Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: rusza nowy budżet obywatelski! Tak zgłosicie projekty [ZDJĘCIA]

PAS
Od najbliższego poniedziałku 11 kwietnia mieszkańcy Dąbrowy Górniczej będą mogli składać projekty, które zmienią ich najbliższe otoczenie w poszczególnych dzielnicach. Rozpoczyna się bowiem składanie wniosków do IV edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego.

Od 11 kwietnia do 20 maja br. każdy mieszkaniec, który ukończył 16 rok będzie mógł przedstawić propozycję projektu w dzielnicy, w której mieszka. W tegorocznej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego jest kilka zmian w porównaniu do lat ubiegłych. Zmianie uległy zasady dotyczące weryfikacji projektów zgłaszanych na terenach jednostek organizacyjnych miasta.

Wszystkie pomysły mieszkańców, dotyczące na przykład szkół, bibliotek, obiektów administrowanych przez OSP będą obligatoryjnie konsultowane przez Radę Działalności Pożytku Publicznego Miasta Dąbrowa Górnicza. Dodany został również katalog projektów, które nie mogą być zgłaszane, na przykład zakładające sporządzenie wyłącznie projektu bądź planu przedsięwzięcia.

W tym roku uwzględniona została także propozycja wprowadzenia progu frekwencyjnego przy głosowaniu. Do realizacji przejdą te projekty, które osiągnęły co najmniej 5-procentowy próg poparcia mieszkańców dzielnicy biorących udział w głosowaniu.

Większość zasad jednak pozostała niezmienna. Obowiązkowo do projektu trzeba będzie dołączyć mapkę z lokalizacją oraz zgodę podmiotu posiadającego tytuł prawny do nieruchomości. W procedurze utrzymane zostało wyłączenie obszarów ogólnomiejskich, które z uwagi na swoje przeznaczenie mają zostać objęte innymi procesami konsultacyjnymi. Nie ulega zmianie liczba dzielnic - 35. Nie zmienił się również sześciodniowy termin głosowania. Do podziału jest 8 milionów złotych.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej pojawiły się dodatkowe propozycje zmian, ale ostatecznie po bardzo burzliwej dyskusji jedna z nich została wycofana, a druga nie znalazła uznania w oczach dąbrowskich rajców. O co chodziło? Radny Piotr Ślusarczyk zaproponował, by w sytuacji, kiedy np. dwa duże projekty zbiorą największą ilość głosów, oba miały szanse na realizację. Przy czym zwycięski byłby realizowany oczywiście w całości, a jeśli kwota przeznaczona na drugi nieznacznie przekroczyłaby tą dla całej dzielnicy, wówczas taki projekt byłby modyfikowany. Na przykład możliwe byłoby zmniejszenie liczby ławek do ustawienia albo usunięcie kawałka ulicy, gdzie planowany był nowy chodnik. Ta propozycja wzbudziła jednak zbyt wiele kontrowersji, bo padły pytania, kto i kiedy miałby prawo do weryfikacji takiego projektu? Poza tym mieszkańcy głosują na projekt w całości, a być może nie popraliby go, wiedząc, że ich ulica zostanie potem pominięta przy realizacji całości.
Druga poprawka zgłoszona została przez radnego Piotra Bobrowskiego, który optował za tym, by znieść 5-procentowy próg, który uprawniał będzie do akceptacji wybranego projektu. Jego zdaniem może się bowiem okazać, że oprócz jednego projektu żaden inny nie osiągnie wymaganego progu poparcia, co będzie oznaczać, że dana dzielnica może stracić nawet kilkaset tysięcy złotych. – Niech mieszkańcy sami zdecydują, na co mają zostać przeznaczone pieniądze w ich dzielnicy – przekonywał Piotr Bobrowski. Ostatecznie wycofał jednak swoją poprawkę, bowiem całość zasad głosowania i wyboru projektów został wcześniej zaakceptowany przez mieszkańców w czasie konsultacji. Te dwa przykłady pokazują jednak, że przed nami jeszcze wiele pracy, zanim wypracujemy naprawdę optymalne zasady wyboru projektów w budżecie obywatelskim. To zadanie na najbliższe miesiące, tak by jesienią wszystko zostało już ustalone, a wiosną 2017 r. tylko zaakceptowane.

Wszystkich mieszkańców, chętnych do złożenia własnego projektu Biuro Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej zaprasza na „Sobotę PARTYcypacyjną”, która odbędzie się 23 kwietnia (od godziny 9.00) w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ul. Sienkiewicza 6A. Podczas spotkania pracownicy Urzędu Miejskiego podpowiedzą, jak wypełnić wniosek, wycenić projekt czy opisać swój pomysł.

Jak prawidłowo złożyć wniosek[b]:[/b]

Formularz w wersji elektronicznej dostępny jest na: twojadabrowa.pl, natomiast papierowej dostępny jest:

w Urzędzie Miejskim – Biuro Obsługi Interesantów (stanowisko „Informacja”),
w Punktach Konsultacyjnych poszczególnych dzielnic
w Miejskim Centrum Informacji – Centrum Handlowe „Pogoria”.

2. Sprawdź czyją własnością jest teren, na którym ma być zlokalizowany projekt. Informację taką możesz uzyskać na oficjalnej stronie miasta www.dabrowa-gornicza.pl w zakładce Miejski System Informacji Przestrzennej Miasta Dąbrowa Górnicza (MSIP). Jeśli masz problem z ustaleniem własności gruntu pod projekt, dodatkowych informacji udzielają:
pracownicy Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej pod numerem tel. 32 295 96 38 lub 32 295 67 41.

osobiście pracownicy Centrum Aktywności Obywatelskiej (ul.Sienkiewicza 6A) oraz Miejskiego Centrum Informacji w Centrum Handlowym „Pogoria”, ul.Sobieskiego 6.

Pamiętaj! W ramach Budżetu Partycypacyjnego nie mogą być realizowane projekty, których szacunkowy koszt realizacji przekracza wartość środków przyznanych dla dzielnicy, zakładające sporządzenie wyłącznie projektu bądź planu przedsięwzięcia, niezgodne z obowiązującymi w mieście planami i programami. Zgłoszony projekt powinien być umiejscowiony na gruntach gminnych, ewentualnie na gruntach spółdzielni mieszkaniowej bądź wspólnoty mieszkaniowej. W przypadku gdy projekt zlokalizowany jest na terenie niebędącym własnością Gminy lub Skarbu Państwa, co do których Prezydent Miasta jest organem reprezentującym konieczne jest dołączenie zgody podmiotu posiadającego tytuł prawny do nieruchomości.

3. Przygotuj wstępny kosztorys projektu i sprawdź, czy szacunkowa wartość proponowanego projektu nie przekracza kwoty przydzielonej dla Twojej dzielnicy (kwoty dla poszczególnych dzielnic można znaleźć na stronie www.twojadabrowa.pl oraz w dalszej części broszury).

4. Obowiązkowo dołącz mapkę, na której wskazana będzie lokalizacja projektu (może być to mapka z internetu). Pamiętaj! Mapka jest obowiązkowym załącznikiem do formularza.

5. Opisz krótko jak zrealizowany projekt będzie służył mieszkańcom dzielnicy.

6. Jeśli posiadasz dodatkowe materiały np. szkice sytuacyjne, plany – dołącz je do wniosku.

7. Pamiętaj, że wniosek musi zostać poparty przez grupę co najmniej 15 mieszkańców dzielnicy, którzy ukończyli 16 lat.

8. Gotowy formularz wyślij :

elektronicznie (skan oryginalnych dokumentów) na adres: [email protected],
pocztą na adres: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej ul. Graniczna 21, z dopiskiem „Budżet Partycypacyjny",
bądź złóż osobiście w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej ul. Graniczna 21.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty