Dom w Twoim stylu
  Pomysł na piaszczysty i słoneczny ogród. Ogród w stylu...

  Pomysł na piaszczysty i słoneczny ogród. Ogród w stylu hiszpańskim

  Katarzyna Laszczak

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Sukulenty w ogrodzie
  1/13
  przejdź do galerii

  Nawet na mało urodzajnej i suchej glebie można stworzyć atrakcyjny ogród. Na przykład - w stylu hiszpańskim. ©AnnieSpratt (Pixabay.com)

  Jeśli Wasz ogród jest dobrze nasłoneczniony, ale ziemia w nim jest uboga i piaszczysta, dobrym pomysłem jest urządzenie go w stylu hiszpańskim.
  Suche i słoneczne ogrody o piaszczystej, niezbyt żyznej ziemi stanowią prawdziwe wyzwanie dla ogrodników. Ale takie warunki panują przecież np. w pięknej Hiszpanii, dlatego właśnie tym regionem możemy się zainspirować, urządzając ogród. Odpowiednio dobrane rośliny będą dobrze rosły bez specjalnych zabiegów z naszej strony, a ogród będzie wyglądał naprawdę ciekawie.
  To ogród raczej stonowany, ale elegancki - w nieco "półpustynnym" stylu hiszpańskiego interioru. Jego zaletą jest to, że nie będziemy musieli wiecznie podlewać roślin, ani na siłę poprawiać stanu gleby. Taki ogród będzie szczególnie dobrze pasował do domu o nowoczesnej architekturze.

  Ogród w stylu hiszpańskim – postaw na sukulenty


  Sukulenty to rośliny, które świetnie rosną na ubogich glebach. Ponieważ magazynują wodę w liściach, niestraszna im susza i słońce. Takich roślin nie musimy podlewać – nadmiar wody raczej im zaszkodzi. Sukulentów jest duży wybór, ale nie wszystkie są mrozoodporne. Nie jesteśmy jednak na straconej pozycji.
  W ogrodzie spokojnie możemy posadzić rozchodniki. Rozchodnik wyniosły utworzy okazałe kępy o srebrzystych liściach. Latem ozdobi ogród baldachowatymi kwiatami, które przetrwają nawet do późnej jesieni. Natomiast rozchodnik ostry utworzy prawdziwy zielony kobierzec, który w czerwcu i lipcu pokryje się żółtymi kwiatami.
  Kompozycję warto uzupełnić rojnikami. Ich „kapustowate” ciemnozielone rozety wyglądają bardzo dekoracyjnie. Dodatkową ozdobą rojników są kwiaty, wyrastające na wyniosłych łodygach. Rozchodniki i rojniki bez problemu przezimują w naszym klimacie.

  Kwitnące rośliny jednoroczne w hiszpańskim stylu


  Z wyżej wymienionymi sukulentami pięknie będą współgrać przypołudniki oraz portulaki. To też sukulenty, ale w naszych warunkach uprawia się je jako rośliny jednoroczne. Ich ozdobą są kwiaty o wyrazistych kolorach – żółte, pomarańczowe, różowe, bordowe. Będą stanowiły bardzo wyrazisty i barwny akcent, w prawdziwie hiszpańskim stylu.
  Rabaty możemy wysypać żwirem lub drobnymi otoczakami, dobrze będą też wyglądały gdzieniegdzie rozłożone większe kamienie.

  Trawy do ogrodu w stylu hiszpańskim


  Na suchych i piaszczystych glebach znakomicie poczują się też trawy. Takie jak na przykład srebrzystozielona i niewysoka kostrzewa. Ma ona tę dodatkową zaletę, że jest zielona również zimą.
  Nieco wyższa jest rozplenica japońska. Niektóre jej odmiany mają ciekawe czerwonawe zabarwienie. Najwyższe piętro mogą utworzyć bardzo efektowne miskanty. Pióropusze ich kwiatostanów będą wyglądały atrakcyjnie przez całą zimę.
  Kostrzewa bez problemu zniesie polską zimę, natomiast młode miskanty i rozplenice warto na ich pierwszą zimę okryć.
  Wśród wyższych traw możemy zasadzić też juki. W tym towarzystwie ich ciemne, sztywne liście będą się dobrze komponować. A wyniosłe, piękne kwiaty podkreślą egzotyczny styl ogrodu. Juki są mało wymagające i dobrze zimują w gruncie.

  Atrakcyjne dodatki do ogrodu hiszpańskiego


  Pięknym uzupełnieniem ogrodu w stylu hiszpańskim będą rośliny, które wystawiamy latem na taras. Tutaj przede wszystkim powinniśmy się zdecydować na kilka drzewek cytrusowych. W końcu Hiszpania słynie z ich uprawy. Mandarynki, cytryny, kumkwaty w doniczkach latem pięknie przyozdobią taras. A ich kwiaty dostarczą cudownego aromatu.
  Jeśli uprawiamy w domu kaktusy i inne sukulenty, latem przenieśmy je na nasz „hiszpański” taras. Dobrze się na nim poczują i będą świetnie pasować do hiszpańskiego stylu. Wszystkie te rośliny jesienią będą musiały wrócić do domu. Ale zapewnią nam lato w egzotycznym nastroju.
  reklama

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama