Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Bytomia 2024? Nie tylko. Bytom szykuje masę wydarzeń na 770-lecie. Co nas czeka?

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Oprócz "Dni Bytomia: przed nami wiele ciekawych wydarzeń, jak Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych, AGLO Festiwal w Bytomiu, czy bitwa orkiestr na Bytomskim Rynku >>>
Oprócz "Dni Bytomia: przed nami wiele ciekawych wydarzeń, jak Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych, AGLO Festiwal w Bytomiu, czy bitwa orkiestr na Bytomskim Rynku >>>Arkadiusz Gola
Bytom będzie obchodził już 770 lat. Czas na wielkie przygotowania wydarzenia, podczas których mieszkańcy będą świętować urodziny miasta. Czego i kogo możemy spodziewać się w tym roku? Zapowiada się, że impreza będzie zupełnie inna od tych, które znamy. Czekają nas akcenty historyczne, kulturalne i artystyczne. Oprócz "Dni Bytomia: przed nami wiele ciekawych wydarzeń, jak Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych, AGLO Festiwal w Bytomiu, czy bitwa orkiestr na bytomskim Rynku.

Dni Bytomia/Święto Bytomia to impreza, która już na stałe wpisała się w kalendarz miejskich imprez. Na urodziny miasta przyjeżdżają nie tylko bytomianie, ale także mieszkańcy całego województwa, by wspólnie uczestniczyć w wydarzeniu bogatym w ciekawe koncerty i wiele innych atrakcji. Czego możemy spodziewać się w tym roku? Przypomnijmy, że Dni Bytomia w 2023 roku nie odbyły się w stałej formie. Było za to Święto Bytomia, które w 2023 r. odbyło się jednego dnia. Z powodu oszczędności, impreza potrwała tylko jeden dzień. Na scenie wystąpiła wtedy Agnieszka Chylińska, Lemon, Pokahontaz i Majka Jeżowska. 770-lecie Bytomia zapowiada się zupełnie inaczej. Urodziny miasta potrwają kilka miesięcy, w programie odbędą się nie tylko koncerty, ale także wydarzeni ahistoryczne i sportowe.

Dni Bytomia 2024. Przed nami trzy dni koncertów z gwiazdy polskiej sceny muzycznej

Bytom nie rezygnuje także z tzw. "Dni Bytomia", podczas których na miejskiej scenie występują znane gwiazdy polskiej estrady muzycznej. Wydarzenie odbędzie się 21 czerwca i potrwa do 23 czerwca. Zakończyło się już internetowe głosowanie mieszkańców na artystów. Wyniki poznamy za tydzień.

Jak zapowiada Urząd Miejski w Bytomiu, w ramach urodzin Bytomia planowane jest "wyjątkowo huczne Święto Bytomia", majówka, parkowy dzień dziecka, koncert tradycyjnych pieśni bytomskich czy Bytomski Jarmark Świąteczny. [/b]

- Myślę, że ten program jest tak bogaty, wszechstronny i szeroki, że każdy z mieszkańców będzie mógł wziąć w nim udział - stwierdził Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia. - Chcemy przywrócić miasto do blasku, skąd nasze hasło "Bytom wraca do gry" - mamy się czym pochwalić. Podczas dzisiejszej sesji przedstawimy szczegółowy program. Obejmuje szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych. Trzydniowe święto w Bytomia odbędzie się na rynku. Będzie szereg wydarzeń, koncertów - twierdzi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia.

Jednymi z zaplanowanych wydarzeń będą te nawiązujące do górniczej tożsamości Bytomia. Nie zabraknie bitwy orkiestr górniczych podczas której zmierzą się Koncertowa Orkiestra Dęta Power of Winds i Górnicza Orkiestra Dęta im. Józefa Słodczyka.

To będzie spektakularne wydarzenie. Takiej okazji w Bytomiu jeszcze nie było. - mówi Dariusz Kasperek. - Ten pomysł rodził się od kilku lat. Myślę, że to wydarzenie idealnie wpasuje się w obchody jubileuszu. Czeka nas przepiękna muzyka i gra świateł. Nasza bitwa już się toczy. Program się tworzy, mamy wiele pomysłów - dodaje.

Podczas bitwy nie zabraknie przebojów Zbigniewa Wodeckiego czy Beaty Kozidrak. - Wydarzenie połączone z całą oprawą świetlną sprawi, że bytomski Rynek będzie żył, a być może nawet bytomski lew drgnie ze swojej kamiennej postury - śmieje się.

Bitwa odbędzie się na bytomskim Rynku 25 sierpnia godz. 20.

- Zebraliśmy i zestawiliśmy 40 aktywności i imprez, które są wydarzeniami głównymi - wyjaśnia Krystyna Jankowiak-Markwica wyjaśnia naczelniczka wydziału kultury i sportu Urzędu Miejskiego w Bytomiu. - Jubileuszowi naszego miasta jest dedykowanych 130 wydarzeń towarzyszących. Na to składają się zarówno koncerty, gry terenowe, warsztaty, spotkania autorskie. Poza koncertami są także festiwale i liczne zajęcia, które odwołują się do tożsamości naszego miasta, dziedzictwa i historii lokalnej. Bardzo dużo inicjatyw, które zawarte są w tych programach, to są inicjatywy spójnie tematycznie. Oscylują wokół dziedzictwa kulturowego, historii naszego miasta, odpowiedzi na pytanie kim są dzisiejsi Bytomianie i skąd pochodzimy - dodaje.

W tamach obchodów powstanie m.in. mural z okazji 770-lecia, a w przestrzeni miasta pojawią się bytomskie akcenty takie jak np. neon z napisem Bytom czy ławeczka nadburmistrza Bruninga. Sama rodzina Georga Bruninga i Franza Landsbergera, założycieli teatru miejskiego i domu koncertowego, czyli obecnego gmachu Opery Śląskiej, spędzi w Bytomiu trzy dni. - Mają przywieźć rodzinne pamiątki, mam nadzieję, że są to rzeczy zupełnie nieznane w naszym mieście - dodaje Krystyna Jankowiak-Markwica.

W ramach jubileuszu mają powstać ławki dedykowane Georgowi Bruningowi i Franzowi Landsbergera. Zostaną także odsłonięte tablice pamiątkowe bohaterom miasta w foyer Oprze Śląskiej. W przestrzeni miejskiej pojawią się także wielkoformatowe kompozycje fotograficzne, do których zdjęcia wykonają sami mieszkańcy. Zostanie ona wydrukowana jako mural i zainstalowana będzie w przestrzeni miasta.

AGLO Festiwal w Bytomiu to nowość

770-lecie Bytomia to także AGLO Festiwal, nad którym patronat objął Zbigniew Rokita, reportażysta, dziennikarz, laureat Nike za książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku". Tematyka wydarzenia oscylować będzie oscylować wokół zjawisk związanych z transformacją, ekologią, pielęgnowaniem dziedzictwa i historii miasta.

- To zupełna nowość w naszej propozycji programowej. Wyznajemy zasadę, że kultura musi się rozwijać. Bytom 770 to będzie trzydniowe spotkanie wokół tematów tożsamościowych - wyjaśnia Małgorzata Kamińska-Gola, dyrektorka Bytomskiego Centrum Kultury - Planujemy spotkania, dyskusje, spacery po mieście, spektakle teatrale. - dodaje, zaznaczając, że w tym roku z Placu Sobieskiego BECEK przeniesie się na bytomski Rynek.

W ramach wydarzenia BECEK zorganizuje także Parkogranie w Parku Kachla - W lipcu będziemy grali operetkowo, w sierpniu zapraszamy wszystkich miłosników dobrej zabawy. Będzie folkowo, będzie biesiadnie, myślę, że uda się zaspokoić gusta muzyczne naszych mieszkańców - dodaje.

Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych odbędą się w centrum Bytomia

Bytom będzie również gospodarzem Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych. - Po raz pierwszy w historii miasta możemy zorganizować wydarzenie takiej rangi. Rozmawiając z działaczami lekkoatletyki, jeszcze się nie zdarzyło tak, żeby taki wydarzenie, odbywało się w centrum miasta. Będziemy mogli pokazać najlepszych biegaczy w Polsce, warto podkreślić, że te zawody są także kwalifikacją do mistrzostw Europy. Zaangażowanych musi być mnóstwo ludzi, aby godnie je przeprowadzić - mówi Maciej Kurlas, dyrektor 96 PZLA Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych.

Mistrzostwa odbędą się 23 listopada. Zawodnicy spotkają się w Parku Kachla.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera