Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyskusja z dr. Jakubem Gałęziowskim w IPN. To historyk, autor książki "Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny"

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Książka "Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny", autorstwa dr Jakuba Gałęziowskiego uchodzi za pionierską.
Książka "Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny", autorstwa dr Jakuba Gałęziowskiego uchodzi za pionierską. Marzena Bugala-Astaszow/Polska Press
Dr Jakub Gałęziowski, historyk Uniwersytetu Warszawskiego był gościem spotkania z cyklu Przystanek Historia, które odbyło się w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Było ono związane z niedawno opublikowaną książką autorstwa dr. Gałęziowskiego pt. "Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny".

Katowice. W IPN-ie odbyło się spotkanie autorskie z dr. Jakubem Gałęziowskim

Tematu dzieci, na których urodzenie wpływ miała wojna dotyczyło spotkanie autorskie z dr. Jakubem Gałęziowskim, które odbyło się w Centrum Edukacyjnym IPN-u w Katowicach. Było ono związane z publikacją historyka pt. "Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny". Książka uchodzi za pionierską i została uznana za debiut historyczny roku przez tygodnik "Polityka".

- Publikacja prezentuje losy zarówno dzieci okupacyjnych, które pozostawił po sobie na ziemiach polskich Wehrmacht - jako efekt gwałtów czy nieformalnych związków - jak i dzieci pozostałych wskutek gwałtów, których dopuszczali się żołnierze Armii Czerwonej na terenach zajmowanych przez nią w końcowej fazie wojny - mówią o niej organizatorzy spotkania z dr. Jakubem Gałęziowskim, które wpisało się w IPN-owski cykl Przystanek Historia.

Jak mówi z kolei dr Sebastian Rosenbaum, moderator dyskusji z naukowcem Uniwersytetu Warszawskiego, jest to pozycja interesująca ze śląskiego punktu widzenia, gdzie wiele urodzeń miało związek właśnie z gwałtami żołnierzy armii radzieckiej.

- Ten temat jest bardzo ważny dla wojennej i tuż powojennej historii Górnego Śląska, gdzie wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej na zachodnią część naszego regionu poczynając od stycznia 1945 r. doszło do ogromnej fali gwałtów dokonywanych przez czerwonoarmistów na miejscowych kobietach - zauważa dr Sebastian Rosenbaum.

- Do tej pory nie podjęto tak dogłębnej i kompleksowej próby opisania zjawiska gwałtów czerwonoarmistów, to wciąż pozostaje tajemnicą poliszynela - wskazuje dr Bogusław Tracz z IPN-u w Katowicach.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera