Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dieta dr Budwig: Sposób na zdrowie i dobre samopoczucie

Redakcja
Dieta dr Budwig to kompleksowa terapia naturalna. Od strony dietetycznej detoksykuje i dostarcza choremu ciału te składniki odżywcze, które są niezbędne do wyzdrowienia. Dieta dr Budwig zwraca również dużą uwagę na przywrócenie zdrowego stylu życia. Dieta dr Budwig opiera się na kilku podstawowych zasadach.

Na początku trzeba uregulować swój rytm dnia. Należy być aktywnym od samego rana, w nocy spać. Należy spędzać na powietrzu jak najwięcej czasu. Dr Budwig zalecała dbanie o zdrowe pole elektromagnetyczne wokół siebie, otaczanie się tylko przedmiotami z materiałów naturalnych, poczynając od odzieży, kończąc na wyposażeniu mieszkania, takim jak meble.

Trzeba pić minimum 2,5 litra dziennie. Najlepiej: wodę, herbaty ziołowe, świeżo wyciskane soki. Nie należy pić napojów gazowanych, słodzonych lub dosładzanych. Codziennie trzeba zjeść odpowiednią dla siebie porcję pasty i porcję mielonego siemienia lnianego.

Należy jeść wyłącznie świeżo zrobione potrawy ze świeżych składników, z ekologicznych źródeł (sklepy ze zdrową żywnością). Z każdym posiłkiem warto jeść porcję surowych owoców lub warzyw. Nie wolno jeść oczyszczonych węglowodanów. Zakaz dotyczy nie tylko cukru i sztucznych słodzików w jakiejkolwiek postaci, ale i oczyszczonych węglowodanów złożonych.

Chodzi zarówno o biały, jak i brązowy cukier oraz wyprodukowane na ich podstawie: ciasta, słodzone soki, słodzone napoje, a także białą mąkę, biały ryż, makaron z białej mąki. Nie należy jeść jaj, mięsa i produktów mięsnych. Zakaz ten jest obowiązkowy.

Ćwiczenia, które pomogą utrzymać linię
Podczas stosowania diety trzeba spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. W czasie spaceru zwiększa się pobór tlenu, a organizm dobrze dotleniony lepiej funkcjonuje. Spacer jest naturalnym ruchem dla naszego organizmu, więc go nadmiernie nie obciąża. Nie trzeba specjalnych przygotowań. Wystarczą wygodne buty.

Dodatkowym gadżetem mogą być kijki do nordic walking, które pomagają przy dłuższym chodzeniu. Z resztą z nordic walking można czerpać dodatkowe korzyści. Gdy spaceruje się z kijkami, pracują mięśnie kończyn górnych i dolnych. Co ważne, odciążone są również stawy, co powinno ułatwić intensywny chód osobom otyłym.

Kijki pomagają też utrzymać właściwą postawę i kręgosłup nie ulega skrzywieniu. Nordic walking ma trzy poziomy zaawansowania. Pierwszy jest zdrowotny, czyli dla osób, które chcą powrócić do normy po przebytych urazach lub tylko poprawić swoją kondycję. Na drugim etapie dodaje się ćwiczenia fitness, a na trzecim bieganie i skoki. Uprawiając nordic walking w godzinę można stracić około 400 kcal. Dla porównania w ciągu godziny wolnego spaceru spalamy około 200 kcal.
Menu diety dr Budwig:
ETAP PRZEJŚCIOWY
• Etap przejściowy wprowadzający dietę dr Budwig to pewnego rodzaju post. W te dni chory powinien jeść tylko jeden rodzaj potrawy, która wg oryginalnych wskazówek pani doktor bazuje na Linomelu. Jeśli Linomel nie jest dostępny, można go z powodzeniem zastąpić mielonym na świeżo siemieniem lnianym. Oprócz tego w okresie przejściowym należy pić ciepłe herbaty, świeżo wyciskane soki z marchewki oraz sok z papai. Oczywiście wszystkie produkty powinny być pochodzenia ekologicznego (do kupienia w sklepach ze zdrową żywnością). W zależności od stanu chorego, dr Budwig przepisywała na te dni 3 warianty posiłków:
• Wariant A
Dla najciężej chorych, nieprzyswajających stałych pokarmów: co godzinę mała porcja przetartego przez sito (to bardzo ważne!) kleiku z płatków owsianych i Linomelu.
• Wariant B
Dla osób ciężko chorych przyswajających stałe posiłki: 3 x dziennie większy posiłek (objętość zupy) w formie rozklejonej owsianki na wodzie z Linomelem.
• Wariant C
Dla pozostałych chorych oraz dla zdrowych osób: 250 g Linomelu (alternatywnie: mielonego siemienia lnianego), podzielonego na 5 porcji i zjedzonego w ciągu dnia ze szklanką soku z papai lub szampana.

Regularny plan posiłków
Dla dr Budwig ważną kwestią jest przywrócenie choremu właściwego rytmu aktywności i snu w ciągu doby. Przestrzeganie podanych godzin posiłków ma ułatwić choremu ciału odzyskiwanie sił, dzięki wykorzystaniu naturalnego dobowego cyklu, jakiemu podlegają wszystkie nasze narządy.
• 7.00
Szklanka kiszonki przed śniadaniem/szklanka soku z kiszonej kapusty. Chodzi o sok wyciśnięty z kiszonej kapusty, a nie o wodę spod kapusty. Pierwotnie dr Budwig polecała maślankę (mleko acidofilne, kefir, kwaśne mleko, koniecznie jak najmniej tłuste, najlepiej 0% tłuszczu), jednak sok z kiszonej kapusty okazał się najbardziej korzystny dla zdrowia jej pacjentów i to właśnie on rozpoczyna plan posiłków w ostatniej jej książce. Wielu pacjentów korzysta z domowego kiszonego barszczu naturalnego lub domowej kiszonki wielowarzywnej.
• 8.00
Herbata i musli na śniadanie. Szklanka ciepłej herbaty zielonej, czarnej lub owocowej (jeśli słodzona, to tylko miodem bio). Następnie musli na bazie 2–3 łyżek Linomelu (w zastępstwie: mielonego na świeżo siemienia lnianego), pasty i surowych owoców bio.
• 10.00
Szklanka świeżo wyciskanego soku z marchwi bio. Dla urozmaicenia można sok z marchwi zastąpić innym sokiem warzywnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!