Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom Śląski ma swoją patronkę. Placówka w Katowicach zyskała imię doktor Łucji Staniczek. Kochała Śląsk i działała, by go promować

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Doktor Łucja Staniczek została patronką Domu Śląskiego w Katowicach
Doktor Łucja Staniczek została patronką Domu Śląskiego w Katowicach Dawid Fik
Dom Śląski zyskał patronkę. Została nią doktor Łucja Staniczek, która związana była ze Związkiem Górnośląskim i powołała placówkę. Plany na nadaniu placówki imienia po znanej tyszance pojawił się wkrótce po jej śmierci, ale pandemia pokrzyżowała plany. 26 sierpnia Domu Śląskiemu nadano jej imię.

Doktor Łucja Staniczek patronką Domu Śląskiego

Dom Śląski zyska wyjątkową patronkę. W czwartek, 26 sierpnia, placówka w Katowicach przy ulicy Stalmacha 17 otrzyma imię Łucji Staniczek. To właśnie doktor Staniczek powołała go do życia siedem lat temu. W Domie Śląskim organizowane są różne spotkania organizacji i stowarzyszeń śląskich, spotyka się tutaj młodzież, seniorzy, artyści, politycy czy naukowcy. Miejsce to promuje śląską kulturę. Doktor Łucja Staniczek zmarła 23 sierpnia 2019 roku.

Pogrzeb Łucji Staniczek, wiceprezes Związku Górnośląskiego

Pogrzeb Łucji Staniczek, wiceprezes Związku Górnośląskiego ZDJĘCIA

- Wkrótce po jej śmierci Związek Górnośląski postanowił uhonorować swoją członkinię i podjął uchwałę o nadaniu jej imienia Domowi Śląskiemu - miejscu spotkań, rozmów, wystaw, koncertów, lekcji edukacji regionalnej i innych wydarzeń związanych ze Śląskiem. Pandemia i związane z nią ograniczenia nie pozwoliły na zmaterializowanie tej idei od razu - mówi Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego

W końcu się udało i Dom Śląski będzie mógł z dumą przypominać o swojej patronce.

Łucja Staniczek kochała Śląsk

Łucja Staniczek urodziła się 31 sierpnia 1947 roku w Tychach. To właśnie z tym miastem była związana przez całe życie. Wraz z mężem wychowała tutaj czworo dzieci i opiekowała się wnukami. Przez kilkadziesiąt lat pracowała jako nauczycielka języka polskiego. Jej praca doktorska pt. "Herosi i chachary: portret Górnoślązaka w literaturze i publicystyce dwudziestolecia międzywojennego" wpisała się jako bardzo ważna pozycja w poznawaniu historii i tradycji Górnego Śląska. W roku 2013 uhonorowana została Nagrodą im. Wojciecha Korfantego.

- Dla każdej tradycji jest miejsce na Śląsku. Niech tylko każdy zadba o swoją - mówiła Łucja Staniczek w 2015 roku w wywiadzie dla Dziennika Zachodniego. - Szanuję poglądy każdego, jeśli celem jest dobro tej ziemi. Moja mama tłumaczyła, że nieważne, kim kto jest - Polakiem czy Niemcem, ale ważne, czy jest porządnym człowiekiem. To jest ta wartość ludzi pogranicza, której od Ślązaków mogliby się uczyć inni.

Staniczek przez kilkadziesiąt lat związana była ze Związkiem Górnośląskim, w którym aktywnie działała. Była długoletnim prezesem Bractwa Oświatowego Związku Górnośląskiego, a od 17 marca 2014 roku wiceprezesem Zarządu Głównego ZG. Realizowała i inicjowała ważne przedsięwzięcia związane z Górnym Śląskiem m.in. Olimpiadę Wiedzy o Górnym Śląsku, Śląski Turniej Debat Oksfordzkich czy Forum Nauczycieli Regionalistów.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera