Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza zachwycona ukraińskim zespołem [ZDJĘCIA]

PAS, mat. MOPT
Występ zespołu tańca nowoczesnego Light z Ukrainy w Dąbrowie Górniczej
Występ zespołu tańca nowoczesnego Light z Ukrainy w Dąbrowie Górniczej mat. MOPT
"Mistrzowskie drogi, uczniowskie ścieżki - w stronę integracji europejskiej i współpracy" to dwubiegunowa prezentacja aktualnych zjawisk w sztuce polskiej dla społeczności ukraińskiej oraz w sztuce ukraińskiej dla społeczności polskiej. Cykl indywidualnych wystaw artystów młodego pokolenia i ich pedagogów oraz towarzyszący im program warsztatów i wykładów mają na celu wymianę wiedzy oraz zbliżenie między środowiskami artystycznymi Polski i Ukrainy. Inicjatorem projektu jest Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, a jedną z odsłon tego przedsięwzięcia mieliśmy okazję zobaczyć ostatnio w Centrum Handlowym Pogoria. Był to występ zespołu tańca nowoczesnego Light z Miejskiego Pałacu Dzieci i Młodzieży w Równem na Ukrainie oraz wokalistow Akademii Wokalu z MOPT. Zespół Light prowadzą Olena Dodchuk i Natalia Storozhuk. Jednocześnie można też oglądać wystawę prac Oleny Dodchuk w Nemo Świecie Rozrywki.

- Nasi goście są zauroczeni Polską, naszą gościnnością, otwartością na współpracę i codzienne kontakty. W Dąbrowie Górniczej czują się bardzo dobrze, a możliwość prezentacji tego, co potrafią, swoich artystycznych wizji znaczy dla nich naprawdę bardzo wiele - podkreśla Iwona Wilk, dyrektor MOPT-u.

"Mistrzowskie drogi, uczniowskie ścieżki - w stronę integracji europejskiej i współpracy" to projekt, który przyczynił się do dalszego rozwoju współpracy między społecznościami regionu śląskiego i ukraińskich miast, w szczególności z miasta Czerniowce oraz Lwowa i innych miast Ukrainy. Inspiracją dla projektu była wcześniej podjęta współpraca między Młodzieżowym Ośrodkiem Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej a instytucjami artystycznymi, m.in. Miejskim Pałacem Kultury we Lwowie i Miejskim Pałacem Dzieci i Młodzieży w Czerniowcach. Inicjatorką działań artystycznych z Ukrainą była Iwona Wilk, dyrektor dąbrowskiego MOPT. Projekt zaś powstał we współpracy Fundacji Godne Życie i MOPT z Dąbrowy Górniczej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Liczne działania kulturalne podjęte na rzecz projektu były współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. W ramach projektu zorganizowano wiele wystaw malarstwa, właśnie pod tytułem "Mistrzowskie drogi, uczniowskie ścieżki". Twórczość polskich artystów, pedagogów i studentów trafiła na wystawy m.in. w Równem, Tarnopolu, Kamieńcu Podolskim, Czerniowcach, Iwano-Frankiwsku i Lwowie. Wszystkie wystawy wzbudziły szerokie zainteresowanie wśród mieszkańców miast ukraińskich, w tym Polonii i zostały entuzjastycznie przez nią przyjęte. Dzięki organizacji wystaw na Ukrainie organizatorom nie tylko udało się zaktywizować lokalny i rozwinąć kontakty między społeczeństwami regionu śląskiego i miast ukraińskich, ale także sprawić radość najmłodszym mieszkańcom miast, w których zorganizowano warsztaty plastyczne. Podczas kilku miesięcy trwania projektu w wydarzeniach artystycznych wzięło udział ogółem ok. 10 000 osób, organizowane na Ukrainie warsztaty artystyczne przyciągnęły ok. 1000 dzieci.
Nie tylko organizatorzy projektu wydeptywali artystyczne ścieżki po Ukrainie. Także artyści, edukatorzy, dzieci i młodzież z Ukrainy mogli zorganizować swoje artystyczne działania w naszym mieście/regionie. Poprzez ten projekt organizatorzy zaprezentowali proces dydaktyczny w edukacji artystycznej, jego rezultaty, oryginalność, inspiracje i integrację twórców. Odbyły się trzy duże wydarzenia artystyczne promujące kulturę i tradycję Ukrainy. Były to dwa pokazy mody "Folk" Switłany Krachillo zorganizowane na scenie dąbrowskiej Villa Moda oraz wystawa malarstwa Igora Khilko w galerii Związku Polskich Artystów Plastyków w Katowicach. Na terenie naszego regionu realizatorzy projektu zorganizowali także ciekawe koncerty gitarowe i jazzowe, z udziałem m.in. Dawida Podsiadło czy Kasi Pumy Piaseckiej, przygotowano także różnorodne wystawy twórczości młodych mieszkańców regionu (m.in. szkła artystycznego, fotografii, malarstwa) oraz interesujące spektakle z cyklu "Mrożek Hot Show". Podczas organizacji tych wydarzeń udało się zintegrować dzieci, młodzież i dorosłych mających zrealizować jakieś wspólne zadanie. Wszystkie wydarzenia artystyczne były ogólnodostępne dla społeczności lokalnej.

Wszystkie dokonania projektu można było na bieżąco śledzić na portalu społecznościowym i na stronie internetowej MOPT. Powstało także dvd dokumentujące projektowe działania artystyczne oraz obszerny katalog poświęcony projektowi. Na miejskim portalu Dąbrowy Górniczej pojawiały się artykuły, fotorelacje i inne publikacje prezentujące polsko-ukraińskie działania artystyczne.
Dzięki temu projektowi udało się zbudować przyjacielskie relacje polsko-ukraińskie oraz przełamać istniejące stereotypy. Trwała artystyczna współpraca pomiędzy regionami wymagała wielu poświęceń, cierpliwości , pomocy przyjaznych osób i gotowości na pokonywanie kolejnych wyzwań. W tej chwili jednak wiadomo, że tak owocna współpraca będzie kontynuowana w przyszłości dzięki realizacji nowych projektów.


*Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
*Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty