Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa nowe kierunki, MBA w ochronie zdrowia i doktoraty wdrożeniowe. Plany Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na ten rok i następne lata

Szymon Karpe
Szymon Karpe
ŚUM kształci studentów na 5 wydziałach w Katowicach, Bytomiu, Zabrzu i Sosnowcu.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
ŚUM kształci studentów na 5 wydziałach w Katowicach, Bytomiu, Zabrzu i Sosnowcu.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok
Za kilka dni Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach obchodzić będzie 15. rocznicę funkcjonowania w randze uniwersytetu. Założona w 1948 roku jako Akademia Lekarska w Bytomiu uczelnia ma swoją bogatą tradycję kształcenia i dorobek naukowy. Czym zamierza zachęcić do studiowania w nowym roku akademickim? Jakie są plany ŚUM na przyszłość?

Śląski Uniwersytet Medyczny ma dwa nowe kierunki studiów

Od następnego roku akademickiego ŚUM oferuje dwa nowe kierunki studiów: koordynator medyczny oraz bezpieczeństwo i higiena pracy. Obie propozycje realizowane będą na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Bytomiu jako studia licencjackie I stopnia.

Zobacz zdjęcia:

Koordynator medyczny to propozycja będąca w zamierzeniu odpowiedzią na wyzwania współczesnej organizacji systemu ochrony zdrowia. Taki koordynator, oprócz koniecznej wiedzy medycznej i umiejętności prowadzenie dokumentacji, powinien również posiadać odpowiednie kompetencje interpersonalne, które z jednej strony umożliwią mu adekwatną do sytuacji komunikację z pacjentem, z drugiej zaś umożliwią sprawną organizację jego ścieżki leczenia. Jednym słowem można powiedzieć, że to oferta skierowana dla osób zainteresowanych pomocą innym ludziom, medycyną i jednocześnie sprawnych organizacyjnie. Jak powiedział dr Mateusz Grajek:

- Program kształcenia został przygotowany w oparciu o programy kształcenia na kierunku Health Care Coordinator na uniwersytetach w USA. Oczywiście, wszystko zostało dostosowane do wymagań polskiego systemu ochrony zdrowia. Wiemy, jak ważne w kontakcie z pacjentami, oprócz fachowej wiedzy klinicznej, są umiejętności psychospołeczne. Dlatego, obok typowej wiedzy i umiejętności związanych z anatomią, fizjologią i patofizjologią chorób, kształcić będziemy kompetencje związane z empatycznym reagowaniem, komunikacją interpersonalną i zarządzaniem zespołem.

Bezpieczeństwo i higiena pracy to kierunek znany nam już z innych uczelni. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach zachęca do wyboru swojej oferty m.in. możliwością wyboru 15 przedmiotów w dwóch wariantach tak, by student samodzielnie zadecydował, jakie zajęcia bardziej przydadzą mu się w pracy po ukończeniu studiów. W ramach studiów BHP na tej uczelni, każdy student uzyska również dwa certyfikaty: Basic Life Support oraz kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Chętni będą mieli możliwość ukończenie trzeciego certyfikatu - specjalisty ds. systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Ponadto ŚUM oferuje przyszłym studentom możliwość podjęcia stażu w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Katowicach.

Śląski Uniwersytet Medyczny - doktoraty wdrożeniowe to przyszłość

Uczelnia obchodziła niedawno 20-lecie istnienia Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach. Rocznica zbiegła się w czasie ze sporym sukcesem ogólnopolskim ŚUM. Na uniwersytecie powstał pierwszy w kraju doktorat wdrożeniowy w dziedzinie okulistyki. Badania przeprowadzone w ramach doktoratu pomogą chorym z retinopatią cukrzycową. Jak czytamy:

Dr n. med. Bogumiła Sędziak-Marcinek w ramach swojej pracy przeprowadziła badanie na 98 grupie chorych z retinopatią cukrzycową, wdrażając metodę diagnostyki szerokokątnej angiografii jako standard diagnostyki retinopatii cukrzycowej. Pozwoliło to na określenie groźnych dla wzroku powikłań w przebiegu retinopatii cukrzycowej jakim jest niedokrwienie całkowitej powierzchni siatkówki oka.

Doktorat Bogumiły Sędziak-Marciniak jest pierwszym tego typu doktoratem obronionym na Śląskiej Akademii Medycznej. Uczelnia zdradza, że nie zamierza jednak na tym poprzestać. Doktoraty wdrożeniowe są dobrym przykładem praktycznego zastosowania badań naukowych w rozwiązywaniu konkretnych problemów. Nie trzeba dodawać, jak cennym jest takie wykorzystanie nauki zwłaszcza w problemach dotyczących życia i zdrowia. Nieleczona retinopatia cukrzycowa badana przez dr Sędziak-Marciniak prowadzić może do utraty wzroku.

- Doktoraty wdrożeniowe to nowy kierunek rozwoju i uczelnia na pewno będzie podążać tym torem - mówi w rozmowie z nami rzecznik ŚUM Agata Pustułka.

Na ŚUM kontynuowane będą również studia realizowane od ubiegłego roku: Master of Business Administration w ochronie zdrowia. Ponadto uczelnia oferuje kilkanaście programów studiów I i II stopnia, jednolitych magisterskich oraz 16 programów kształcenia podyplomowego. Wśród ostatnich, oprócz studiów typowo medycznych, znajdziemy również ofertę wychodzącą naprzeciw kandydatom zainteresowanym edukacją (edukacja seksualna, promocja zdrowia i edukacja zdrowotna) czy branżą spożywczą (enologia).

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera