Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debata PiS w Zabrzu o energii: Dlaczego Kaczyński nie zjechał do kopalni?

Bartek Pudełko
Debata PIS po energii
Debata PIS po energii Bartek Pudełko
Politycy Prawa i Sprawiedliwości debatowali nad energetyką w Zabrzu. To kolejna z ważnych eksperckich debat. Tym razem debata odbyła się w zabytkowej kopalni Guido. Ale nieoczekiwanie nie wziął w niej udziału prezes Jarosław Kaczyński. Dlaczego? Mariusz Błasiak: Z przyczyn osobistych.

- Dzisiejsze spotkanie ma dwa cele. Po pierwsze, dyskusja, a nawet krytyka, programu politycznego Prawa i Sprawiedliwości w zakresie polityki energetycznej. Po drugie zaś, wysłuchanie głosów przedstawicieli różnych środowisk w tym temacie - powiedział prof. Piotr Gliński, kandydat PiS-u na premiera, podczas debaty, która odbyła się w poniedziałek w podziemiach zabrzańskiej kopalni Guido.

W panelu dyskusyjnym udział wzięli m.in.: Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS, lokalni parlamentarzyści tej partii, specjaliści z zakresu energetyki z Politechniki Śląskiej i innych ośrodków naukowych, przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej oraz związków zawodowych na czele z Piotrem Dudą, przewodniczącym NSZZ "Solidarność". Na Guido zabrakło prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, który z powodów osobistych nie mógł pojawić się w Zabrzu.

Prawo i Sprawiedliwość organizuje podobne debaty z różnych dziedzin w całym kraju. Gdy mowa jest o bezpieczeństwie energetycznym, spotkanie musiało wręcz odbyć się na Śląsku.

- Te debaty są częścią cyklu "Alternatywa". I taki jest ich cel. Chcemy pokazać inne spojrzenie na kluczowe sprawy polskiej polityki - mówi Mariusz Błaszczak. Szef klubu parlamentarnego PiS podtrzymał również wcześniejsze deklaracje partii i zapowiedział złożenie w styczniu przyszłego roku wotum nieufności wobec premiera Donalda Tuska i jego gabinetu.

Dyskutanci byli zgodni co do jednego - polska polityka energetyczna wymaga zmian. W naszym kraju ceny energii elektrycznej są relatywnie wysokie, a według prognoz zużycie prądu, nawet w gospodarstwach domowych, ma wzrosnąć.

- Obecny stan rzeczy jest wynikiem wieloletnich zaniedbań wszystkich kolejnych rządów. Również rządu Prawa i Sprawiedliwości - grzmiał Dariusz Trzcionka, przewodniczący zarządu Wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych.

Kierunek koniecznych zmian nakreślony w programie Prawa i Sprawiedliwości opiera się na maksymalnym wykorzystaniu własnych surowców oraz, na ile to możliwe, uniezależnieniu się od źródeł zewnętrznych. Mówiąc wprost, według PiS-u podstawą bezpieczeństwa energetycznego powinny być m.in. złoża węgla. Towarzyszyć miałoby temu wdrażanie nowoczesnych metod ich wykorzystywania, tzw. "czystych technologii węglowych".

Co do tego większość dyskutantów była zgodna. Więcej kontrowersji budziły z kolei inne gałęzie energetyki, jak np. wykorzystanie energii atomowej. Zebrani nie byli zgodni co do tego, czy Polska powinna inwestować w budowę elektrowni jądrowych. Z jednej strony wskazywano na ogromne koszty samej budowy oraz zagrożenia, szczególnie widoczne po katastrofie w Fukushimie. Zwolennicy energii atomowej zwracali uwagę na fakt, że po zainwestowaniu w powstanie elektrowni, sama eksploatacja nie niesie już wielkich kosztów.

DLACZEGO JAROSŁAW KACZYŃSKI NIE PRZYJECHAŁ DO ZABRZA? MASZ SWOJE PODEJRZENIA? NAPISZ W KOMENTARZU


*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
*Ślązacy zazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!