Jak zaoszczędzić przy budowie domu? Kilka prostych zasad

  Jak zaoszczędzić przy budowie domu? Kilka prostych zasad

  Katarzyna Laszczak

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Dom jednorodzinny

  Oszczędności przy budowie trzeba zacząć od starannego jej zaplanowania. ©Monier-Braas

  Czy przy budowie domu można oszczędzać? Oczywiście, ale trzeba to zrobić mądrze.
  Dom jednorodzinny

  Oszczędności przy budowie trzeba zacząć od starannego jej zaplanowania. ©Monier-Braas

  Oszczędzanie przy budowie domu wymaga dokładnych przemyśleń, zaplanowania prac i skalkulowania kosztów. W żadnym razie nie może się odbywać kosztem jakości, bo ona wpływa na bezpieczeństwo. Uważajmy też na pozorne oszczędności – one kosztują najwięcej. Podpowiadamy, jak w ekonomiczny sposób zbudować dom.

  Po pierwsze – zacznij od projektu domu


  O oszczędnościach podczas budowy trzeba już pomyśleć na etapie wybierania projektu.
  Obecnie dostępny jest ogromy wybór projektów gotowych i wygodnie można przeglądać je w internecie. Stosunkowo łatwo znaleźć propozycję dla siebie. Projekt gotowy jest tańszy od indywidualnego, ale pamiętajmy też, że wszelkie poprawki w nim – kosztują dodatkowo. Jeśli zdecydujemy się na projekt gotowy – wybierzmy go starannie, tak żeby nie wprowadzać w nim zmian.

  Po drugie – prościej znaczy taniej


  Wybierając projekt domu spójrzmy na niego również pod względem ekonomicznym. Im prostsza bryła, tym dom będzie tańszy w budowie. Mniejsze również będzie ryzyko popełnienia błędów wykonawczych. Weźmy pod uwagę to, że np. dodatkowy wykusz to nie tylko więcej np. bloczków ściennych, ale też materiałów izolacyjnych, tynku, a także materiału, którym wykończymy ściany od wewnątrz. Jednocześnie proste formy mogą wyglądać bardzo ładnie – urok budynku w dużej mierze tkwi w jego proporcjach, a nie tysiącach ozdobników. Zastanówmy się też nad powierzchnią domu, tak żeby była optymalna do naszych potrzeb. Zbyt duża powierzchnia to nie tylko wyższy koszt budowy, ale też eksploatacji. Zastanówmy się również czy potrzebujemy piwnicę (znacznie podwyższa koszty budowy).

  Po trzecie – materiały odpowiedniej jakości


  Wybór materiałów budowlanych i wykończeniowych jest ogromny, a ceny są bardzo zróżnicowane. Tutaj musimy dobrze skalkulować poziom jakości do ceny. Jest wiele materiałów, które wyglądają bardzo dobrze, pomimo że kosztują mniej (przykładowo dachówkę ceramiczną można z powodzeniem zastąpić betonową, która jest dostępna w wielu kształtach i kolorach, jakością praktycznie jej nie ustępuje, za to jest tańsza i lżejsza).
  Pamiętajmy też, że budowa domu to całościowy proces – i decyzji nie można dokonywać w oderwaniu od siebie. Przykładowo jeśli zdecydujemy na cięższe pokrycie dachowe, musimy również zadbać o solidniejszą więźbę (i musi to być uwzględnione w projekcie). Zanim zaczniemy budować, zastanówmy się dokładnie jaki ma być nasz dom. Zmiany wprowadzane doraźnie, też mogą drogo kosztować.

  Po czwarte – postaw na dobrych wykonawców


  Bardzo ważne jest, żeby budowę domu powierzyć doświadczonej ekipie. Może nie będzie ona najtańsza, ale poprawne wykonanie prac i przestrzeganie zaleceń producentów różnych materiałów, to absolutnie podstawowa sprawa. Co z tego, że wykonawcy zapłacimy mniej, skoro będziemy musieli zapłacić za naprawę jego błędów i zniszczone materiały. Wybierając ekipę budowlaną zapytajmy o ich poprzednie realizacje (a najlepiej – zobaczmy je i porozmawiajmy z inwestorami). Podpiszmy też umowę - z uwzględnieniem harmonogramu prac.

  Pamiętajmy też, że specjalizacje budowlane są różne i doskonały murarz niekoniecznie będzie się znał na budowie więźby. Dlatego bezpiecznie jest powierzyć poszczególne etapy budowy specjalistom w danej dziedzinie. W przypadku pokryć dachowych, najlepszym wyjściem będzie wynajęcie certyfikowanych dekarzy, których jakość pracy potwierdza producent.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ile kosztuje?

  Krzysiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  A da się zbudować dom ok 80m do 250tys zł? Surowy stan? Bo tyle będę miał za mieszkanie i mi się marzy, ale jeszcze nie szukałem wykonawcy, bo nie wiem czy to w ogóle możliwe?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Energooszczędny dom

  Julka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Ze wszystkim się zgodzę,a nawet mogę dodać, że dobry energooszczędny dom pozwala oszczędzić pieniądze ALE jak już się w nim mieszka - mniejsze rachunki za ogrzewanie, prąd i wodę w długim okresie...rozwiń całość

  Ze wszystkim się zgodzę,a nawet mogę dodać, że dobry energooszczędny dom pozwala oszczędzić pieniądze ALE jak już się w nim mieszka - mniejsze rachunki za ogrzewanie, prąd i wodę w długim okresie robią różnicę, dlatego na budowie nie należy żałować na materiały dobrej jakości i mądrego wykonawce. Już kilka lat mieszkam w domu wybudowanym przez ITOdesign i domek jest już spłacony. Mogę z czystym sumiemiem powiedzieć, że rachunki mam o wiele niższe niż sąsiedzi ;)zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL | Najlepsze przedszkola i nauczyciele, najsympatyczniejsze grupy maluchów

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL | Najlepsze przedszkola i nauczyciele, najsympatyczniejsze grupy maluchów

  Wykaz niedziel bez handlu i niedziel handlowych 2018 i 2019

  Wykaz niedziel bez handlu i niedziel handlowych 2018 i 2019

  Filmowa wiosna w prezencie od Orange

  Filmowa wiosna w prezencie od Orange

  Od 17.04 fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz złożyć zeznanie roczne?

  Od 17.04 fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz złożyć zeznanie roczne?