Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: tak ma wyglądać po remoncie ul. 3 Maja WIZUALIZACJE

PAS, mat. UM
Jeszcze w tym roku na ul. 3 Maja pojawią się nowe meble, zieleń i oświetlenie. Dąbrowski samorząd zamierza także zlecić opracowanie dokumentacji przebudowy ulicy. - Koncepcja, opracowana w wyniku projektu „Żywa Ulica” jest już gotowa – zapowiadają miejscy urzędnicy.

Jesienią ubiegłego roku, po analizie danych uzyskanych w wyniku konsultacji społecznych projektu „Fabryka Pełna Życia – rewitalizacja śródmieścia Dąbrowy Górniczej”, dąbrowscy urzędnicy wspólnie z Fundacją „Napraw Sobie Miasto” zapoczątkowali projekt „Żywa Ulica”. Po to, by przywrócić ul. 3 Maja znaczenia i funkcji handlowej. Od października 2017 na ulicy obowiązuje nowa organizacja ruchu, zrobiło się więcej miejsca dla pieszych, uporządkowano kwestie parkowania i dostaw towarów.

To była konieczność, bo wcześniej bezpieczne przejście ulicą było często niemożliwe, z każdej strony trąbili na przechodniów spieszący się cały czas kierowcy, a do tego niemal cała ul. 3 Maja zamieniła się w parking. Wbrew przepisom, bo kierowcy zostawiali swoje auta np. przed schodami, prowadzącymi na plac z fontanną, za co powinni być karani mandatami. Do tego brak było tu przyjaznych przestrzeni, gdzie można byłoby usiąść, odpocząć, a przy okazji skorzystać z oferty handlowej i gastronomicznej.

Teraz przyszedł czas na kolejny, trzeci etap zmian, dotyczących 3 Maja. - W kwietniu na ulicy pojawią się nowe meble miejskie. Wygodne ławki, estetyczne donice i kosze na śmieci oraz dużo atrakcyjnych i różnorodnych roślin, m.in. surfinie i pachnące krzewy lawendy. W następnej kolejności zostaną wymienione wszystkie oprawy świetlne, a dotychczasowe lampy zastąpi ekologiczne oświetlenie ledowe – mówi Damian Rutkowski, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

Zmiany będą wykonane bez konieczności wymiany nawierzchni i przebudowy infrastruktury podziemnej. Równocześnie Urząd Miejski zleci opracowanie dokumentacji budowlanej oraz wykonawczej dla przebudowy ulicy, która powstanie w oparciu o projekt koncepcyjny.

Z kolei Paweł Jaworski z Fundacji Napraw Sobie Miasto, która w ub. roku wspólnie z zespołem ds. Fabryki Pełnej Życia realizowała konsultacje społeczne i dokonała pierwszych zmian na ulicy, podkreśla: Chociaż prototypowaniu podlegał wyłącznie odcinek pomiędzy ulicami Sobieskiego i Kadena-Bandrowskiego, nasza koncepcja dotyczy całej ulicy 3 Maja.

Na odcinku ul. 3 Maja pomiędzy ulicami: Sobieskiego i Kadena–Bandrowskiego zaplanowano realizację pierwszego w regionie woonerfu – rozwiązania urbanistycznego charakteryzującego się wysokim poziomem bezpieczeństwa ruchu oraz walorami estetycznymi i użytkowymi. Miejsce to zapewni dostęp samochodowy w niezbędnym zakresie, jednak ruch pieszy zostanie tu potraktowany priorytetowo. Dodatkowym wyróżnikiem terenu będzie infrastruktura rekreacyjna dla mieszkańców, której brakuje w gęstej zabudowie śródmiejskiej.

Woonerf powstanie na ul. 3 Maja pomiędzy ulicami Sobieskiego i Kadena-Bandrowskiego. Na całym odcinku ulicy utrzymana zostanie zmieniona organizacja ruchu, wprowadzona oznakowaniem zakazu wjazdu od strony ul. Sobieskiego oraz strefy zamieszkania.Nawierzchnia będzie wymieniona, a pośrodku ulicy pojawią się „ zielone wyspy”, czyli trawniki z drzewami w szpalerze. Przestrzeń zostanie oświetlona przez słupy umieszczone w części pieszej (latarnie) i na trawnikach. W sąsiedztwie obiektów zabytkowych zainstalowane zostaną tablice informujące o ich historii i wartościach.

Po przebudowie plac przed Resursą stanie się najważniejszym miejscem na ul. 3 Maja. Na co dzień może być wykorzystywany rekreacyjnie przez mieszkańców sąsiadujących terenów. W związku z tym wprowadzony zostanie szpaler drzew oddzielający zasadniczą część placu od pasa jezdnego, a skwer pomiędzy budynkami przy ul. 3 Maja nr 11 i 11a zostanie częściowo utwardzony, pojawią się na nim meble miejskie.

Dzięki przekształceniu w park, plac między budybnkami 3 i 5 zyska nową funkcję. W jego centrum powstaną kwartały z niską roślinnością i drzewami, a każdy z nich będzie przecięty dwoma przejściami pomiędzy budynkami nr 3 i 5. Istniejąca fontanna w formie rzeźby zostanie zastąpiona przez sztuczny strumień wkomponowany w przestrzenie z zielenią.

Pasaż centrum zachowa swoją funkcję handlową. Jego rozbudowa będzie służyła rozwiązaniu problemu dostaw, który był szeroko omawiany w trakcie spotkań z przedsiębiorcami. Równocześnie uporządkowane zostanie otoczenie pasażu.

Droga lokalna powstanie na odcinku od ul. Kadena-Bandrowskiego do ul. Górniczej. Wskazany odcinek będzie drogą klasy lokalnej. Jezdnia zostanie wyesowana w związku z wprowadzeniem zieleni oraz zgrupowań miejsc postojowych w układzie równoległym i skośnym.

Kwestiami poruszanymi w trakcie konsultacji były chaos informacyjny i niska jakość estetyczna
ulicy. Dlatego przygotowane zostały wytyczne do projektowania witryn oraz nośników reklamowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera