18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugi etap przebudowy starego miasta w Gliwicach już na finiszu [ZDJĘCIA]

Maria Olecha
Chcecie zobaczyć, jak wygląda piec do wypalania naczyń ceramicznych z przełomu XV i XVI wieku albo przekonać się, w jaki sposób załatwiali swoje potrzeby fizjologiczne ludzie żyjący w średniowieczu? Wystarczy przyjechać do Gliwic. Archeolodzy pracujący na starówce w Gliwicach, gdzie uliczki są sukcesywnie przebudowywane, właśnie odkryli kolejne znaleziska. Gliwice to jedyne w regionie miasto, w którym badania archeologiczne rynku i starówki są prowadzone na taką skalę.

Fragment pieca archeolodzy znaleźli pod ul. Grodową, w odległości ok. 20 cm od murów miejskich, zaś kloaka była ukryta w rejonie skrzyżowania ulic Mlecznej i Grodowej.

- Kloaka jest z przełomu XIV i XV wieku, głęboka przynajmniej na 1,8 metra, bardzo typowa dla miast z tamtego okresu - mówi Marcin Paternoga, archeolog pracujący na gliwickiej starówce. - Drewniane ściany, które stały na powierzchni, nie zachowały się, bo drzewo zbutwiało - wyjaśnia Paternoga.

Odnaleziony piec jest prawdopodobnie również z XV wieku lub początku XVI wieku. - Pewność będziemy mieć po datowaniu radiowęglowym, czyli takim specjalistycznym badaniu węgla - tłumaczy archeolog. I dodaje, że Stare Miasto może skrywać prawdziwe cudo: Bramę Bytomską, czyli drugą bramę wjazdową do miasta. Wg starych map powinna się ona znajdować w rejonie ul. Basztowej. Pierwsza to odnowiona niedawno Brama Raciborska na pl. Rzeźniczym.

Przypomnijmy, że gruntowna przebudowa uliczek Starego Miasta w Gliwicach rozpoczęła się w czerwcu 2011 roku. Inwestycja ma być rozłożona na kilka lat. Prace, na które miasto wyda ponad 41 mln zł, potrwają prawdopodobnie do 2016 roku.

- Taki termin założyliśmy, ale może się on zmienić - mówi Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic. - Kiedy natrafiamy na kolejne znalezisko, wchodzą archeolodzy i pracują tak długo, jak potrzebują - tłumaczy Jarzębowski. Dodaje, że prace trwają też dłużej, bo na starówkach nie można używać młotów pneumatycznych.

Będzie wystawa

Muzeum w Gliwicach zdobyło nagrodę marszałka województwa śląskiego za świetną promocję znalezisk wykopanych podczas prac na rynku. Placówka wygrała w kategorii wystawa ekspozycją "Rynek - centrum średniowiecznego i nowożytnego miasta". Wystawę można oglądać do 30 czerwca. Jest szansa, że przedmioty już znalezione na starówce, m.in. trakt z XV wieku, czy studnia, też zostaną pokazane.


Juwenalia Śląskie 2012: program, wydarzenia, zdjęcia, filmy
Kanon książek śląskich: Debata Dziennika Zachodniego
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


* BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
* OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!