Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa spacery. Jedna historia. Przejdź Zagłębiowskim Szlakiem Kobiet z sosnowieckiego getta. Spacerowe popołudnia 15 i 16 lipca na Środuli

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Stacja Sosnowiec Zagłębiowskiego Szlaku Kobiet wyruszy w historyczną podróż wspomnień po murach, kamieniach i śladach pamiętających dawne getto na Środuli.
Stacja Sosnowiec Zagłębiowskiego Szlaku Kobiet wyruszy w historyczną podróż wspomnień po murach, kamieniach i śladach pamiętających dawne getto na Środuli. Stowarzyszenie Aktywne Kobiety
Na Zagłębiowskim Szlaku Kobiet już w ten weekend stacja Sosnowiec. To będą dwa spacery jednej historii. Nad szlakiem zagłębiowskich kobiet z sosnowieckiego getta symbolicznie unosił się będzie duch Friedy Mazjy-Oxenhaendler. Chętni na podróż z kobiecą historią mogą zgłaszać się mailowo lub telefonicznie.

To będzie zapomniana historia. Na szlaku kobiecym śladem. W podróży do pamięci miejsca. Zagłębiowski Szlak Kobiet już w ten weekend wyruszy na trasę po terenie dawnego getta żydowskiego w sosnowieckiej Środuli. Dwa spacery historyczne, realizowane w ramach projektu "Poznaj działaczki żydowskiego ruchu oporu w Sosnowcu", organizuje Stowarzyszenie Aktywne Kobiety.

Zagłębiowski Szlak Kobiet Stacja Sosnowiec

Stacja Sosnowiec Zagłębiowskiego Szlaku Kobiet wyruszy w historyczną podróż wspomnień po murach, kamieniach i śladach pamiętających dawne getto na Środuli.

- Projekt "Poznaj działaczki żydowskiego ruchu oporu w Sosnowcu", to kolejna inicjatywa Stowarzyszenia na rzecz rozwoju tras spacerowo-historycznych Zagłębiowskiego Szlaku Kobiet, dzięki której mieszkańcy miasta i regionu mają możliwość pogłębiania wiedzy historyczna- obywatelskiej, świadomości i tożsamości regionalnej, kultywowania pamięci historycznej - o idei wydarzenia mówi Marlena Kaczmarek ze Stowarzyszenia Aktywne Kobiety.

Symboliczny patronat Friedy Mazjy-Oxenhaendler

Szlak działaczek żydowskiego ruchu oporu będzie miał sobotnią i niedzielną odsłonę. Zarówno 15, jak i 16 lipca chętni do udziału w historycznej podróży o godzinie 16 powinni stawić się na zbiórkę pod dawnym LO W. Roździeńskiego, przy ul. Staszica 62. Trasy spacerowe rozpoczną się symbolicznym spotkaniem z Friedą Mazjy-Oxenhaendler na Środuli, przy ul. Prusa, gdzie do dziś znajduje się szyld żydowskiej bojowniczki. To jej twarz będzie mieć w godle sosnowiecka trasa.

- Frieda Majda-Oxenhaendler była uczestniczką walk w getcie będzińsko-sosnowieckim, kurierką z Zagłębia na Węgry, pisarką, świadkinią w procesie Eichmanna i inicjatorką kontaktów młodzieży żydowskiej z polską - przybliża postać kobiety Marlena Kaczmarek.

W ślad za historią z przewodnikiem lub z pomocą aplikacji

Historyczne spacery poprowadzi przewodniczka po Zagłębiowskim Szlaku Kobiet, kustoszka Muzeum Schoena w Sosnowcu, Anna Makarska. Chętni do udziału w nich, mogą zgłaszać się pod adresem mailowym: [email protected] lub pod numerem telefonu: 785 242 767.

- Spacery można odbywać także indywidualnie, korzystając z aplikacji na telefon. Aplikacja/spacerownik jest bezpłatna i do pobrania na system Android pod linkiem: http://bityl.pl/rFkVD i IOS: http://bityl.pl/Qdh5T - przekazuje Przedstawicielka organizatorów.

Projekt "Zagłębiowskiego Szlaku Kobiet” jest współfinansowany ze środków Gminy Sosnowiec.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera