Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dotacje na własną firmę: PUP Mysłowice nie dał szansy bezrobotnym!

Michał Wroński
Dotacje na własny biznes
Dotacje na własny biznes ARC
Blisko 1300 bezrobotnych w całym regionie ma szansę otrzymać dotacje na założenie własnej firmy. Unijnymi pieniędzmi będzie dzielił Wojewódzki Urząd Pracy w myśl zasady "kto ma gorzej, ten dostanie więcej", czyli tam, gdzie stopa bezrobocia jest większa, tam też większy będzie zastrzyk gotówki. Ale PUP Mysłowice odciął szansę na dotację dla bezrobotnych z Mysłowic.

Rekrutacja kandydatów rozpocznie się na szczeblu gmin w połowie sierpnia. Założono, że 45 procent "wybrańców" stanowić będą kobiety, a co piątym będzie osoba poniżej 30. roku życia. Każdy bezrobotny, który zakwalifikuje się do udziału w programie, otrzyma 21 tysięcy złotych.

CZYTAJ KONIECZNIE:
DOTACJE NA WŁASNY BIZNES: WARUNKI, KWALIFIKACJE

Pieniądze trafią do 30 "pośredniaków" w regionie. Ani grosza nie otrzymają tylko Mysłowice, choć w tym mieście bez pracy pozostaje niemal 3000 osób. Urzędnicy z tamtejszego pośredniaka nie byli zainteresowani udziałem w projekcie. Dlaczego? Wersja nieoficjalna głosi, że zniechęciła ich konieczność wysupłania z własnego budżetu wkładu do owych dotacji (co stanowiłoby ok. 13 proc. ogólnej kwoty). Zupełnie inną przyczynę takiej decyzji wskazuje jednak Bożena Bartnicka, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Mysłowicach. Jak mówi, urząd nie sięgnął po pieniądze z programu "Kierunek Przedsiębiorczość", gdyż wciąż jeszcze ma dość własnych funduszy, a chętnych do korzystania z takiej formy pomocy nie ma zbyt wielu.

- W tym miesiącu wpłynęły do nas 4 wnioski o dotacje na założenie własnej firmy. Szanse na otrzymanie takiej pomocy są u nas bardzo duże. W praktyce, o ile składający wniosek nie popełni jakichś błędów formalnych, to dostaje dotację. W tej sytuacji wchodzenie w kolejny projekt nie miało sensu - przekonuje Bartnicka.

Innymi słowy, pieniędzy w mysłowickim "pośredniaku" jest więcej niż tamtejsi bezrobotni są w stanie zagospodarować. Wniosek dość zaskakujący, tym bardziej że wedle statystyk WUP-u, chętnych do otwarcia własnego biznesu w naszym regionie jest znacznie więcej, co - jak czytamy w informacji prasowej - przewyższa możliwości finansowe urzędów pracy.

Już na początku trzeba mieć dobry pomysł na swój biznes

Rozmowa z Pauliną Cius, rzeczniczką Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach

Co trzeba zrobić, aby móc sięgnąć po dotację z programu "Kierunek Przedsiębiorczość"?
Przede wszystkim już na etapie pisania wniosku o taką pomoc trzeba mieć konkretny pomysł na biznes. Nie musi to być jeszcze profesjonalny biznesplan, ale trzeba wiedzieć, co się chce robić. Mile widziane będzie też doświadczenie z branży, w której chce się później działać jako przedsiębiorca.

Na co poza pieniędzmi mogą liczyć uczestnicy projektu?
Dla każdego z nich opracowany zostanie indywidualny plan działania, ukierunkowany na wskazanie potencjału przyszłego przedsiębiorcy oraz dobranie szkoleń, związanych z przygotowaniem do prowadzenia działalności.

Dotacje są bezzwrotne, ale pod jednym warunkiem...
Tak. Założona dzięki takiemu wsparciu firma musi utrzymać się na rynku przez 12 miesięcy. W przeciwnym razie oso-ba, która z niej skorzystała, będzie musiała zawrócić pieniądze



*Elka rusza w Parku Śląskim WYBIERZ PATRONÓW GONDOLI
*PROGNOZAPOGODY NA KONIEC LIPCA: Nadciąga fala upałów!
*Wampiry z Gliwic: Coraz więcej szkieletów bez głów ZOBACZ ZDJĘCIA i USTALENIA
*Proces Katarzyny W.: Tajemniczy świadek ujawnia sensacyjne fakty

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!