Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyskusja o technologiach przyszłości. Dwudniowa wizytacja sejmowej podkomisji stałej ds. rynku pracy w Jaworznickim Laboratorium Biznesu

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
W poniedziałek 26 czerwca w Jaworznickim Laboratorium Biznesu wystartowało dwudniowe wyjazdowe posiedzenie sejmowej podkomisji stałej ds. rynku pracy.
W poniedziałek 26 czerwca w Jaworznickim Laboratorium Biznesu wystartowało dwudniowe wyjazdowe posiedzenie sejmowej podkomisji stałej ds. rynku pracy. Aneta Kasprzyk
Trzy panele dyskusyjne z zakresu poradnictwa zawodowego, budowania lokalnej przedsiębiorczość i współpracy samorządu ze służbami zatrudnienia, technologie przyszłości, cyfrowy bliźniak, AI i VR w szkolnictwie branżowym oraz oczekiwania Pokolenia Z na rynku pracy. O tym dyskutowano podczas wizytacji sejmowej podkomisji stałej ds. rynku pracy w Jaworznickim Laboratorium Biznesu. Uczestnikami wydarzenia są przedstawiciele samorządu, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Akademii WSB oraz pracownicy Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości Wyższej Szkoły Humanitas. Konferencja potrwa dwa dni. Uczestnicy odwiedzą Jaworznicki Obszar Gospodarczy, Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera i Zalew Sosina.

W poniedziałek 26 czerwca w Jaworznickim Laboratorium Biznesu wystartowało dwudniowe wyjazdowe posiedzenie sejmowej podkomisji stałej ds. rynku pracy. W pierwszym dniu spotkania trwającym od godziny 13 do 19 uczestnicy będą mieli okazję konwersacji w trzech panelach dyskusyjnych. Przedstawiciele Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Akademii WSB omówią kwestie technologii przyszłości oraz w praktyce zaprezentują możliwości sztucznej inteligencji czy VR w szkolnictwie branżowym. Omówione zostaną również oczekiwania i postawy Pokolenia Z na rynku pracy. Drugi dzień konferencji upłynie na wizytach w Jaworznickim Obszarze Gospodarczym, Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera oraz nad Zalewem Sosina, gdzie uczestnicy sejmowej debaty skorzystają z noclegu.

Wyjazdowe posiedzenie sejmowej podkomisji stałej ds. rynku pracy nieprzypadkowo odbywa się w Jaworznie. Jaworznickie Laboratorium Biznesu, mieszczące się przy ul. Boczna 7k, gdzie prowadzone są debaty pierwszego dnia konferencji to projekt pilotażowy, dofinansowany kwotą niemal 1,45 miliona złotych ze środków rezerwy Funduszu Pracy w ramach programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Nowe spojrzenie – Nowe możliwości”. Członkowie sejmowej podkomisji wytypowali miasto z uwagi na innowacyjność, otwartość na współpracę oraz dobre praktyki, które sprawdziły się tutaj przy realizacji wielu projektów.
"Te sprawdzone dobre praktyki, jaworznicki dorobek chcielibyśmy pokazać w Warszawie na poziomie Ministerstwa Polityki Społecznej i Rodziny. Niedługo będziemy pracować nad nowelizacją Ustawy o Aktywności Zawodowej, wiele jaworznickich inicjatyw warto przenieść z mikroregionu na skalę krajową" - podkreślał poseł Robert Warwas.

Posiedzenie podkomisji ds. pracy otworzyły trzy panele dyskusyjne dotyczące poradnictwa zawodowego, w tym osób niepełnosprawnych, roli publicznych służb zatrudnienia w budowaniu lokalnej przedsiębiorczości oraz współpracy samorządu gospodarczego z publicznymi służbami zatrudnienia. W dyskusji podkreślono, że rynek pracy to nie tylko polityka społeczna, to przede wszystkim część polityki gospodarczej. Łukasz Curyło, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworznie zauważył, że pracodawcy poszukują w potencjalnym pracowniku przede wszystkim umiejętności miękkich, ponieważ twarde można wypracować. Curyło wśród wyzwań współczesnego rynku pracy widzi także zderzenie pokoleniowe.

Spotkanie z przedstawicielami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Akademii WSB otworzyło drugą część paneli dyskusyjnych, w temacie których znalazły się Elektromobilność i technologie przyszłości, prezentacja nowych technologii możliwych do wykorzystania w szkolnictwie branżowym na przykładzie VR, wykorzystania sztucznej inteligencji (AI), tworzenia cyfrowego bliźniaka, technologii IOT i Big data. Jak zauważał dyrektor Akademii WSB, 53 proc. przedsiębiorstw chce korzystać ze sztucznej inteligencji, 45 procent firm korzysta z Botów, w 59 proc. firm do pracy będą zaangażowane wyłącznie roboty, 66 proc przedsiębiorstw korzysta z cyfrowej dokumentacji. Przechodzimy do świata robotyki i cyfryzacji, gdzie robot nas obsługuje a dron dostarcza towar. Jesteśmy świadkami narodzin metaświata. Zniknie 75 mln miejsc pracy, ale otworzą się nowe możliwości.

Spotkanie z Pracownikiem Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości Wyższej Szkoły Humanitas zainicjowało dyskusję „Pokolenie Z na rynku pracy - postawy, oczekiwania, deklaracje. Generacja Z nie będzie kupować bez social mediów. Podjęli próbę ustalenia, czy "zetki" to osoby ukierunkowane na karierę czy bardziej na realizacje własnych marzeń i pasji. Próbowano odpowiedzieć na pytania, czy Z potrafi budować relacje w firmie, czy praca zdalna jest dla nich rozwiązaniem idealnym czy koniecznym.

Paneliści pierwszego dnia dyskutowali również o Polskiej Strefie Inwestycji oraz zwiedzali wirtualna fabrykę. 27 czerwca 2023 roku, podczas drugiego dnia wizytacji członków sejmowej Komisji Stałej ds Rynku Pracy w Województwie śląskim, goście odwiedzą Jaworznicki Obszar Gospodarczy, na który miasto w 2022 roku pozyskało 100 mln złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład, tj. Programu Inwestycji Strategicznych na wykonanie sieci wodociągowo-kanalizacyjnej dla obsługi JOG. Drugim miejscem, które wizytować ma we wtorek komisja jest Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie, gdzie zostało otwarte Małe Centrum Nauki "SOWA - Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności" w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Autor: Aneta Kasprzyk
Foto: Aneta Kasprzyk

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera