MKTG SR - pasek na kartach artykułów

DTŚ i Koleje Śląskie to śląski sposób na nowoczesny transport [FUNDUSZE EUROPEJSKIE. NOWE ROZDANIE

Redakcja
Kontynuacja budowy Drogowej Trasy Średnicowej nie byłaby możliwa bez unijnego wsparcia
Kontynuacja budowy Drogowej Trasy Średnicowej nie byłaby możliwa bez unijnego wsparcia Dziennik Zachodni
Eksperci przekonują, że dobry system komunikacyjny to nie tylko wygoda, ale też ogromny atut regionu. Bowiem to właśnie przy dogodnych połączeniach powstają najważniejsze inwestycje. Sieć komunikacyjna sprzyja też rozwojowi rynku pracy. Dzięki niej pracownicy mają ułatwioną drogę do firm.

Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Śląski sposób na nowoczesny transport

W RPO województwa śląskiego mamy aż 3,5 mld euro, co oznacza, że otrzymaliśmy najwięcej środków UE spośród wszystkich programów regionalnych w Polsce. Z tego zasadnicza część przeznaczona zostanie na energetykę wraz z transportem zbiorowym, transport, a także rewitalizacje. Widać więc, że region do kwestii transportowych przykłada dużą wagę.

- Sądzę, że dzisiaj, gdy liczy się czas, a większość z nas porusza się samochodami, bardzo ważne są dobre rozwiązania komunikacyjne - przekonuje Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza i przewodnicząca Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. - Dlatego też bardzo ważne stało się przedłużanie Drogowej Trasy Średnicowej do Zabrza i dalej do Gliwic.
Przypomnę, że dwa brakujące odcinki tej trasy w Zabrzu otwarliśmy w ubiegłym roku. Nowy fragment popularnej średnicówki odciąży zatłoczone do niedawna ulice de Gaulle'a i Roosevelta. Sprawna komunikacja jest zdaniem wielu ekspertów motorem rozwoju miast. Przy Drogowej Trasie Średnicowej powstaje wiele placówek handlowych, usługowych oraz innych firm - podkreśla.

CZYTAJ KONIECZNIE:
FUNDUSZE EUROPEJSKIE OD A DO Z

Dodajmy, że kontynuacja budowy Drogowej Trasy Średnicowej nie byłaby możliwa bez unijnego wsparcia.

Jednak w nowym rozdaniu Unia Europejska kładzie duży nacisk na transport zbiorowy. Dlatego też regionalny program województwa śląskiego przewiduje aż 113 mln euro tylko na inwestycje kolejowe, jak również ponad 448 mln euro na inwestycje związane z podniesieniem atrakcyjności transportu publicznego.
Z tych pieniędzy będą możliwe takie inwestycje jak budowa centrów przesiadkowych, w tym dworców autobusowych i kolejowych, parkingów, zakup taboru autobusowego i tramwajowego czy wdrażanie inteligentnych systemów transportowych. W obszarze kolei natomiast, pieniądze zostaną przeznaczone na zakup taboru oraz modernizację wybranych linii kolejowych. Dzięki nowym inwestycjom zakłada się wydłużenie w najbliższych latach długości linii kolejowych w regionie, pozwalających na ruch pociągów pasażerskich z prędkością co najmniej 90 km/godz., z obecnych niespełna 650 km do ponad 1090 km w 2023 r.

CZYTAJ KONIECZNIE:
FUNDUSZE EUROPEJSKIE OD A DO Z

W porozumieniu z PKP PLK uzgodniona już została lista inwestycji, które będą pretendowały do dofinansowania.

- To, ile inwestycji otrzyma dofinansowanie, zależeć będzie od ich gotowości do realizacji, ostatecznych kosztów i ewentualnych oszczędności, jakie mogą pojawić się w trakcie wdrażania projektów - wyjaśnia Beata Goleśna z Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. - Jak wiemy z doświadczenia, ostateczne kwoty po przetargach na realizację poszczególnych inwestycji są niejednokrotnie niższe niż pierwotne założenia, w konsekwencji na projektach pojawiają się tzw. oszczędności, które zgromadzone w większej ilości dają szansę na wsparcie kolejnych projektów z listy. Obecnie nie będzie też już takiej sytuacji, że ze względu na strategiczny charakter danej inwestycji zablokowane zostaną pieniądze w oczekiwaniu na osiągnięcie statusu gotowości do realizacji - jeśli dany projekt tej gotowości nie wykaże, pieniądze zostaną przyznane na rzecz innego projektu - dodaje.

W programie jest też 38 mln euro na zakup taboru kolejowego. W ramach tego obszaru planuje się w województwie pozyskanie dofinansowania na zakup 10 zespołów trakcyjnych dla Kolei Śląskich.

- Budżet województwa śląskiego musi zapewnić środki na wkład własny dla tej inwestycji - wyjaśnia Beata Goleśna.

Kontakt

Więcej na stronie:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Główny Punkt Informacyjny:
Katowice – tel.: (32) 77 40 172, e-mail: [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna


*BURZOWA MAPA POLSKI ONLINE Gdzie jest burza i przygotuj się [RADAR BURZOWY]
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Samochód staranował w przystanek w Chorzowie. Kobieta w szpitalu
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty