Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Działamy, by przybliżyć człowieka do Boga i - by nieść wsparcie! Rozmowa z ks. Marcinem Iżyckim, dyrektorem "Caritas Polska"

Agnieszka Zielińska
mat. prasowe
"Caritas Polska" jest duszpasterską instytucją charytatywną Kościoła katolickiego i największą organizacją społeczno-charytatywną w Polsce. Każdego dnia niesie pomoc osobom ubogim i wykluczonym z życia społecznego. O wsparciu dla bliźniego, kryzysie migracyjnym i przyszłości "Caritas Polska" rozmawialiśmy z jej dyrektorem ks. Marcinem Iżyckim.

Firma audytorska "Grant Thornton" oceniając sprawozdania finansowe (polskich Organizacji Pożytku Publicznego) - "Caritas Polska" przyznała 10, na 10 możliwych punktów. (Takiej punktacji nie otrzymały np. Polska Akcja Humanitarna, Fundacja TVN, czy WOŚP). Co znalazło się wśród kryteriów ocenianych przez tę instytucję?

- Byliśmy oceniani już po raz trzeci. Nasze sprawozdanie otrzymało najwyższą możliwą notę. Cieszymy się, bo zanotowaliśmy znaczny postęp od czasu opracowania podobnego raportu w 2016 r. - wtedy otrzymaliśmy 2 na 10 punktów. Analizując sprawozdania 100. losowo wybranych oraz 6 największych organizacji pożytku publicznego, audytorzy brali pod uwagę m.in. informacje o strukturze przychodów i ich źródłach, oraz informacje dotyczące kosztów administracyjnych i statutowych. "Caritas" jako jedna z największych organizacji pomocowych w Polsce cały czas się rozwija. Jesteśmy coraz bardziej profesjonalni. Wdrażamy standardy światowej konfederacji "Caritas Internationalis", do której należymy. Rozwijamy również nasz dział księgowości, informatyzujemy się i unowocześniamy procedury.

Rok 2022 został ogłoszony przez Papieża Franciszka "Rokiem Rodziny". "Caritas Polska" wspiera rodziny nie tylko w Polsce, ale i m.in. na Bliskim Wschodzie konsekwentnie realizując politykę pomocy na miejscu, tam gdzie toczą się działania wojenne. Opiszmy krótko te projekty.

- W centrum zainteresowania "Caritas" znajduje się pomoc człowiekowi w potrzebie. Cieszę się, że prowadzimy systematyczny program wsparcia dla rodzin na Bliskim Wschodzie (akcja "Rodzina Rodzinie"). Od 2016 roku udaje się nieść skuteczną pomoc przez ponad 20 tys. darczyńców, którzy wsparli już blisko 10 tys. rodzin. Proszę wyobrazić sobie, że przez te 5 lat polskie rodziny przekazały za naszym pośrednictwem do Syrii, Libanu, Iraku i Strefy Gazy ponad 63 mln zł! Zainteresowanie tym projektem przerosło wszelkie oczekiwania. To powód do dumy.

Ogłoszony przez Papieża Franciszka "Rok Rodziny" to także dobry czas na refleksję, jak pomóc rodzinom w Polsce. Od lat wspieramy rodziny dofinansowując zakup wyprawek szkolnych. Tylko w ub. roku, podczas specjalnej uroczystości przekazano też 400 (z blisko 6,4 tys.) wyprawek szkolnych, które dzięki zaangażowaniu 15 "Caritas" diecezjalnych trafiły do dzieci i młodzieży w Polsce, oraz do uczniów na Białorusi i Ukrainie.

W centrum działalności Kościoła zawsze byli najmłodsi. Jakie akcje adresowane są do najmłodszych przez "Caritas Polska" i jaki procent osób z nich korzysta?

- Od początku pandemii płyną do nas niepokojące informacje na temat stanu zdrowia psychicznego najmłodszego pokolenia. Nauka zdalna, brak realnego i stałego kontaktu z rówieśnikami, izolacja domowa – to wszystko powoduje pogłębienie i tak niebezpiecznych trendów. Dziś nierzadko dzieci i młodzież spędzają kilka lub nawet kilkanaście godzin przy komputerze lub telefonie! Wzrosło ryzyko depresji, wystąpienia stanów lękowych, eksperci wskazują nawet na brak chęci do zabawy, która do tej pory sprawiała dzieciom radość. Z tego względu zmodyfikowaliśmy dotychczasową pomoc skierowaną do dzieci i uruchomiliśmy nowy program „Akademia Caritas Dzieciom”, na który składają się m.in. cykl spotkań z pedagogami i innymi ekspertami oraz np. piesze wędrówki. Z drugiej strony warto również powiedzieć o możliwościach aktywnego udziału w życiu naszej organizacji. Dzieci i młodzież angażują się w różne formy wolontariatu, np. w Szkolnych Kołach "Caritas". Dzięki zaangażowaniu i pracy młodych wolontariuszy, udaje się przeprowadzić ogólnopolskie akcje, jak np. zbiórka żywności „Tak. Pomagam!”, czy „Jałmużna Wielkopostna”. Budowanie postaw dzielenia się i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, to arcyważne zadanie dla całej wspólnoty.

Mamy sezon zimowy. W jaki sposób "Caritas Polska" wspiera potrzebujących w tym czasie?

- Gdy temperatury spadają poniżej "0" musimy szczególnie zatroszczyć się o osoby, które dotknął kryzys bezdomności. Od lat prowadzimy program „Trochę Ciepła Dla Bezdomnego”, dzięki któremu tylko na terenie Warszawy udaje się pomóc kilkuset osobom rocznie, często koczującym na działkach letniskowych, czy w pustostanach. Nasza pomoc to m.in. ciepłe koce, skarpety, czapki, rękawiczki, termosy, ale przede wszystkim pożywna zupa (ok. 3 tys. litrów rocznie), którą dzięki uprzejmości Straży Miejskiej dowozimy potrzebującym od połowy listopada do początku marca. Czas trwania akcji zależy od temperatur panujących na zewnątrz. Warto również powiedzieć, że osoby bezdomne z całej Polski mogą się spotkać na dorocznej pielgrzymce na Jasną Górę, która inauguruje każdorazowo naszą akcję. Wiele diecezjalnych "Caritas" prowadzi jadłodajnie, ogrzewalnie, łaźnie i tym podobne ośrodki. W ub. roku przed Wigilią Bożego Narodzenia pojechałem na spotkanie opłatkowe z potrzebującymi, aby dodać im otuchy...

Zmieńmy temat rozmowy. Na jaką pomoc ze strony "Caritas Polska" mogą liczyć migranci, będący ofiarami reżimu Aleksandra Łukaszenki i polityki Władimira Putina?

- Od początku nasilenia się kryzysu migracyjnego w naszym kraju staramy się nieść pomoc materialną potrzebującym, współpracujemy ze Strażą Graniczną i Urzędem ds. Cudzoziemców. Dary, które przekazujemy do ośrodków dla migrantów to żywność z długim terminem ważności, kawa, herbata, woda butelkowana, środki higieniczne i kosmetyczne, czy zabawki dla dzieci. Kolejnym naszym działaniem są „Namioty Nadziei” – punkty dystrybucji pomocy rzeczowej, uruchamiane początkowo w gminach przy granicy z Białorusią, a następnie również w innych miejscach. Pierwsze namioty stanęły w Białowieży i Podlipkach. Obecnie prowadzimy punkty pomocy rzeczowej w znajdują się w Białowieży, Jałówce, Krynkach, Minkowcach, Klimówce, Nowym Dworze, Hajnówce, Siedlcach i Drohiczynie. „Namioty Nadziei” stały się impulsem do organizowania lokalnych grup pomocowych. Taka grupa powstała, np. w Białowieży, dzięki zaangażowaniu miejscowych ludzi, okazało się też, że pomocy potrzebują również niektórzy mieszkańcy. "Caritas Polska" od 2018 r. niesie pomoc w ośrodkach dla migrantów i uchodźców. Przez prawie 4 lata udało się wesprzeć ok. 14,5 tys. cudzoziemców, którzy zdecydowali się pozostać w Polsce i tutaj chcą budować swoją przyszłość. Do tej pomocy należą m.in. dofinansowanie kursów nauki języka polskiego, wsparcie przy wynajmowaniu mieszkania, czy pomoc w znalezieniu pracy. Poza tym pomoc materialna. Nasze akcje pomocowe można cały czas wspierać wchodząc na stronę: www.caritas.pl i tam dokonując wpłat w wybranym programie. Dziękuję w imieniu osób potrzebujących za wsparcie naszych działań, za ciepłe słowa i modlitwę w intencji naszej skutecznej działalności.

Plany i zamierzenia księdza i "Caritas Polska" na przyszłość.

- Powiem krótko, życzę sobie, by "Caritas Polska" nadal się rozwijała i profesjonalizowała w niesieniu pomocy najuboższym. Chciałbym, by nasza pomoc nieprzerwanie płynęła do potrzebujących w kraju i poza jego granicami. Sam Jezus Chrystus powiedział, że „ubogich zawsze macie u siebie”. Dlatego musimy działać i nieść pomoc każdego dnia, by przybliżyć człowieka do Boga i nieść bliźniemu wytchnienie.

W 2022 roku, poza naszą dotychczasową działalnością, chcielibyśmy stałym wsparciem otoczyć trzy miejsca, z którymi już współpracowaliśmy. Wspierać siostry zmartwychwstanki w niesieniu pomocy niepełnosprawnym w Mocarzewie, pomóc jak najszybciej zbudować hospicjum w Wołominie oraz wesprzeć budowę szkoły w Kamerunie prowadzonej przez siostry pallotynki w stolicy tego kraju Jaunde. Do tych działań niezbędne są środki finansowe, dlatego tym bardziej dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wspierają nasze dzieła. Bóg zapłać.

rozmawiała Agnieszka Zielińska

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera