Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: wszyscy znali te budynki. Biurowce, dworce, kina zamieniły się w gruz. Nic z nich nie zostało

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY DLA DZIECI SŁABO WIEDZĄCYCH I NIEWIDOMYCHWyburzony trzy lata temu. Ośrodek działał przy ul. Wybickiego (wejście od ul. Kwiatkowskiego) od 1990 roku. Mieścił się w budynku typu Lipsk, który z biegiem lat przestał spełniać standardy (m.in. przeciwpożarowe), a jego remont nie był opłacalny. Dlatego w rejonie ul. Swobodnej i Łącznej powstał nowy SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, który został otwarty w 2013 roku. Wtedy przenieśli się tam wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych im. Zofii Książek Bregułowej i Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 im. Jana Pawła II. Dziś w tym miejscu powstają trzy bloki mieszkalne ze 168 mieszkaniami  Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY DLA DZIECI SŁABO WIEDZĄCYCH I NIEWIDOMYCHWyburzony trzy lata temu. Ośrodek działał przy ul. Wybickiego (wejście od ul. Kwiatkowskiego) od 1990 roku. Mieścił się w budynku typu Lipsk, który z biegiem lat przestał spełniać standardy (m.in. przeciwpożarowe), a jego remont nie był opłacalny. Dlatego w rejonie ul. Swobodnej i Łącznej powstał nowy SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, który został otwarty w 2013 roku. Wtedy przenieśli się tam wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych im. Zofii Książek Bregułowej i Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 im. Jana Pawła II. Dziś w tym miejscu powstają trzy bloki mieszkalne ze 168 mieszkaniami Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PAS
Dąbrowa Górnicza ma wiele charakterystycznych budynków, obiektów czy zakładów, kojarzonych właśnie z tym miastem. Wielu z nich już jednak nie ma. Zamieniły się w stosy gruzu, choć wcześniej przez dziesięciolecia służyły mieszkańcom. Wielka szkoda.

Tych budynków w Dąbrowie Górniczej już nie ma

W centrum Dąbrowy Górniczej od 66 lat możemy zobaczyć Pałac Kultury Zagłębia, a od lat 70. minionego wieku Superjednostkę, charakterystyczny wieżowiec z mnóstwem mieszkań. Wszyscy z Dąbrową Górniczą kojarzą też Hutę Katowice – dziś ArcelorMittal Poland. Wielu innych, związanych z codziennym życiem miasta budynków, budowli i obiektów już nie ma.

Największe zmiany zaszły w Dąbrowie Górniczej w latach 70. i 80. minionego stulecia, kiedy to w miejscu domów i kamienic powstawały właśnie wspomniane wieżowce, a wokół nich szkoły, przedszkola, ośrodki zdrowia, sklepy. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w Gołonogu, na Redenie, na terenie dzisiejszych osiedli Mydlice.

Kolejnym przełomowym w historii miasta okresem były lata 90. To właśnie wtedy zamknięta została w 1996 roku na dobre kopalnia Paryż, dająca przez dziesięciolecia pracę wielu dąbrowianom oraz mieszkańcom ościennych miast i miejscowości.

A nowy XXI wiek to z kolei niespodziewane decyzje, na podstawie których zniknęły na przykład mające swoją historyczną i zabytkową wartość zabudowania kolejowe w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach. Nie można też zapomnieć o zmianach, jakie cały czas zachodzą na terenie Fabryki Pełnej Życia, czyli terenie byłego DEFUM za Pałacem Kultury Zagłębia, na którym powstaje nowe śródmieście. Tam również widać już dość diametralne zmiany. Stosunkowo nie tak dawno zniknął też z miasta kolejny historyczny dworzec, a wcześniej dąbrowskie kina.

W naszej galerii zobaczycie ślady historii Dąbrowy Górniczej. Dziś tych budynków i budowli już nie ma.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera