Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

DTŚ w Gliwicach otwiera się. Ostatni odcinek oficjalnie zakończony i przekazany miastu [ZDJĘCIA]

MAKI
To ważny dla Ślaska dzień: w sobotę 19 marca 2016 oddano do użytku ostatni, gliwicki odcinek Drogowej Trasy Średnicowej
To ważny dla Ślaska dzień: w sobotę 19 marca 2016 oddano do użytku ostatni, gliwicki odcinek Drogowej Trasy Średnicowej Maciej Gapiński
DTŚ w Gliwicach: Po 30 latach cała średnicówka łączy śląskie miasta w zaplanowanym przebiegu Gliwice-Katowice. Auta ruszą trasą w niedzielę po godz. 22. Teraz czas dla pieszych, rowerzystów, rolkarzy. Chwila historyczna, ale samorządowcy już dziś mówili: to jeszcze nie koniec.

Moment historyczny, na który mieszkańcy regionu czekali prawie 30 lat. Chociaż gotowa praktycznie od tygodni - dzisiaj oficjalnie zakoczona. W środku liczącego 493 metru tunelu w Gliwicach marszałek Wojciech Saługa oficjalnie przekazał w miastu, podpisując stosowny akt, gliwicki odcinek Drogowej Trasy Średnicowej.

Budowa rozpoczęła się wiosną 2013 roku. Ten liczący 5,6 km i naszpikowany obiektami inżynierskimi (w tym drugim w przebiegu całej DTŚ) tunelem kosztował ok. 943 mln zł. W ten sposób tzw. kręgosłup komunikacyjny aglomeracji został ukończony w pierwotnie zaplanowanym przebiegu. Liczy 31 kilometrów.

- Fakt, że oddajemy do użytku DTŚ dowodzi, że tak naprawdę mamy metropolię, nawet jeśli procedury prawne nad ustawą metropolitalną jeszcze trwają. Dzięki wspólnym działaniom miast i województwa, pomimo trudności, zdołaliśmy zakończyć tę inwestycję - mówił podczas otwarcia marszałek Saługa.

Trudne, kosztowne i skomplikowane z wielu względów przedsiewzięcie - tak praktycznie jednym głosem mówili wszyscy. Nikt także nie miał wątpliwości: to historyczna chwila nie tylko dla miasta, ale i dla całego regionu.

- Myślę, że to jest ważna chwila dla wszystkich mieszkańców Gliwic, ale i całej konkurbacji śląskiej. Dla mnie to jest ważna chwila. Cala budowa Drogowej Trasy Średnicowej była wyjątkowo trudna, a na ostatnim odcinku trudności wykraczały poza te problemy, które były spotykane w pozostałych miastach - mówił prezydent Frankiewicz. Nastąpiła zmiana przepisów, nastąpiła konieczność przeprojektowania, rozpoczynania procedur administracyjnych od początku. Były kłopoty z finansowaniem, wręcz zapaść w pewnym momencie. Przeżyliśmy tu gehennę, zwłaszcza ci, którzy byli bezpośrednio odpowiedzialni za tę inwestycję, i dlatego tak gorące słowa uznania i podziękowania tutaj padały.

Ale już dziś samorządowcy mówili: to jeszcze nie koniec. Czas połączyć DTŚ miasta śląskie i zagłębiowskie, aż do Jaworzna.

Nie miał co do potrzeby takiego rozbudowania DTŚ w kierunku Sosnowca żadnych wątpliwości wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek podkreślając potrzebę i swoje zaangażowanie w znalezienie środków na taki cel.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Otwarcie DTŚ w Gliwicach: tłumy w tunelu. Kierowcy pojadą 20.03 [WIDEO, ZDJĘCIA]

Historyczne kontrowersje wokół kampanii piwa "Tyskie". Marka...

Wolne miejsca w przedszkolach. Sprawdź swoje miasto. Rekruta...

Na zdjęciu: sierż. Marta MysurCo piąty funkcjonariusz Policji jest kobietą. Policjantka zatrzymująca pojazd do kontroli drogowej, patrolująca ulice, to w dzisiejszych czasach widok, który nikogo nie dziwi. W korpusie służby cywilnej większość stanowią panie, bez których niemożliwe byłoby funkcjonowanie policyjnej administracji.

Policjantki i ich pasje. Zobaczcie piękniejszą twarz policji [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!