Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom Jerzego Pilcha w Wiśle będzie siedzibą instytucji kultury. Remont wystartuje jeszcze w tym roku

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
PAP
PAP
Budynek znajduje się w wiślańskiej dzielnicy Partecznik.
Budynek znajduje się w wiślańskiej dzielnicy Partecznik. JAK
Adaptacja domu w Wiśle, w którym mieszkał zmarły w 2020 roku pisarz Jerzy Pilch, dla potrzeb miejsca pracy twórczej, ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Dom Jerzego Pilcha w Wiśle będzie siedzibą instytucji kultury. Remont wystartuje jeszcze w tym roku

Wolę współtworzenia domu pracy twórczej im. Jerzego Pilcha przez województwo śląskie i miasto Wisła oba samorządy wyraziły jesienią ubiegłego roku. Sercem nowej instytucji kultury ma być wiślański dom pisarza.

– Trwają już prace przy projekcie adaptacji budynku. Ma być gotowy na przełomie maja i czerwca. Wówczas wystąpimy do starostwa o pozwolenie na budowę. Mam nadzieję, że jesienią uda się wyłonić wykonawcę prac, a wtedy pierwsze prace mogłyby zostać wykonane jeszcze w tym roku. Jest to realne tym bardziej, że śląski urząd marszałkowski zarezerwował w tegorocznym budżecie 600 tys. zł na ten cel – powiedział PAP Tadeusz Papierzyński.

Burmistrz Wisły Tomasz Bujok informował z końcem października ubiegłego roku, że szacunkowy koszt remontu i adaptacji domu wynosi około 1 mln 800 tys. złotych.

Nowa instytucja ma zająć się między innymi rozwijaniem Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry”, który odbywa się w Wiśle. Według Bujoka, w samym budynku powstać ma dom pracy twórczej, który stanie się też areną wydarzeń kulturalnych, szczególnie literackich. Przybliżone ma tam być także życie i twórczość Jerzego Pilcha.

Samorząd Wisły odkupił dom rodzinny pisarza Jerzego Pilcha wiosną 2022 roku za 700 tys. zł.

Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy, urodził się 10 sierpnia 1952 r. w rodzinie ewangelickiej w Wiśle. Spędził tam pierwsze 10 lat życia. Później przeprowadził się z rodzicami do Krakowa. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. publikował felietony w „Tygodniku Powszechnym”. W 1999 r. przeniósł się na łamy „Polityki”. W latach 2006-09 jego felietony ukazywały się w „Dzienniku”, a później w „Przekroju”.

Pierwsza książka Jerzego Pilcha – „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej” – została uhonorowana nagrodą Fundacji im. Kościelskich. Literacką Nagrodę Nike przyniosła mu w 2001 r. książka „Pod Mocnym Aniołem”. Dobrze znane są również jego powieści, takie jak: „Bezpowrotnie utracona leworęczność” i „Wiele demonów”.

Pisarz zmarł 29 maja 2020 roku w Kielcach, gdzie został pochowany. Miał 67 lat.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera