Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Delegaci Światowego Forum Miejskiego podpisali Katowicką Deklarację EMA. "Chcemy, żeby nasz głos był słyszany na arenie Unii Europejskiej"

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Delegaci biorący udział w Światowym Forum Miejskim podpisali deklarację EMA - sieci European Metropolitan Authorities.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Delegaci biorący udział w Światowym Forum Miejskim podpisali deklarację EMA - sieci European Metropolitan Authorities.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot Arkadiusz Gola
Do deklaracji ogłoszonych w poprzednich latach w Porto czy Rzymie, dzisiaj dołączyła Deklaracja Katowicka. Delegaci biorący udział w Światowym Forum Miejskim podpisali dzisiaj, 27 czerwca, deklarację EMA - sieci European Metropolitan Authorities.

Podczas każdego spotkania sieci EMA, podpisywana jest deklaracja. W poniedziałek do deklaracji ogłoszonych w Porto czy Rzymie, dołączyła Deklaracja Katowicka, która jest manifestem i apelem europejskich obszarów metropolitalnych.

- Generalnie mówimy o stanowisku władz obszarów metropolitarnych, europejskich, metropolii. Deklaracja ma poinformować, czego oczekujemy i na co zwracamy uwagę jako metropolie. Kwestia zarządzania metropolitarnego czy wykorzystania zasobów infrastruktury oraz pokazania efektywności działań na naszym przykładzie. Żadne z największych miast nie podjęło tematu kolei metropolitarnej, tak niezbędnej do tego, by w naszej aglomeracji mogli podróżować wygodnie pasażerowie - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM. - Ta współpraca była nieodzowna i jej brakowało. Największym miastom ciężko stawać przed wyzwaniami klimatycznymi czy związanymi z wojną na Ukrainie. Wszystkie te rzeczy nas łączą i pokazują, jak ważna jest dyskusja na poziomie metropolitarnym - dodaje.

Zobacz zdjęcia:

Nie przeocz

Podczas sesji EMA omawiano rolę polityki regionalnej jako części polityki i strategii Unii Europejskiej.

- Gdy mówimy o polityce miejskiej czy o polityce regionalnej, mówimy o polityce rządu dla miast. Miasta są wewnątrz regionu. Po co nam potrzeba polityka regionalna, jak mamy rządy? Metody, instrumenty są różne. Polityka regionalna jest odmienna. Potrzebujemy bardzo wyraźnie miejskiej polityki unijnej, która będzie dotyczyła miast - jako niezbędny element energii zanieczyszczenia powietrza czy wykluczenia - mówił Jan Olbrycht.

Dokument został podpisany m.in. przez Metropolię GZM, Region Brukseli, Region Helsinek Uusimaa, Metropolię Krakowską, Metropolię Paryską, Porto oraz Oslo.

- Myślę, że przez ostatnie siedem lat bardzo dobrze pokazaliśmy, że nasza sieć jest miejscem dialogu. Pomaga nam w naszych codziennych staraniach, w walce przed różnymi wyzwaniami. Łączymy duże, średnie, małe miasta oraz obszary wiejskie - wyjaśnia Ernest Maragall, wiceprzewodniczący do spraw Stosunków Międzynarodowych, Obszar Metropolitalny Barcelony. - Dzielimy się różnymi rozwiązaniami w zakresie odpowiedniego zarządzania naszymi obszarami i chcemy być reprezentowani w Unii Europejskiej. Chcemy, żeby nasz głos był słyszany na arenie Unii Europejskiej, jeśli chodzi o alokację zasobów. Chcemy przejmować różne obowiązki, ponieważ robimy to każdego dnia. Nie jest do dla nas nic nowego.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera