Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolnośląski Festiwal Nauki rozpoczął się we Wrocławiu. Ponad 1700 naukowych imprez i wydarzeń! Co w programie?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Zobacz na zdjęciach, jak wyglądał zeszłoroczny Dolnośląski Festiwal Nauki we Wrocławiu. Imprezy naukowe dotyczą wszystkich dziedzin: od humanistycznych, przez inżynieryjno-techniczne, rolnicze, społeczne, ścisłe, przyrodnicze, teologiczne, medyczne, po sztukę.
Zobacz na zdjęciach, jak wyglądał zeszłoroczny Dolnośląski Festiwal Nauki we Wrocławiu. Imprezy naukowe dotyczą wszystkich dziedzin: od humanistycznych, przez inżynieryjno-techniczne, rolnicze, społeczne, ścisłe, przyrodnicze, teologiczne, medyczne, po sztukę. Dolnośląski Festiwal Nauki
Uroczystą inauguracją w Uniwersytecie Medycznym rozpoczęła się wrocławska edycja XXVI Dolnośląskiego Festiwal Nauki. To największe tego typu wydarzenie w kraju, obejmujące ponad 1700 naukowych imprez. Zwiedzanie laboratoriów, dyskusje z uczonymi i rozwiązywanie kryminalnych zagadek Wrocławia to tylko niewielki ułamek z nich. Sprawdziliśmy, na które wydarzenia nie są wymagane zapisy, a także jakie są najbardziej polecane.

Czym i dla kogo jest Dolnośląski Festiwal Nauki?

Dolnośląski Festiwal Nauki to impreza popularnonaukowa, organizowana co roku. We wrześniu swoim zasięgiem obejmuje Wrocław, następnie w październiku wyjeżdża na Dolny Śląski i odwiedza Legnicę, Zgorzelec, Lubin, Dzierżoniów, Głogów, Jelenią Górę, Wałbrzych, Ząbkowice Śląskie oraz Bystrzycę Kłodzką. Jej organizatorami są wrocławskie uczelnie wyższe, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane.

Festiwalem powinni zainteresować się wszyscy miłośnicy nauki, kultury, sztuki i ciekawych zjawisk otaczającego nas świata. Jak opisują sami organizatorzy, to wielka „pigułka edukacyjna”. W krótkim czasie można wysłuchać ciekawych wykładów, brać udział w dyskusjach z uczonymi, zwiedzać na co dzień niedostępne laboratoria i warsztaty badawcze przyrodników, lekarzy, inżynierów, humanistów i artystów.

Ponad 1700 naukowych imprez. Gdzie nie trzeba się zapisywać?

Inauguracja festiwalu odbyła się w Uniwersytecie Medycznym, Wydziale Farmaceutycznym przy ul. Borowskiej 211 we Wrocławiu o godz. 10.30 w sobotę (16 września). Program przewiduje wydarzenia naukowe w różnych uczelniach i w różnych częściach Wrocławia. Wydarzeń jest ponad 1700.

Wiodące z nich zaczęły się m.in. w budynku Uniwersytetu Medycznego od tradycyjnego wykładu prof. dr hab. Jana Miodka na temat poprawnej polszczyzny oraz dyktanda, czytanego przez tego wybitnego językoznawcę z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Niemal równolegle, także w Uniwersytecie Medycznym, dzieci z pomocą astronom mgr Barbary Cader-Sroki mogły odkrywać gwiazdozbiory, następnie odtwarzać ich kształty naklejając symbole gwiazd na czarnym, imitującym nocne niebo, kartonie.

Największe hity Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2023

Na część imprez wymagane są na zapisy, na część nie. Swoją obecność wcześniej musimy zasygnalizować na różnego rodzaju warsztatach i laboratoriach oraz imprezach z ograniczoną liczbą osób. Taką jest m.in. CSI: Kryminalne Zagadki Wrocławia, gdzie uczestnicy będą rozwiązywać sprawy z archiwum X dzięki przeprowadzeniu toksykologii kości, a także weryfikować wersję śledczych za pomocą wariografu.

19 września na pewno warto wybrać się na pielgrzymkę do Dzielnicy Czterech Świątyń. Podczas wycieczki poznamy historię Synagogi pod Białym Bocianem przy Włodkowica, sanktuarium przy ul. św. Antoniego czy odwiedzimy katedrę prawosławną przy ul. św. Mikołaja. Tutaj zapisy nie są wymagane.

Zapisywać nie trzeba się również do miasteczka festiwalowego Politechniki Wrocławskiej, organizowanego w budynku C-13. Zobaczymy tam pokazy prezentowane przez koła naukowe. M.in. łazików marsjańskich, podwodnych robotów, motocyklu elektrycznego, miniaturowych wersji rakiet. Nie zabraknie gier matematycznych i quizów. Na miejscu jest punkt informacyjny, który pozwoli odnaleźć się w gąszczu atrakcji. Potrwają one od 18 do 20 września, w godz. od 9 do 14. Wstęp jest darmowy.

Bez zapisów dostaniemy się również na Poligon Wiedzy w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Zapoznamy się tam z przekrojem czołgu T-72, dowiemy się w jaki sposób informatyka wpływa na szkolenie taktyczne, jak wykorzystuje się drony podczas walki czy nauczymy się posługiwać mapą topograficzną i odbiornikiem do nawigacji satelitarnej. Natomiast w hali sportowej AWL poznamy elementy walki w bliskim kontakcie.

Tak wyglądał festiwal w ubiegłym roku:

Nie zapisując się wcześniej, miejsce znajdziemy również na wykładach, z różnych dziedzin nauk: od humanistycznych, przez inżynieryjno-techniczne, rolnicze, społeczne, ścisłe, przyrodnicze, teologiczne, medyczne, po sztukę.

Festiwal zakończy się galą finałową 22 września (piątek) o godz. 11 w budynku A-1 Politechniki Wrocławskiej. Pełny program, aktualizowany na bieżąco dostępny jest na stronie festiwalu: https://www.festiwal.wroc.pl/program/.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska