Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dr Grzegorz Odoj o studniówkach: Tradycja w zaniku, dominuje snobizm i kicz

Grzegorz Odoj
arc
O studniówkach dawniej i dziś oraz ich znaczeniu rozmawiamy z dr Grzegorzem Odojem, etnografem z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Jaka jest historia studniówek?
Studniówki, czyli uroczyste bale organizowane mniej więcej sto dni przed egzaminem maturalnym to polska tradycja. W innych krajach popularne są tzw. bale maturalne, które odbywają się po zdanym egzaminie dojrzałości. Prawdopodobnie zwyczaj ten kształtował się z wolna w drugiej dekadzie XIX wieku, kiedy to pruskie władze oświatowe zdecydowały o przeprowadzaniu egzaminów maturalnych w gimnazjach, a nie jak wcześniej w uniwersytetach. Są też jednak opinie, które upatrują początków studniówek wcześniej, bo już po roku 1788, kiedy po raz pierwszy wprowadzono w Prusach tego typu egzamin.

Jak studniówki wyglądały dawniej, a jak wyglądają dzisiaj?
Niegdyś studniówki odbywały się wyłącznie w szkołach na auli lub w sali gimnastycznej. Zwykle obowiązywały stroje uczniowskie - chłopcy zakładali granatowe, względnie czarne garnitury i białe koszule, a dziewczyny białe bluzki z długim rękawem i granatowe spódnice, koniecznie za kolana, lub ciemne sukienki. Nie praktykowano zwyczaju zapraszania osób towarzyszących. Obowiązkowo robiono pamiątkową fotografię w formie tableau, którą potem zawieszano na honorowym miejscu. Zabawa, do której przygrywała orkiestra, kończyła się najczęściej o północy. Dopiero na reprezentacyjnym balu maturalnym, który współcześnie został definitywnie wyparty przez studniówki, młode damy po raz pierwszy pojawiały się oficjalnie w niezwyczajnych, pokazowych fryzurach oraz w eleganckich, różnokolorowych sukniach, stanowiących domenę "dorosłości". Młodzi mężczyźni natomiast mogli wówczas po raz pierwszy legalnie w obecności dorosłych zapalić papierosa.

Czy przez te lata znaczenie studniówek się zmieniło?
Niewątpliwie współczesne studniówki wiele straciły ze swej tradycji i nie przypominają tych niegdysiejszych. I choć zgodnie z tradycją nieodmiennie rozpoczynają się podniosłym odtańczeniem poloneza, to jednak niewiele już można zauważyć uczniowskiej inwencji twórczej w ich przygotowaniu. Coraz częściej dominuje snobizm i zwykły kicz. Impreza odbywa się w modnej restauracji czy sali bankietowej, nad całością czuwa fachowa obsługa placówki i wynajęty didżej.

Jeszcze jedna banalna wersja dyskoteki?
Niezupełnie, bowiem dzisiejsza studniówkowa zabawa do tanich nie należy.
Martyna Dyszka

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Głośni Ludzie 2013 Roku woj. śląskiego [ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Najpiękniejsze kolędy [TEKSTY + MUZYKA] Która najlepsza? ZAGŁOSUJ
*Najlepsze piosenki świąteczne na Boże Narodzenie PLAYLISTA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!