulica - poznaj swojego dzielnicowego". Wspólne przedsięwzięcie Dąbrowskiej Wspólnoty Samorządowej i policji cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, o czym świadczy frekwencja na poniedziałkowym spotkaniu w klubie osiedlowym „Krąg” na osiedlu Mydlice Południowe. Zjawiło się na nim kilkadziesiąt osób, które nie tylko miały okazję poznać bliżej swoich dzielnicowych, ale przede wszystkim zadać nurtujące ich pytania na temat bezpieczeństwa w blokach, na ulicach i najbliższym otoczeniu. A tych nie brakowało.

– Jako organizacja społeczna organizujemy i wspieramy działania lokalne na rzecz miasta oraz jego mieszkańców, pomagamy potrzebującym, inspirujemy swoją działalnością innych do aktywności społecznej. Już w ubiegłym roku zrodził się pomysł na zorganizowanie dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej akcji informacyjno-edukacyjnej, rozpoczynającej dialog mieszkańców z policją - mówił Piotr Zieliński, pomysłodawca i koordynator akcji. – Jak widać to trafiona inicjatywa, bo dąbrowianie chcą wiedzieć, jak wygląda ich dzielnicowy, jak się z nim kontaktować, na jaką pomoc z jego strony mogą liczyć. A tych problemów nam nie brakuje. Szczególnie ważne jest to, by dzielnicowy, a także policjanci, może częściej po cywilnemu, sprawdzali klatki schodowe, osiedla. Właśnie po to, by reagować odpowiednio np. na osoby pijące alkohol w miejscach publicznych, czy też zażywające narkotyki. A takich przypadków, kiedy „coś” jest palone na klatkach schodowych jest u nas niestety coraz więcej. Wystarczy wejść i od razu to czuć – dodał Edward Bober, prezes Dąbrowskiej Wspólnoty Samorządowej.

W spotkaniu uczestniczyli dąbrowscy policjanci, w tym m.in. kierownik I rewiru dzielnicowych starszy aspirant Jacek Magdziarz, dzielnicowy os. Mydlice Południowe (ulice Ludowa i Dąbskiego) starszy aspirant Grzegorz Gala oraz zastępujący tymczasowo dzielnicowego dla części osiedla przy ul. Legionów Polskich (na razie jest tam wakat) aspirant Dariusz Mucha. Pojawił się też Władysław Guzik, dzielnicowy os. Mydlice z ramienia Straży Miejskiej.

– Dziś zmieniły się nieco kanały kontaktu z dzielnicowymi, bo placówki dzielnicowych w terenie zostały zamknięte. Dziś wszyscy dzielnicowi, a jest ich ponad 20, pracują w budynku Komendy Miejskiej Policji. Można ich zastać tam podczas dyżurów, a także w terenie. Każdy dzielnicowy ma dziś telefon komórkowy, numery są podane w internecie na naszej stronie internetowej albo też należy dzwonić do kierownika referatu dzielnicowych. Można się z dzielnicowymi kontaktować w ten sposób, w sprawach nie wymagających natychmiastowej interwencji. Można też przesyłać informacje na adres poczty elektronicznej. W tych przypadkach nagłych należy dzwonić do dyżurnego w KMP pod nr tel. 32 63 94 255 lub końcówka 266. Tam należy zgłaszać interwencje – mówił Mariusz Miszczyk, rzecznik dąbrowskich policjantów.

– Jeśli nie możecie się skontaktować z dzielnicowym, to proszę dzwonić do mnie, wtedy ja państwa umawiam z dzielnicowym, ewentualnie też służę pomocą. Dziś rewir centrum liczy 12 dzielnicowych, natomiast brakuje nam jednego dzielnicowego, właśnie z ul. Legionów Polskich. Być może to stanowisko zostanie w pełni obsadzone od sierpnia tego roku, a na razie zastępuje tego dzielnicowego aspirant Dariusz Mucha. Dzielnicowy jest do wszystkiego, do interwencji, czasami do zabezpieczania imprez, do kontaktu z mieszkańcami. Powinien udzielić państwu pomocy, a jeżeli nie będzie w stanie to pokieruje do odpowiednich komórek w komendzie – mówił Jacek Magdziarz.
Okazuje się, że na osiedlu Mydlice nie ma na razie wielu groźnych przestępstw. – Nasze osiedle jest dość spokojne. W pierwszym kwartale tego roku odnotowaliśmy tylko jeden rozbój i trzy włamania do domów. Nie ma kradzieży samochodów, nie ma zniszczenia mienia i innych przestępstw. Drobne wykroczenia i przestępstwa są, takie jak choćby spożywanie alkoholu w rejonie Biedronki, ale nad tym cały czas pracujemy – stwierdził dzielnicowy Grzegorz Gala. – Na terenie mojej dzielnicy odnotowaliśmy tylko jedno pobicie. Główne problemy, które zgłaszają mieszkańcy, to brak miejsc parkingowych, a także zajmowanie miejsc przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Z ciekawostek mogę powiedzieć, że coraz więcej młodych osób stara się o przyjęcie do policji. Tak więc w najbliższym czasie trzech, czterech mieszkańców Mydlic zasili szeregi tej służby mundurowej – podkreślił dzielnicowy z Mydlic Północnych, Dariusz Mucha. – Straż Miejska zajmuje się sprawami lżejszymi gatunkowo niż policja. Najczęściej przyjmujemy zgłoszenie o osobach bezdomnych, które koczują na klatkach schodowych, a często je zanieczyszczają. Niestety czują się tu anonimowo. Jeżeli tylko wejdą, by się zagrzać, to nie ma problemu, ale w większości dochodzi do tego alkohol. Nie potrafią uszanować miejsca, w którym się znajdują. Choć sytuacja uległa nieznacznej poprawie, bo mieliśmy tutaj takie uciążliwe biesiadowanie kobiety z dwoma, a nawet trzema mężczyznami. Nam i mieszkańcom dawali się we znaki, nie można ich było namówić, by skorzystali z noclegowni, ale w tym roku gdzieś tą zimę w innych warunkach spędzili. Z nami można kontaktować się przez dyżurnego – dodał dzielnicowy Straży Miejskiej, Władysław Guzik.

Mieszkańcy osiedla Mydlice na spotkaniu zgłosili też kilka problemów. Jednym z nich jest uciążliwy lokator w bloku przy ul. Ludowej 9, który terroryzuje mieszkańców, m.in. wybiera i podpala prywatną korespondencję.

– Rozmawiam z nim. Toczą się też w tej sprawie czynności i postępowania w KMP, ale konieczne jest potwierdzenie tych faktów przez osoby, które podpisały się pod zgłoszeniem. Kiedy przychodzę do mieszkań, to nikt nie otwierał mi drzwi. Nie można się bać. Każdy, kto się podpisał, będzie w tej sprawie wzywany albo policjant przyjdzie na miejsce, do tego bloku. Tak będzie łatwiej i dogodniej dla mieszkańców. Jeżeli coś się dzieje, to należy dzwonić na bieżąco na 997 – wyjaśnia dzielnicowy Grzegorz Gala. Mieszkańcy zwracali też uwagę na osoby spożywające w dzień alkohol pod Biedronką oraz za klubem osiedlowym Krąg. Problemem są też samochody wjeżdżające na piesze pasaże, co powoduje zniszczenia płyt chodnikowych.

W Dąbrowie Górniczej funkcjonują trzy rewiry dzielnicowych. Pierwszy z nich obejmuje tereny centrum i całego śródmieścia, drugi dzielnicę Gołonóg i przyległe tereny, a trzeci mieści się w budynku komisariatu policji w dzielnicy Ząbkowice. Tamtejsi dzielnicowi opiekują się mieszkańcami tzw. zielonych dzielnic, a więc m.in. Łośnia, Okradzionowa, a także Strzemieszyc. Kolejne spotkanie w ramach akcji odbędzie się 14 kwietnia o godz. 17.00 w SP 13 przy ul. Piłsudskiego 24. Piąte spotkanie zaplanowane zostało 20 kwietnia o godz. 16.30 w SP 21 w Ząbkowicach, a ostatnie 27 kwietnia o godz. 17.00 w III LO im. Szenwalda przy ul. Prusa 3.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!