Karambol na A1. Policja radzi, co robić jeśli znajdziesz się...

  Karambol na A1. Policja radzi, co robić jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji

  pow /mat. prasowe

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Karambol na autostradzie A1 pod Piotrkowem
  1/21
  przejdź do galerii

  Karambol na autostradzie A1 pod Piotrkowem ©Fot. MSWiA

  Po wczorajszym karambolu 76 samochodów na autostradzie A1, policja przypomina zasady postępowania w razie uczestniczenia w kolizji lub wypadku drogowym. Dla wielu kierowców znalezienie się w sytuacji zagrożenia było sytuacją niecodzienną i wymagało szybkiego działania. Co zrobić, gdy jesteśmy uczestnikami bądź świadkami zdarzenia drogowego? Kiedy i jak należy oznakować miejsce wypadku bądź kolizji? Na kanwie wczorajszego karambolu policja przypomina o podstawowych przepisach z zakresu ruchu drogowego.
  Na szczęście taki karambol, jak wczorajszy na A1 pod Piotrkowem zdarza się rzadko, ale warto wiedzieć, co wtedy robić.

  CZYTAJ WIĘCEJ:
  Wypadek na A1 koło Piotrkowa Trybunalskiego. Zderzenie kilkudziesięciu samochodów [ZDJĘCIA,FILM]

  Dramat pod Piotrkowem

  Oto rady policjantów:  Kiedy dojdzie do kolizji, a uczestnicy nie odnieśli żadnych obrażeń ciała, nie jesteśmy zobowiązani do wzywania Policji. Obowiązek informowania mundurowych zachodzi tylko wówczas, gdy doszło do wypadku z ofiarami w ludziach lub powstałego w okolicznościach nasuwających przypuszczenie, że zostało popełnione przestępstwo, np. nietrzeźwy kierujący.

  Osoby biorące udział w kolizji mogą wyjaśnić zaistniałe zdarzenia same, jeśli oczywiście wspólnie uznają, że okoliczności zdarzenia nie budzą wątpliwości. W takim przypadku sprawca zobowiązany jest napisać poszkodowanemu oświadczenie, w którym przyzna się do spowodowania kolizji, a następnie zgłosić się z tym oświadczeniem do ubezpieczyciela informując o zdarzeniu. Wzór przykładowego oświadczenia zamieszczamy w załączniku.

  Jednakże, gdy okoliczności zdarzenia lub ich ocena przez uczestników nie jest jednoznaczna, w takim przypadku należy wezwać Policję.

  W przypadku kolizji obowiązkiem uczestników jest niezwłoczne usunięcie z jezdni pojazdów biorących w nich udział. Nie wolno jednak tego robić, jeśli doszło do wypadku z ofiarami. Czasami usunięcie pojazdu nie będzie możliwe, wtedy obowiązkiem kierowcy jest odpowiednio oznakować miejsce zdarzenia.

  Ustawa Prawo o ruchu drogowym w art. 44.ust.1 jasno precyzuje obowiązki kierującego i innych osób w razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.

  61 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Karambol na autostradzie A1 pod Piotrkowem

  Karambol na A1 pod Piotrkowem. Śląska policja ostrzega kierowców. Omijajcie tę trasę! [WIDEO, FOTO]

  Link do głównego zdjęcia

  Karambol na autostradzie A1 pod Piotrkowem ©fot. MSWiA  Kierowca jest zobowiązany do:
  • zatrzymania pojazdu, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
  • przedsięwzięcia odpowiednich środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku,
  • niezwłocznego usunięcia pojazdu z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego
  • podania swoich danych personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza samochodu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym jest zawarta umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.


  Największe karambole w historii województwa śląskiego


  CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co z odszkodowaniem?

   ekspert Superpolisa.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

   W przypadku karambolu ustalenie, kto w jakim stopniu odpowiada za zderzenie aut, będzie trudne i czasochłonne. Postępowanie wyjaśniające może się ciągnąć miesiącami, a poszkodowani na wypłatę...rozwiń całość

   W przypadku karambolu ustalenie, kto w jakim stopniu odpowiada za zderzenie aut, będzie trudne i czasochłonne. Postępowanie wyjaśniające może się ciągnąć miesiącami, a poszkodowani na wypłatę odszkodowania z OC będą musieli zaczekać na ustalenie przebiegu wypadku. W komfortowej sytuacji są ci z kierowców, którzy posiadają AC – polisa pozwoli na naprawienie zniszczonego auta bez czekania na decyzję policji i sądów. Warto zadbać o taką ochronę i w razie konieczności móc liczyć na kompleksową pomoc ubezpieczyciela.
   Pozdrawiam, ekspert Superpolisa.pl zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   karambol

   LEJE W pisUAR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 7

   Jak zachować się gdy uczestniczysz w karambolu ? Najlepiej spieprzyć jak najszybciej , tak jak to zrobił ostatnio pis DOLNIĘTY maciarewicz

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   karambol

   LEJE W pisUAR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

   Jak zachować się gdy uczestniczysz w karambolu ? Najlepiej spieprzyć jak najszybciej , tak jak to zrobił ostatnio pis DOLNIĘTY maciarewicz

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   karambol

   LEJE W pisUAR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

   Jak zachować się gdy uczestniczysz w karambolu ? Najlepiej spieprzyć jak najszybciej , tak jak to zrobił ostatnio pis DOLNIĘTY maciarewicz

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama